אטרקציות בפוטסדאם

על אף שרבים מגיעים אליה רק בתור טיול יום מברלין הסמוכה, יש לפוטסדאם (Potsdam) כל כך הרבה מה להציע, שההמלצה הגורפת היא לבלות בעיר יותר מיום. ניתן כמובן ללון בברלין, שכן פוטסדאם מרוחקת רק כשלושים וחמש דקות נסיעה ברכבת מבירת גרמניה, אך אל תתנו לעצמכם לבלות בה פחות מיום אחד. מדובר באחת הערים היפות, המגוונות והמלכותיות ביותר בגרמניה. בנוסף, העיר הזו מהווה בית לאתר המורשת העולמית (מוכר על ידי אונסק"ו) הגדול ביותר בגרמניה, ובמדינה שבה יש 46 כאלה, זהו לא תואר של מה בכך.

הגורם העיקרי שהופך את פוטסדאם לכל כך יפה ומעניינת, הוא בחירתה על ידי המלכים הפרוסים להוות את מעון הקיץ המלכותי שלהם. עקב כך, נבנו בעיר ארמונות, גנים, מוסדות שלטון ועוד שלל מבנים מרשימים, שכולם מעניקים לעיר נופך אצילי גם היום. בהיותה סמל חשוב של גרמניה, הייתה העיר יעד משמעותי להפצצות של בעלות הברית במהלך מלחמת העולם השנייה, וגם הדיונים על גורלה של גרמניה בפרט ואירופה בכלל אחרי המלחמה נערכו כאן.

פוטדסאם היא יעד לטיול יום נינוח. לא מדובר במוקד של טיולי שטח או מסיבות גדולות, ועיקר האטרקציות פה הן כאלו המתמקדות בהיסטוריה, מורשת ואמנות. היא ידועה גם בתור בירת הקולנוע של גרמניה, וחלק ניכר מאתריה מתכתבים עם התעשייה. עם זאת, טיולים ברחבי גני סנסוסי המרהיבים ובפארק באבלסברג הקסום יספקו גם את חובבי הטבע המושבעים ביותר, והגם שחיי הלילה בברלין השכנה עשירים יותר, תמצאו גם בפוטסדאם מבחר מרשים של ברים, מועדונים ובתי קפה לבילוי של ערב.

Schloss Sanssou
ארמון סנסוסי

אתרים היסטוריים ואתרי מורשת בפוטסדאם

ההיסטוריה של פוטסדאם אמנם איננה עתיקה כמו זו של ערים אחרות בגרמניה, שבחלקן ההתיישבות החלה לפני יותר מאלפיים שנה, אבל היא בהחלט בעלת נפח מרשים ומגוון מרשים עוד יותר. היא התחילה לצבור את התהילה שלה באמצע המאה ה-17, מה שהוביל לכך שהיא אחד המקומות הבולטים ביותר להתרשם מהם מסגנון הרוקוקו, סגנון אמנותי ששלט באירופה למשך תקופה קצרה במהלך המאה ה-18. על העובדה שהיא מהווה עיר חשובה במשך זמן "קצר" יחסית, מפצים שלל הארמונות, המוזיאונים והגנים שלה, שמציגים בפני המבקר היסטוריה עשירה ומורשת רבת פנים.

ארמון סנסוסי והגנים שלו (Schloss Sanssouci)

זהו בלי ספק האתר התיירותי, בה"א הידיעה, של פוטסדאם. הוא מככב ראשון בכל רשימה של נקודות עניין בעיר, ובצדק. ארמון הקיץ הזה של מלכי פרוסיה, ששמו מתורגם מילולית ל"ללא דאגות", הוא המקבילה הגרמנית לארמון ורסאי הצרפתי, הגם שהוא נבנה בסגנון רוקוקו ולא בסגנון בארוק, והוא מהווה חלק מאתר המורשת העולמית הגדול ביותר בגרמניה (הכולל את הארמונות והגנים הרבים שבברלין, בפוטסדאם וסביבתן). 

