אטרקציות בדורטמונד

אחוז גדול מהתיירים שמגיעים לדורטמונד (Dortmund) נמצאים שם בשל אחת משתי סיבות – עבודה או כדורגל. שני הנושאים הללו בהחלט מאפיינים את העיר שהייתה בעבר מוקד תעשייה חשוב מאוד בתחומי הפלדה והפחם, והיום הפכה לעיר הייטק מודרנית וחדשנית. קבוצת הכדורגל "בורוסיה דורטמונד" גם היא נחשבת לתופעה עולמית ובשנים האחרונות היא אחראית לתוצוגות כדורגל מרגשות על הבמות הגדולות ביותר של אירופה.

מעבר לבנייני המשרדים העצומים וגורדי השחקים שהעיר מתהדרת בהם, אולי תופתעו לדעת שהעיר התוססת הזו מכילה גם סצנת אמנות ותרבות גדולה מאוד. פארקים וגנים, מסעדות ופאבים פזורים ברחבי העיר בהמוניהם. תוכלו למצוא מוזאונים, גלריות ופסטיבלים מיוחדים המוקדשים כמובן לכדורגל, אך גם לתעשייה הכבדה שהצמיחה את דורטמונד, לאמנות מודרנית, בעלי חיים ואפילו לבירה! העיר מתאימה לטיול לילדים ולמבוגרים כאחד, ואפשר להגיע אליה גם כחלק מטיול בחבל הרוהר (Ruhr) ובכלל במערב גרמניה.

יש לא מעט אתרים מעניינים בדורטמונד, שיאפשרו לכם לחוות את העיר על כל גווניה. הסוד הוא לשלב ביניהם נכון ולבנות מסלול שיעזור לכם ללמוד על העיר, על ההיסטוריה שלה וגם על התרבות המקומית שהיא מציעה. 

Signal iduna park
אצטדיון בורוסיה דורטמונד – Signal iduna park

אתרים היסטוריים ואתרי מורשת בדורטמונד

דורטמונד עברה גלגולים רבים לאורך השנים. אחרי שעלה קרנה בתקופת ימי הביניים היא חוותה התדרדרות איטית שנבלמה רק עם המהפכה התעשייתית. מרבצים של פלדה ומכרות פחם, בתוספת למיקום האסטרטגי שלה בקצהו המזרחי של חבל הרוהר הגרמני, הפכו את העיר למעצמה תעשייתית חשובה ומטרופולין של ממש. במלחמת העולם השנייה נהרסה דורטמונד כמעט כליל ורק לאחר שנים שוקמה והפכה לעיר שהיא היום – מעצמת הייטק מודרנית וחדשנית.

שיקום העיר לאחר המלחמה כלל החלטה חד משמעית (אך נתונה במחלוקת) ליצור עיר חדשה ומודרנית ולהתנתק מהעבר ההיסטורי של העיר, לפיכך מבנים רבים מימי הביניים ועד לימי טרום המלחמה לא שוחזרו ובמקומם נבנו גורדי שחקים חדישים.

עדיין יש לא מעט אתרים מעניינים בעיר, שרידים לתקופה העשירה הזו. הנה חלק מהם בתוספת המלצה חמה להגיע ולחוות קצת מהעבר המרתק של דורטמונד.

השוק הישן (Alter Markt)

השוק הישן של דורטמונד הוא המרכז ההיסטורי של העיר ואחת הכיכרות הכי עתיקות בה. במאה התשיעית התרחבה העיר מאוד והפכה מעיירה קטנה לעיר של ממש, וככל הנראה אז הוקם גם השוק המרכזי הזה. השוק היווה מרכז מסחרי אך גם חברתי של העיר כבר מהשנים הללו וממשיך להיות מקור עניין וחיים בעיר גם היום. אחד השרידים מהתקופה הזו היא המזרקה שבמרכז הכיכר, "מזרקת המפוח", או בגרמנית – blaserbrunnen, ששימשה להגמעת בעלי החיים ומזכירה לנו שמדובר היה במרכז המסחרי של העיר אליו היו מגיעים איכרים ותושבים רכובים על סוסים וחמורים ומוכרים את סחורתם בשוק.

