אטרקציות בדרזדן

על גדות נהר האלבה (Elbe), במזרח גרמניה, שוכנת "קופסת התכשיטים הבארוקית" – דרזדן (Dresden). הבלשן ויקטור קלמפרר תיאר אותה כך ולא בכדי. העיר הקטנה הזו, בירת חבל סקסוניה, נחשבת ליפה בערי מזרח גרמניה. מקור השם ככל הנראה בשפה הסורבית העתיקה ומשמעותו "אנשי היער הסמוך לנהר", רמז לנופים הצבועים בירוק וכחול המהווים רקע לעיר הקומפקטית, המעניינת, "בירת הבארוק הגרמני", המלאה בארכיטקטורה מרשימה ותרבות עשירה ומפותחת.

את העיר פקדו בעבר לא מעט אסונות – שריפות, שיטפונות וכמובן ההפצצה המפורסמת במלחמת העולם השנייה, אך כל אלה חייבו את העיר להשתקם במהירות וליצור מרקם ייחודי ומקסים של ישן וחדש, מודרניות צעירה ובועטת לצד פיסות היסטוריה מפעימות. ארמונות מדהימים ששירתו את הנסיכים של חבל סקסוניה, צריחי כנסיות מהמרשימות שנבנו בתקופת הבארוק, שכונות מלאות בבוטיקים ופסטיבלים לכל אורך השנה – אלה רק חלק מהדברים המפתיעים והנפלאים שתמצאו בדרזדן.

Bruhlsche Terrasse
הנוף הנשקף ממרפסת ברוהל

אתרים היסטוריים ואתרי מורשת בדרזדן

דרזדן חולשת על שתי גדותיו של נהר האלבה, ומחולקת על ידו ל"עיר הישנה" (Altstadt) מדרום – יישוב גרמני שהוקם במאה ה-13, ו"העיר החדשה" (Neustadt) מצפון – חידוש גרמני על גבי שרידי יישוב סלבי עתיק. התנופה העיקרית במעמדה של העיר החלה עם הפיכתה לבירת נסיכות סקסוניה, אז הפכה למקום מושבם של הנסיכים והמלכים. העיר אפופה מאז בקסם היסטורי מיוחד, ואת רחובותיה מעטרים ארמונות מפוארים, כנסיות מרשימות ומופלאות ומבני תרבות יפהפיים.

כנסיית פראואנקירכה (Frauenkirche)

כנסיית פראואנקירכה, שפירוש שמה הוא "כנסיית גבירתנו", נחשבת כבר שנים כסמל העיר ובהחלט המבנה המרשים ביותר בה. הכנסייה הלותרנית הזו שנמצאת באזור השוק החדש נבנתה במאה ה-18, אך כרבים ממבני העיר נחרבה בהפצצת דרזדן. במשך שנים מאז עמדו חורבות הכנסייה העגולה והכיפה הענקית שלה כמצבת זכרון, אך ב-1994 הוחלט לשפץ אותה והיא נפתחה מחדש.

זוהי ללא ספק תחנת החובה הראשונה בדרזדן. כבר מרחוק תוכלו להבחין במבנה גדול ומרשים שיופיו הולך ומתעצם ככל שמתקרבים ומבחינים בפרטים – בקירות החיצוניים של הכנסייה משובצות אבנים שנותרו מהבניין המקורי, הכיפה הכפולה עוצרת נשימה ופנים המבנה מקושט ומעוטר להפליא. הכנסייה היא לא רק סמל לארכיטקטורה מופלאה אלא גם למאפיין הייחודי של העיר – התחדשות וצמיחה מתוך זיכרון וכבוד להיסטוריה. 

בסוף הביקור אל תשכחו לטפס במעלה הכיפה, משם יפרש לפניכם נוף יפהפייה של העיר כולה ושל נהר האלבה.