הארמון נבנה במשך שנתיים באמצע המאה ה-18 כדי להוות יעד למנוחה עבור פרידריך הגדול, מלך פרוסיה הנודע, והעושר הרב של המבנים שבו והגנים שלו יכולים לספק לכם לבדם טיול של יום שלם. עם זאת, על אף גודלו העצום של השטח שעליו יושבים הארמון וגניו, הם משרים על המבקרים אווירה אינטימית ורגועה יחסית. יש מבנים ואתרים רבים ברחבי הארמון והגן ששווים ביקור:

בעת השהייה בתוך הארמון, מומלץ לשוטט בין החדרים ולהתרשם מסגנון הבנייה והעיצוב שלהם. כדאי לשים לב במיוחד לאולם השיש המפורסם (Marmorsaal), שהיה האולם הראשי לקבלת אורחים. צורתו האליפטית, העמודים הקורינתיים העשויים שיש (שיובא במיוחד מטוסקנה שבאיטליה), פסלי השיש ונוס, אפולו והמלאכים הקטנים ועוד, כל אלו יעזרו לכם לדמיין את האירועים שנערכו כאן ואת שלל האישים רמי-הדרג שביקרו במקום. החדרים הסמוכים לאולם השיש מציגים מגוון של ציורים מהמאה ה-18 בסגנון הרוקוקו, וזוהי הזדמנות פז עבור חובבי אמנות להתרשם ממנו.

לאחר היציאה מהארמון, הגיע הזמן ליהנות מהגן היפהפה ומהפארק שנבנה לאורך כמה שנים במצוות פרידריך הגדול, ואלו שבאו אחריו (שתרמו אך במעט למראה הכללי שלו). המאפיין הבולט ביותר של הגנים הן טרסות הכרמים המדהימות ביופיין וארגונן, שש בסך הכל. הגפנים המסודרים בהדליה הובאו מכמה מקומות באירופה, והחלוקה בין הטרסות נעשתה באמצעות קירות אבן. בתוך קירות האבן נבנו גומחות, שגם בהן נשתלו עצי תאנה. המדרגות החוצות את גן הטרסות לשני חלקים שווים (132 במספר, כמספר המדרגות הספרדיות ברומא) מובילות לגן הבארוק שלמרגלותיהן. בגן עצמו ישנה מזרקה גדולה ושלל פסלי שיש, שיזכירו לכם שמדובר בגן מלכותי לעילא. 

הפארק שיוצא מגן הטרסות מתפרש על שטח גדול במיוחד, חוצה אותו שדרה באורך של כשניים וחצי קילומטר, והוא מלא באלפי עצים מזנים שונים, כולל עצי פרי רבים. שבילים, מזרקות ואפילו אגם מלאכותי מקשטים את הפארק, שטיול בו ישרה עליכם שלווה וימלא לכם את שדה הראייה בירוק.

ברחבי הפארק נמצאים מבנים רבים השווים ביקור. בין אלה ניתן למנות את גלריית התמונות (Bildergalerie), שהיא גן עדן לחובבי אמנות וציור, את הארמון החדש (Neues Palais), המלא ביצירות אמנות וכולל תיאטרון מלכותי שעדיין פעיל היום, ואת הבלוודרה על הקלאוסבורג (Belvedere auf dem Klausberg), שנמצאת מחוץ לגנים עצמם ושהנוף הנשקף ממנה של גני סנסוסי הוא מהיפים שתראו בטיול.

ארמון צציליינהוף (Schloss Cecilienhof)

הארמון המרשים הזה (הגם שהוא פחות מרשים מארמונות אחרים בעיר), ידוע בהיותו המקום שבו נערכה ועידת פוטסדאם, אחת הוועידות החשובות ביותר שהתקיימו לאחר מלחמת העולם השנייה, ושבהן נקבעו סדרי העולם החדשים. בוועידה השתתפו מנהיגי בריטניה, ברית המועצות וארה"ב, והיא ידועה בתור אחת הוועידות המתוחות ביותר שהתקיימו בין האישים.