כיום מדובר במתחם שוקק חיים, מלא בדוכנים וחנויות מעניינות. מיקומו של השוק ממש במרכז העיר הופך אותו למרכז העניינים לאורך כל השנה (אחד האירועים המשמעותיים בו הוא שוק חג המולד בו נגע בהמשך). בתי הקפה הקטנים ממלאים את רחבת השוק הישן והופכים את הכיכר הזו לפנינה קסומה ופעלתנית במרכז העיר. כשיורד הערב נפתחים הברים ומועדוני הלילה, ובימים בהם קבוצת הכדורגל המצליחה של העיר, "בורוסיה דורטמונד", משתתפת במשחק כדורגל, הכיכר נצבעת כולה בצבעי הקבוצה – צהוב ושחור. המוני אוהדים מגיעים לבתי הקפה והברים כדי לצפות במשחקים המוקרנים. אם תזכו להיות שם באחד הערבים בהם הקבוצה זוכה בגביע, תחזו בחגיגת ענק שכוללת גם מחזה נדיר – מי המזרקה נצבעים בצהוב עז כאות ניצחון.

כנסיית הקדוש ריינולד (Reinoldikirche)

כנסיית הקדוש ריינולד, ה"ריינולדקירכה", היא הכנסייה העתיקה ביותר בדורטמונד ונקראת על שם מי שנחשב לפטרון העיר בימי הביניים – הקדוש ריינולד. הכנסייה הוקמה במאה ה-13 ושימשה כמרכז הרוחני של תושבי דורטמונד בימי הביניים. היא מוקמה ממש על דרך המסחר העתיקה בין קלן לברמן, מיקום שבהמשך הפך למרכזי מאוד בעיר וכיום מהווה את מתחם השוק הישן שהכנסייה נצבת במרכזו. מאז בנייתו המקורית מבנה הכנסייה עבר גלגולים רבים. שריפות, רעידת אדמה שגרמה לקריסת הצריח, וסימני הזמן שפגמו בכנסייה דרשו שיפוץ פעם אחר פעם ויצרו מבנה הממזג סגנונות עיצוב שונים שמתכתבים עם התקופות הארכיטקטוניות שבהן נבנו.

הפעם האחרונה שהכנסייה נפגעה הייתה כמובן במסגרת ההפצצות במלחמת העולם השנייה, אז נחרבו 98 אחוז מהמבנים במרכז העיר. הכנסייה היא אחד המבנים היחידים שהוחלט לשחזר, אך בהתאם להחלטה לחדש את העיר ולהקים בה רבי קומות מודרניים הוחלט לשחזר את הכנסייה באופן זהה למבנה המקורי, רק להגביה אותה במספר מטרים כך שתהיה הרמונית ותתאם לקו הרקיע המתחדש של העיר.

המבנה המרשים הזה, החולש על קו הנוף של דורטמונד, הוא בעל ארכיטקטורה רומנסקית מובהקת וצריח גותי מחודד שאפשר לזהות ממרחק רב. מומלץ להגיע לראות את אחד השרידים היחידים מתקופה עתיקה זו, להתרשם מהויטראז'ים היפהפיים ומהתקרה המקומרת היוצרת אווירה מיוחדת. אל תשכחו לטפס במדרגות לראש המגדל בן 104 המטרים, משם תוכלו לצפות בנוף פנורמי יפהפה של העיר.

מוזיאון התעשייה צולרן (The Zollern Colliery)

ניתן בהחלט לטעות ולחשוב שמבנה מוזיאון התעשייה צולרן, המעוטר בחזיתות אדומות יפהפיות שעוצבו עם נגיעות גותיות, היה שייך לקומפלקס מגורים של אחד האריסטוקרטיים הגרמניים שחיו פה בעבר. האמת רחוקה מזה שנות אור – מדובר במכרה פחם לשעבר שהוסב למוזיאון המוקדש למורשת התעשייתית של גרמניה. הוא מהווה חלק מרכזי במוזיאון התעשייה הגרמני ווסטפאליה (LWL – Westphalian Insudtriemuseum) הכולל שבעה אתרים נוספים ברחבי דורטמונד.