הארמון נבנה במקור בתחילת המאה העשרים עבור יורש העצר הגרמני, שבסופו של דבר התגורר בו רק שנה אחת (עד לגירושו להולנד בעקבות המהפכה הגרמנית), מה שהופך אותו לארמון המלכותי האחרון שנבנה בגרמניה. ארמון צציליינהוף, הבנוי בסגנון אנגלי כפרי שהיה אהוב על הנסיך וילהלם וששונה מאוד משלל הארמונות האחרים של העיר, הוכרז כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו, יחד עם ארמון סנסוסי והגנים שלו.

שער ברנדנבורג (Brandenburger Tor)

אם הגעתם לכאן מברלין, או סתם אם אתם מכירים את השם, אתם ודאי מבולבלים. אבל לפוטסדאם יש שער ברנדנבורג משלה, והוא אפילו עתיק יותר בעשרים שנה מזה שעומד בגאווה בבירת גרמניה. השער הזה נבנה על ידי פרידריך הגדול כחיקוי לשער קונסטנטין המונומנטלי שנמצא ברומא, ממש בצמוד לקולוסיאום, עם הניצחון שלו ושל עמיתיו (בעיקר בריטניה) במלחמת שבע השנים שהתרחשה באמצע המאה ה-18. השער הזה החליף שער ימי-ביניימי שעמד במקום בעבר, והיווה חלק מחומות העיר פוטסדאם עד שאלו נהרסו במהלך המאה העשרים.

זהו אתר תיירותי פופולרי, ואתם תראו כאן מבקרים רבים שמצטלמים על הרקע של השער. שימו לב שכל אחד מהצדדים של השער (זה הפונה לעיר, Stadtseite, וזה הפונה החוצה ממנה, Feldseite), יש עיצוב שונה לחלוטין. הסיבה לכך היא ששני אדריכלים שונים (או, יותר נכון, מורה ותלמיד) נשכרו לעצב כל אחד מהצדדים של השער, והם, ככל הנראה, לא תיאמו ביניהם עמדות.

הרובע הרוסי (Alexandrowka)

כל מי שמכיר את ההיסטוריה של אירופה, יודע שהשושלות של המלכים ששלטו ביבשת (ולעיתים קרובות נלחמו זה בזה מלחמות עקובות מדם) היו שלובות זו בזו בקשר בל יינתק. אחד הקשרים האלה היה קשר הנישואין בין שרלוטה, ביתו של פרידריך השלישי מלך פרוסיה, ובין ניקולאי הראשון, אחיו של אלכסנדר הראשון, קיסר רוסיה. בין פרידריך לאלכסנדר שררה ידידות עמוקה, ולכן עם מותו של האחרון ב-1825, בנה פרידריך את המושבה הזו לזכרו. המושבה עוצבה על ידי האדריכל המפורסם קרלו רוסי (שעל אף שנולד בנאפולי גדל ברוסיה והזדהה כרוסי), שתיכנן רבים מהמבנים המפוארים ביותר בסנט פטרסבורג שברוסיה.

במקור התיישבו במקום חברי מקהלה שהיו בעברם חיילי צבא רוסיה, והורשו להתיישב בפוטסדאם על ידי הצאר. זו הסיבה שהבתים נבנו עבורם בסגנון רוסי, שהשתמר עד היום. על אף שאחרון חברי המקהלה מת ב-1860, הבתים עברו בירושה לצאצאיהם עד שהאחרון שבהם מת ב-2008.

מוזיאון הקולנוע (Film Museum)

המוזיאון הזה הוא העתיק ביותר מסוגו בגרמניה, והוא שוכן בארמון העיר המרשים של פוטסדאם. המוזיאון עבר שיפוץ נרחב ממש לאחרונה, ונמצאים בו קרוב למיליון פריטים (ואולי יותר) הקשורים כולם לתעשיית הקולנוע. בין חדרי המוזיאון תעברו במסלול אינטראקטיבי, שיוליך אתכם דרך השלבים השונים של הפקת סרט. החל מכתיבת תסריט, עבור בליהוק, עיצוב תלבושות ואיפור, צילום, עריכה, הפקה ועוד. בנוסף, נמצאים כאן אביזרים ששימשו (ועדיין משמשים) לצילום סרטים, כגון מצלמות ישנות, מיקרופונים ומה לא. 

אחד המוצגים המיוחדים ביותר כאן הוא עוגב התיאטרון (Theatre/Cinema Organ), ששימש בעבר ליצירת פס קול לסרטים אילמים, ושיוצר במקור עבור בית הקולנוע Luxor שפועל עד היום בחמניץ (Chemnitz) שליד דרזדן.

גשר המרגלים (Glienicker Brücke)

בניגוד לשאר האתרים הנמנים כאן, גשר המרגלים מייצג פיסת היסטוריה מאוחרת הרבה יותר. על אף שהוא נראה כיום כמו גשר רגיל לחלוטין, הגשר הזה היה אחד החשובים ביותר באזור (ואולי בעולם המערבי כולו) בתקופה שבה ברלין הייתה מחולקת למזרח ומערב, על ידי חומת ברלין המפורסמת. הגשר מחבר בין רובע ואנזה (Wannsee) של ברלין, שהיה בזמנו בשליטה של ממשלת גרמניה המערבית, ובין פוטסדאם, שהייתה בשליטה קומוניסטית, ומתחתיו עובר נהר ההאפל (Havel). 

הצוהר הזה בין העולמות היה המקום שבו החליפו הכוחות היריבים את המרגלים האחד של השני, שנתפסו חיים בזה אחר זה משני צידי החומה. ההחלפה של המרגלים במקום נתנה לגשר את שמו, והוא גם המקום שבו צולם הסרט המפורסם גשר המרגלים (The Bridge of Spies) בכיכובו של טום הנקס.

גם אם אתם לא חובבי היסטוריה גדולים, מומלץ מאוד לבקר באתר ההיסטורי החשוב הזה ולו בשביל הנופים שנשקפים ממנו. נהר ההאפל, טירת גלינקה (Glienicke Castle) וטירת באבלסברג, כולם נשקפים מהגשר הזה בצורה יפה ביותר.

אטרקציות ונקודות עניין בפוטסדאם

לא תמיד קל לשאת את המוני הארמונות ויצירות האומנות, כמו גם את ההדר המלכותי, שמציעה פוטסדאם למבקרים בה. הדבר נכון שבעתיים אם אתם מטיילים עם ילדים. ישנם כמה מקומות מעניינים שבהם תוכלו לבקר, שגם אם יציעו לכם עוד היסטוריה ועוד אמנות, יהיה בהם גם פן אחר. 

סטודיו הקולנוע באבלסברג (Filmstudio Babelsberg)

הפארק הייחודי הזה מהווה גם אטרקציה מרתקת וגם אתר היסטורי. זהו הסטודיו לצילום קולנוע הוותיק ביותר בעולם (הוא פועל החל מ-1912), ובמשך זמן רב גם הגדול ביותר בעולם (כיום הוא הגדול ביותר באירופה). הוא מציג בפני המבקרים את תור הזהב של הקולנוע הגרמני, כמו גם את תרומתה של גרמניה לעולם הקולנוע העולמי בכללותו. זהו גם הסטודיו שבו צולמו למעלה מ-1,000 סרטי תעמולה במהלך שלטונו של היטלר בגרמניה בין 1933 ל-1945, סרטים שרבים מהם בוימו על ידי יוזף גבלס הידוע לשימצה, ועזרו מאוד למשטר הנאצי בפרופגנדה האנטישמית שלו.