הצולרן נחשב לאחד המוזיאונים החשובים והמעניינים בעיר, ומעבר לאדריכלות המיוחדת שלו הוא מחזיר לחיים בצורה יפה ומרשימה את ההיסטוריה התעשייתית של גרמניה, על רבדיה החברתיים, הכלכליים והאישיים. בעזרת מסמכים ותמונות, מכונות, חפצים אישיים של כורים ואפילו דגימות סלע תוכלו לחוות מעט מחיי הכורים, מאפייני העבודה שלהם, התנאים הקשים ותחושת הסכנה המתמדת אליה הם חשפו את עצמם. 

למרות שהעיסוק התעשייתי של דורטמונד הוא נחלת העבר, אין ספק שיש לו הרבה בעיצוב העיר והחברה בעיר ובגרמניה בכלל. מאוד מומלץ להגיע למוזיאון היפהפה הזה, בו תוכלו להצטרף לסיור מודרך באנגלית ולפגוש את אחת העדויות הייחודיות והמרשימות להיסטוריה הגרמנית התעשייתית.

מוזיאון ימי הביניים "מגדל הנשר" (Adlerturm Dortmund)

אם אתם מטיילים עם ילדים, שווה להגיע לאתר הזה. מוזיאון "מגדל הנשר", האדלרטורם, הוא אחד המקומות בדורטמונד שהוקמו במיוחד בשביל ילדים אך יהוו חוויה מהנה ומלמדת לכל המשפחה. המבנה עצמו הוא שחזור מגדל בגובה 30 מטר של חומת העיר מתקופת ימי הביניים, שנבנה על עמודים מעל שרידי המגדל המקורי.

המוזיאון, על שש קומותיו, מתמקד תקופת ימי הביניים של דורטמונד. הוא מלא בתחנות אינטראקטיביות שמאפשרות לילדים ולמבוגרים לחיות מחדש את החיים העתיקים האלה – להתחפש בלבוש מסורתי, ללבוש שריון, להתנסות בחרבות, לחפור ולבנות. התחנות מלוות בהסברים ותיאורים, וגולת הכותרת של המוזיאון היא ללא ספק מודל ענק של העיר מימי הביניים, העשוי כולו מפליימוביל.

מוזיאון ואתר ההנצחה שטיינוואשה (Steinwache)

שטיינוואשה (בתרגום לעברית: שומר האבן) הוא מוזיאון ואתר הנצחה לאלה שמצאו את מותם במקום הנורא הזה תחת המשטר הנאצי. מדובר בתחנת המשטרה לשעבר של העיר ששימשה גם כבית מעצר, ובשנת 1933 עברה לידי הגסטפו. מאותו רגע נכלאו באתר עשרות אלפי אנשים – מתנגדי המשטר, אזרחים יהודים, נציגי כנסיות נוצריות ועוד. הם עונו וחולצו מהם הודאות על דברים שעשו ושלא עשו ורובם נשלחו בהמשך למחנות ריכוז. עד מהרה יצא למקום הזה מוניטין כ-Die Hölle von Westdeutschland – "הגהינום של מערב גרמניה".

הסיור מתחיל בחדר ההרשמה של האסירים וממשיך בתערוכות השונות הפזורות בתאים. חלק מהתאים נשמרו כמו שהיו בזמן המשטר וניתן לצפות בהם. צילומים, טקסטים ועדויות משלימים את הסיור ומספקים מידע נוסף על המקום.

אתר ההנצחה הזה מהווה תזכורת לכך שהנאצים היו בכל מקום, והטילו אימה גם על בני עמם. המבנה לא נפגע במלחמה והוסב לאתר הנצחה בתחילת שנות ה-80. כמובן שלא מדובר בבילוי נעים במיוחד, ואולי אפילו תצאו ממנו בתחושה קודרת, אבל אין ספק שזהו פן שחשוב לזכור בהיסטוריה והתרבות של גרמניה ושל דורטמונד. האתר מארח סיורים מודרכים, סמינרים והרצאות שאפשר להצטרף אליהם כרצונכם.

Dortmunder U
פסגת מגדל "U" המפורסם בו שוכן המוזיאון לאמנות מודרנית

אטרקציות, מוזיאונים ונקודות עניין בדורטמונד

דורטמונד נחשבת כיום למרכז האמנות והתרבות של חבל הרהור הגרמני, ואין ספק שתוכלו למצוא דרכים רבות לחקור אותה וליהנות ממנה. מוזאונים מרשימים, אולמות קונצרטים, פינות חמד, גלריות אמנות, גנים ואטרקציות פזורים בעיר בהמוניהם. חלק גדול מהם כמובן מוקדש לכדורגל – אצטדיונים, מוזיאון הכדורגל של גרמניה וכמובן הקבוצה הביתית "בורוסיה דורטמונד" שאם תהיו בעיר בזמן משחק שלה תזכו בחוויה ספורטיבית יוצאת מן הכלל. 

רבים מן האתרים הללו משוכנים במבנים ישנים ששימשו בעבר התעשייתי של דורטמונד כהאנגרים או מפעלים. הקשר הזה בין שני הפנים של דורטמונד – הישנה והתעשייתית אל מול החדשה והמודרנית – מייחד אותה מאוד ובא לידי ביטוי בייחוד במקומות האלה.

אצטדיון דורטמונד (Signal iduna park)

אי אפשר לדבר על דורטמונד בלי לדבר על קבוצת הכדורגל הביתית שלה – "בורוסיה דורטמונד". הקבוצה הצהובה-שחורה הזו נחשבת לשנייה ברמתה בגרמניה, אחרי באיירן מינכן, וגם אם אתם לא חובבי כדורגל כדאי לכם ללכת לבקר באיצטדיון הבית שלה – סיגנל אידונה. זהו האצטדיון הגדול ביותר בגרמניה והשביעי באירופה, על 81,000 המקומות שלו. המקום משרה תחושת עוצמה מחשמלת גם בשל הארכיטקטורה האייקונית שלו. את העמודים הצהובים של האצטדיון אפשר לזהות גם ממרחק רב.

מומלץ מאוד לקחת סיור באצטדיון, בוא תוכלו לעבור בין חדרי ההלבשה של השחקנים, לצעוד במנהרות המובילות אל המגרש ולהצטלם על הספסלים השמורים למאמנים בלבד. בסיבוב בארבעת היציעים של האצטדיון תגיעו לטריבונה הדרומית, אותה המקומיים מכנים "החומה הצהובה" כיוון שהיא היציע של אוהדיה השרופים של בורוסיה דורטמונד. הם מגיעים לשם באופן קבוע, ממלאים את 25,000 המושבים ומרעידים את האצטדיון בעידוד ושירה אדירה.

האצטדיון מארח משחק בכל שבוע שני, ובהחלט מומלץ לנסות להשיג כרטיס ולהגיע לצפות במשחק עם עוד עשרות אלפי אוהדים. היכונו לחוויה מחשמלת!

מוזיאון הכדורגל של גרמניה (Dautsches Fussball Museum)

עוד קצת כדורגל ואתר חובה לאוהדים. דורטמונד גאה מאוד בקבוצת הכדורגל שלה, "בורוסיה דורטמונד", ובצדק. הקבוצה הפכה את העיר למעוז כדורגל לאומי, וכשהוחלט להשקיע את הרווחים מהמונדיאל שהתקיים בגרמניה ב-2006 בהקמת מוזיאון המוקדש כולו לכדורגל גרמני, דורטמונד נבחרה לארח אותו. 

חלקה הארי של התרבות בעיר סובב היום סביב כדורגל, מה שהופך את המוזיאון הזה לאחד הפופולריים בעיר. מוזיאון הכדורגל הגרמני, או בקיצור ה-DFM, עוסק בכדורגל מקומי וגם ב-"Mannschaft", הנבחרת הלאומית. תוכלו לצפות שם במספר תערוכות העוסקות בהיסטוריה של הכדורגל הגרמני ומכסות את המשחקים האייקוניים של הנבחרת (ובראשם הניצחון הגרמני הראשון במונדיאל ב-1945), השחקנים האגדיים והמאמנים המפורסמים. מעבר לערכו הבידורי של המוזיאון קיימות בו גם תערוכות המתעמקות במשמעות הכלכלית, התרבותית והחברתית של הספורט. המומלצת בהן היא התערוכה העוסקת בכדורגל תחת המשטר הנאצי בשנות ה-30 וה-40, שם מוצג מחקר לגבי השפעת האירועים ההיסטוריים בתקופה על עולם הספורט. עוד תוכלו ללמוד מהמייצגים על תרבות האוהדים, הקשר בין ספורט ותזונה והכדורגל כמודל לחיקוי. 