כיום, מלבד העובדה שהוא עדיין מהווה סטודיו פעיל לצילום של סרטים גרמניים וסרטים בינלאומיים עתירי תקציב (בין הסרטים המפורסמים שצולמו במקום ניתן למנות את הסרט "הפסנתרן", העונה החמישים של הסדרה "נמלטים" ועוד), נמצאים במקום מתקני שעשועים רבים, וכן נערכים סיורים בעקבות אלפי הסרטים שנעשו במקום.

הסיור ייקח אתכם בין החלקים השונים של הסטודיו, הכוללים בין היתר כפר משוחזר מימי הביניים, ואת מגרש הצילומים (Backlot) העצום Neue Berliner Strasse/Metropolitan, שהוא מגרש ורסטילי שניתן ליצור בו תפאורה של כמעט כל עיר בעולם. אתר חובה לביקור לחובבי קולנוע, וכזה שמומלץ גם עבור מי שלא חי את העולם הזה ביום יום.

מגדל איינשטיין (Einsteinturm)

מי שראה את המאיץ על שם קופלר במכון וייצמן ברחובות (המגדל הלבן שקשה לפספס), לא יתפלא לראות את המגדל הלבן (הנמוך יותר) שהוקדש לאיינשטיין, ונמצא בדרומה של פוטסדאם. אחרים כנראה יופתעו יותר מהעיצוב ה"ייחודי" שלו. זהו מצפה כוכבים, ששוכן כבוד בפארק המדע על שם איינשטיין שבעיר. חובבי אדריכלות ישמחו לשמוע שהמגדל הזה, שהוא המבנה הראשון שתוכנן על ידי האדריכל היהודי אריך מנדלסון, נחשב לאחת הדוגמאות הבודדות שקיימות כיום לאדריכלות אקספרסיוניסטית.

כיום זהו מצפה כוכבים, המתמחה באופן ספציפי בניטור של תנועות השמש (Solar Observatory), מה שהופך אותו לדוגמא יפה של שילוב של אומנות ומדע. מספר מצומצם של מבקרים יכול להיכנס למגדל עצמו, וגם זה לאחר הרשמה מראש, אך חובבי מצפי כוכבים ישמחו לדעת שבמתחם שלו קיים טלסקופ גדול (Potsdam Great Refractor) שכן פתוח למבקרים באופן חופשי יותר. 

נוסף על המצפה, נמצאים במקום פסל של איינשטיין וכן הפסל "מוח שלוש השניות (3 Sec Brain)", מודל קטן של מוח אנושי ששתול חלקית באדמה בסמוך למדרגות של המגדל. הפסל הוא מחווה לתיאוריה של חוקר המוח ארנסט פפל (Ernst Poppel), שגורס כי חוויית ההמשכיות שאנו חווים מקורה במקטעים נפרדים של שלוש שניות כל אחד, שאותם מעבד המוח שלנו ומציג לנו אותם כחוויה אחת.

הרובע ההולנדי (Holländisches Viertel)

אם יורשו בן המאה העשרים של פרידריך הגדול אהב סגנון אנגלי (ראו לעיל), הרי שפרידריך הגדול העדיף דווקא את זה ההולנדי. זו הסיבה שהוא שכר אדריכל הולנדי שיתכנן עבורו שכונה שלמה בפוטסדאם, שתיבנה כולה בסגנון הולנדי. השכונה הזו בולטת במיוחד בעיר, הן בשל 134 הבניינים האדומים שלה, והן בשל העובדה שהם כולם נמצאים בשימוש ובמצב מצוין. זהו אחד הרובעים הטרנדיים ביותר בעיר כיום, והוא מכיל מספר רב של בוטיקים, חנויות עתיקות, בתי קפה, גלריות אומנות ועוד. 

מלבד שלל בתי העסק שכאן, הרובע משתדל מאוד לשמר את אופיו ההולנדי. המוזיאון ששוכן בבית על שם ג'אן באומן (Jan Bouman Haus, האדריכל שתכנן את השכונה) מספר על ההיסטוריה שלו, ולאורך השנה נערכים בו מספר פסטיבלים בסגנון הולנדי. אלה כוללים את פסטיבל הצבעונים באפריל, שוק קדרות שנערך בספטמבר, ושוק חג מולד ססגוני שפועל בדצמבר.

מוזיאון ברבריני (Museum Barberini)

אם גם לכם מוזר למצוא מוזיאון הקרוי על שם האפיפיור האיטלקי המפורסם, שבכלל חי ופעל ברומא במאה השבע-עשרה, אתם לא לבד. כמו שהבנתם, מלכי שושלת פרוסיה אהבו לטייל, ואהבו לחקות את סגנונות הבנייה שהם ראו ברחבי אירופה. הארמון הזה נבנה גם הוא על ידי פרידריך השני, והמודל שאותו ניסו לחקות כאן הוא ארמון ברבריני שנמצא במרכז רומא. הארמון המקורי נהרס לחלוטין במהלך הפגזות בעלות הברית את אזור השוק הישן (Alter Markt) במלחמת העולם השנייה, ומאז הוא עבר שיפוץ אינטנסיבי. על אף שהחזית שלו נשמרה בסגנונה הבארוקי, החדרים הפנימיים שונו לחלוטין והם מודרניים לגמרי. 

המוזיאון נפתח לציבור רק ב-2017, בהשקה מרשימה , ורוב היצירות כאן הן יצירות שהובאו ממזרח גרמניה בתקופה שבה הייתה העיר מחולקת, כמו גם יצירות של אמנים שנוצרו בשלושים השנים שחלפו מאז. תמצאו במקום גם אוסף קטן של ציורים אימפרסיוניסטיים ואחרים, של שמות גדולים כמו רנואר, מונה ועוד.

השוק החדש (Neuer Markt)

הגם שזהו אתר היסטורי, שכן מדובר בכיכר הבארוק השמורה ביותר באירופה כנראה, המקום הזה מעניין בעיקר בגלל המבנים שמקיפים אותו והאווירה הרגועה שבו. מדובר על כיכר מרשימה בגודלה, בשטח כולל של כ-2,000 מטר רבוע, שיושבת על אתר שבו היו בעבר אורוות סוסים. הכיכר קיבלה את שמה על מנת להבדיל אותה מהשוק הישן (Alter Markt), שנמצא ממש בסמוך ושנחרב כמעט לחלוטין במלחמת העולם השנייה. 

המבנים שבכיכר מוקדשים ברובם למוסדות מחקר שונים, שביניהם ניתן למנות את מכון משה מנדלסון לחקר יהדות אירופה,המרכז להיסטוריה מודרנית ואת מוזיאון ההיסטוריה של ברנדנבורג-פרוסיה, שיושב במקום שבו היו אורוות הסוסים בעבר (שימו לב לחזית המרשימה).

שיט בפוטסדאם

פוטסדאם בנויה כולה על יובליו של הנהר האפל, מה שמאפשר לכם לחקור אותה גם מהמים. חברות רבות מציעות שלל סיורים בשייט על ספינה לאורך הנהר, סיורים שמתמקדים במגוון הפנים של העיר. תמצאו כאן שייט המתמקד בארמונות הרבים של פוטסדאם, שרק חלק מהם מנינו כאן. שייט אחר שם את הדגש על הגנים, הטירות והכפרים השונים לאורכו של ההאפל, על מנת לחשוף אתכם לתרבות המקומית. בקיצור, המגוון הוא רב וכך גם המבחר של החברות המציעות אותו. בחרו את הסגנון המתאים לכם וצאו להפלגה של כמה שעות.

Brandenburg Gate
שער ברנדנבורג בפוטסדאם

פסטיבלים ואירועי תרבות בפוטסדאם

כיאה לעירם של מלכים ואצילים, פוטסדאם מציעה למבקרים בה מגוון רחב של אירועי תרבות ופסטיבלים מהמעלה הראשונה. תוכלו למצוא כאן מופעי ג'אז ורוק, פסטיבלים של אומנויות קלאסיות ואפילו לילה שלם שבו תוכלו לצפות באומנים בתפאורה של ארמון סנסוסי וגניו המפוארים.