גולת הכותרת של המוזיאון היא ללא ספק היכל התהילה המציג את אוסף הגביעים של הנבחרת. מתי עוד ייצא לכם לראות גביעי מונדיאל וגביעי אליפות אירופה מקרוב?

ווסטפאלנפארק (Westfalenpark) והפלוריאנטורם (Florianturm) 

מעט דרומית למרכז העיר נמצא ווסטפאלנפארק – הריאה הירוקה של דורטמונד. מדובר ב-70 דונם של אוסף שופע של עצים וצמחים, סוג של נווה מדבר בלב העיר ההומה הזו. זהו יעד פופולרי עבור תיירים ומקומיים כאחד, ובעצם לכל אדם שמעוניין להעביר אחר הצהריים רגוע בשיטוט בשבילים המיוערים של הפארק ובשפע האטרקציות השונות שלו. תוכלו לעלות על הרכבת המיניאטורית שסובבת את הפארק וכך להתנייד בין האטרקציות או פשוט לבחור מיקום קסום לפיקניק. זכרו לבקר בגן הוורדים, ה"rosarium", שבו קיימים כ-3000 סוגי ורדים שונים. עוד מתחמים ששווים ביקור הם מתחם הציפורים עם הפלמינגו הוורודים המקסימים, וגם האגם במרכז הפארק, שם תוכלו לשכור סירת משוטים ולצאת לשיט נחמד.

בצידו הצפוני של הפארק מוצב מגדל פלוריאן, הפלוריאנטורם, שהוא מגדל השידור והטלוויזיה של דורטמונד ואחד הסמלים שלה. המבנה הזה, ששמו "Florian" (נמוך בגרמנית) בהחלט לא מתכתב עם גובהו – הפלוריאנטורם הוא אחד המבנים הגבוהים –בגרמניה ובנסיעה קצרה במעלית תוכלו להגיע לתצפית שבראשו ולחזות בנוף פנורמי מרהיב של דורטמונד כולה.

בקיצור, בין אם אתם מטיילים עם ילדים ובין אם לא, בפארק הזה תוכלו למצוא כל מה שאתם צריכים בשביל ליצור חוויה נהדרת. אטרקציות, דוכני אוכל, בתי קפה, פארק הרפתקאות לילדים וכל הירוק הזה מסביב בהחלט יספקו לכם בילוי אחר הצהריים מושלם.

מוזיאון מבשלת הבירה (Brauereimusueum)

כבר הבנו ששלוש התעשיות המרכזיות של דורטמונד היו פחם, פלדה ובירה. אבל בעוד הפחם והפלדה הוחלפו בטכנולוגיה והייטק, הבירה נשארה מאפיין מרכזי שהעיר מאוד גאה בו. מסורת בישול הבירה התחילה בעיר כבר במאה ה-13 ועם תחילת התיעוש בשנות ה-50 הפכה לאחד העסקים הכי משתלמים במדינה. כיום פזורות בדורטמונד מבשלות בוטיק רבות והבירה המקומית – Stößche, מוגשת בכל אחד מעשרות הברים בעיר.

אחד המקומות בהם ניתן לחוות ולו במעט את ימי הזוהר של דורטמונד בתחום הבירה הוא מוזיאון מבשלת הבירה, הBrauereumuseum. הוא הוקם ב-1980 באחת המבשלות הגדולות בעיר שהפסיקה לעבוד. כדאי להגיע ולהצטרף לסיור במוזיאון, שיתחיל בחדר המכונות עם הגנרטור הענק ומכונות הקירור עבור המבשלה כולה. תוכלו לראות מיכלי תסיסה עשויים נחושת, ציוד מקורי ומתקנים, מכונות בקבוק ואפילו דגם של מכונית ששימשה בעבר להובלת הבירה. התערוכה עוסקת בייצור וצריכת הבירה מאז ימי הביניים. תשמעו על התהליך כולו, מרמת הייצור, אחסון, מילוי החביות והבקבוקים ולבסוף ההפצה של הבירה. אוסף תוויות, כרזות וינטג' ותמונות ישנות יכניסו אתכם לאווירה של שנות ה50, וטעימה של בירה בסוף הסיור תשלים את החוויה.

כיוון שהבירה היא "ציפור הנפש" של הגרמנים בכלל ושל אנשי דורטמונד בפרט, ביקור במוזיאון המבשלה הופך לשילוב של תערוכה היסטורית, מדעית תרבותית והיסטורית. 

מגדל "U" והמוזיאון לאמנות מודרנית (Dortmunder U) 

מגדל "U" בדורטמונד מייצג בצורה יפה את התהליך שהעיר עברה במאה האחרונה. הוא מזוהה עם העיר כבר מאז 1927, ממש כמו שהאייפל מזוהה עם פריז והביג-בן עם לונדון. מדובר במבנה רב הקומות הראשון שהוקם בעיר, ושימש בעבר כמבשלת בירה הגדולה ביותר שלה – "Dortmunder Union Brauerei", שבעצם הייתה פרויקט הדגל של העיר. מכאן גם שמו של המגדל וסמל ה"U" הענק שמוצב בראשו ומהווה נקודת ציון משמעותית בעיר. המבשלה נהרסה והמבנה התעשייתי העצום הזה עבר טרנספורמציה ובשנת 2010 נפתח מחדש כמרכז לאומנויות ויצירה מודרנית, מרחב תרבות ומכון מחקר שמארח אירועים מכל הסוגים – קונצרטים, סדנאות, תערוכות, הרצאות ודיונים.

המבנה מכיל גם את המוזיאון לאמנות מודרנית "אוסטוול", Ostwall, שבשל העיסוק שלו באמנות עכשווית הוא מתפתח ללא הרף ותערוכות מתווספות כל הזמן. התערוכה העיקרית במוזיאון כוללת יצירות של פאבלו פיקאסו, סלבדור דאלי ומארק שאגאל.

עוד מיזם שמתרחש בבניין המיוחד הזה הוא מועדון האמנות לנוער שעוסק בחינוך חדשני ליצירה בעידן הדיגיטלי ושותף לפרויקטים בינלאומיים ואזוריים בתחומי האמנות, יצירתיות מחקר וחינוך. העמותה מאחרת סדנאות אמן ברישום וציור, הרצאות ומפגשים עם אמנים ויוצרים מפורסמים ותערוכות מיוחדות. כל אלה פתוחים לקהל הרחב.

את ה"U" מברזל המוצבת בראש המבנה תוכלו לזהות כמעט מכל נקודה במרכז העיר. המקום מהווה מוקד משיכה לתיירים ומקומיים לאורך כל השנה, ובהחלט שווה להתקרב, לבדוק את לוח הזמנים של המרכז ולהצטרף לאחת הסדנאות או התערוכות המעניינות המתרחשות שם. 

שוק חג המולד (Weihnachtsmarkt)

שוק חג המולד של דורטמונד הוא אטרקצייה פופולרית במיוחד המושכת אליה בכל שנה כשלושה מיליון מבקרים וחצי! זהו אחד משווקי חג המולד מהגדולים והמוכרים בגרמניה. בערבי דצמבר הקפואים, לקראת חג המולד, אזור השוק הישן והכיכר המרכזית שלו מוצפים דוכני עץ מסורתיים ומקסימים המציעים עבודות יד, קישוטים ומאכלים מסורתיים. תוכלו לטעום לחם זנגוויל (Lebkuchen), ערמונים חמים, שטרודל תפוחים מפנק וגם Glühwein – יין חם. המקומיים כל כך אוהבים את היין הזה שמחמם את הגוף והנפש בכפור של דצמבר, עד שכל שנה מעוצב ספל מיוחד בשבילו שאותו ניתן לקנות אך ורק ביריד.

האווירה המיוחדת של היריד נוצרת במיוחד מהקישוטים שנמצאים בכל פינה – כל אזור השוק הישן מואר בעשרות אלפי נורות ומעל הכל מתנשא עץ חג המולד הגבוה ביותר בעולם, בגובה 45 מטרים!

אם יוצא לכם להגיע לדורטמונד במהלך חודש דצמבר אל תוותרו על החוויה הזו. האווירה המיוחדת, שירי החג והקישוטים, מופעי פיות בשביל הילדים ויין חם בשביל המבוגרים בהחלט יוצרים חוויה קסומה, תוססת ומיוחדת.

_