פסטיבל המוזיקה של פוטסדאם בסנסוסי (Musikfestspiele Potsdam Sanssouci)

זהו אחד הפסטיבלים הגדולים באזור לאורך השנה כולה, והוא נערך במשך כשלושה שבועות במהלך חודש יוני. בפסטיבל נערכים מופעים וקונצרטים של מוזיקה מימי הביניים והתקופות שבאו אחריה, עד לתקופה הרומנטית, כאשר בכל קונצרט ישנו מאמץ רב לשחזר את הכלים וטכניקות הנגינה של התקופה. בנוסף, נערכים עשרות מופעים של מוזיקה חדשה יותר, כגון ג'אז רוק ופופ. הפסטיבל נערך בארמונות הרבים של מלכי פרוסיה בפוטסדאם וברלין, המוכרים כולם כאתר מורשת עולמית.

ליל הארמונות (Potsdamer Schlössernacht)

אירוע מרשים ביותר, שנערך בכל שנה במבנים ובגנים של ארמון סנסוסי. מספר המבקרים באירוע הזה מוגבל ל-32 אלף, ובמסגרתו מופיעים יותר מ-450 אמנים ברחבי הארמון, הגנים, והמבנים המסופחים לו. האירוע נערך בשני לילות עוקבים במהלך חודש אוגוסט, ובפתיחת כל אחד מהלילות נערך קונצרט באוויר הפתוח, עם מוזיקאים בינלאומיים מהשורה הראשונה.

פסטיבל פוטסדאם למחול מודרני (Potsdamer Tanztage)

גם הפסטיבל הזה נערך בפוטסדאם במהלך חודש אוגוסט, במשך כשבוע וחצי. להקות מחול מכל רחבי העולם מתקבצות לפוטסדאם על מנת להשתתף בפסטיבל הזה, כך שזהו אירוע חובה עבור חובבי מחול בכל הגילאים.

Unidram – פסטיבל התיאטרון הבינלאומי (International Theatre Festival)

זהו אחד הפסטיבלים הבולטים והמעניינים ביותר בפוטסדאם. בכל שנה בתחילת נובמבר הוא נערך ברחובות העתיקים של העיר, ומהווה במה לאמנים מכל רחבי אירופה. מופעי תיאטרון, מחול, דרמה ועוד, כולם מתערבבים כאן והופכים את רחובות העיר לבמה חיה.

סוג אטרקציה

מצפה כוכבים

רמת מחיר

$$

על האטרקציה

סמל של גילוי מדעי וחדשנות אדריכלית, המציע חוויה ייחודית לכל המבקרים

סוג אטרקציה

מוזיאון

רמת מחיר

$$$

על האטרקציה

מגוון מדהים של אוספי אמנות, החושפים היסטוריה עשירה דרך תערוכות קבועות או מתחלפות

סוג אטרקציה

פארק

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

פארק היסטורי עשיר באוצרות אדריכליים, צמחייה ובעלי חיים מגוונים ונופים מקסימים. מושלם עבור משפחות וחובבי היסטוריה כאחד

סוג אטרקציה

אתר היסטורי

רמת מחיר

$$$

על האטרקציה

הפאר של המלוכה הפרוסית ,ארכיטקטורה משובחת, אוספי אמנות מדהימים וגנים שלווים – ביקור חובה

סוג אטרקציה

פארק

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

התגלמות של היסטוריה, יופי ופאר גם יחד. מושלם עבור משפחות וחובבי היסטוריה כאחד, ומציע שפע של מרחב ירוק ונוף מדהים

סוג אטרקציה

פארק שעשועים קוספטואלי

רמת מחיר

$$$

על האטרקציה

עולם קסום של יצירת סרטים – פארק שעשועים מלא הרפתקאות השוכן באולפן הסרטים הגדול ביותר בגרמניה