הכספת הירוקה בטירת העיר (Grünes Gewölbe)

טירת דרזדן (Dresdner residenzschloss) היא אחד המבנים העתיקים בעיר. הטירה שימשה כמעונם של הנסיכים לבית סקסוניה בין המאה ה-16 למאה ה-19, ואתם יכולים לתאר לעצמכם שמדובר במבנה מרשים במיוחד, הבנוי בשילוב של כמה סגנונות ארכיטקטוניים. כיום הטירה מאכלסת מספר מוזיאונים, ביניהם גם הנשקייה של דרזדן בה קיים מבחר מדהים של כלי שריון טקסיים, כלי נשק וארטילריה. גם החדר הטורקי המוקדש כולו לאמנות עות'מנאית נמצא בטירה העתיקה הזו, אבל ללא ספק גולת הכותרת היא הכספת הירוקה.

מדובר במוזיאון שנפרש על שתי קומות באגף המערבי של הטירה ומציג את חדר האוצר של נסיכי סקסוניה, ככל הנראה המפואר והמרשים ביותר באירופה. במוזיאון מוצג אוסף גדול במיוחד של תכשיטים, אבני חן נדירות, חפצי נוי וכלים העשויים ענבר, שנהב, כסף וזהב. האוסף המפעים הזה מעצים את התחושה שכבר התחלנו לקבל מהעיר – העושר האינסופי, חיי הפאר בחצר המלוכה הסקסונית והעוצמה התעשייתית והיצרנית מוצגים כאן לעיני כל.

ארמון צווינגר והתערוכות (Der Zwinger)

דרזדן אפופה קסם היסטורי שכולל בתוכו נסיכים, מלכים, ארמונות וגנים מופלאים. את הקסם הזה תוכלו לפגוש בין היתר בארמון צווינגר, מבנה ששימש כמרכז אירוח ושעשועים של בית המלוכה הסקסוני וחברי האצולה. את המבנה השאפתני הזה בנה "אוגוסטוס החזק", הנסיך הסקסוני שפיתח את העיר ושאת שמו שווה להכיר. הוא מורכב ממספר מבנים המקיפים חצר יפהפייה ומטופחת, מזרקות, חלונות מקושתים, פסלים ויצירות אמנות מופלאות. בפתח המתחם ניצב "שער הכתר" בעל הכיפה המוזהבת וסמל המלוכה של פולין שלא תוכלו לפספס. ימי ההוללות של הארמון חלפו כמובן והיום במקום נשפים וטורנירים הוא מאכלס מספר מוזיאונים וגלריות.

הארמון בנוי מארבעה אגפים, ובשיטוט בהם תגיעו ל"ביתן הסוללה" (Wallpavillon) שנחשב לחלק היפה ביותר של הארמון ומפורסם בזכות אוסף הפסלים המיוחד של הפסל הגרמני פרמוזר. עוד מתחמים ששווים ביקור הם "גלריית האומנים הישנים" (Gemaldegalerie Alte Meister), שמוקדש בעיקר ליצירות של אמנים איטלקיים והרנסנס – רפאל, טיציאן ועוד, מוזאון הפורצלן (Porzellansammlung), מוזאון הטבע (Tierkundemuseum) וכן אגף המוקדש כולו לכלים מדעים ועשרות גלובוסים (Mathematisch physikalischer salon).

תהלוכת הנסיכים (Furstenzug)

תהלוכת הנסיכים, או בשמו השני "קיר המלכים", הוא ציור קיר עצום בגודלו המעטר את קיר האורווה הצפוני של טירת דרזדן. בציור מופיעים כל נסיכי סקסוניה ונציגי האצולה האזורית, מהראשון שבהם ועד האחרון, רכובים על סוסים. מדובר ב-35 דמויות ששלטו באזור מאז תחילת המאה ה-12 ועד סוף המאה ה-19, והציור בעצם מנציח את התקופה הארוכה הזו שהעלתה את דרזדן לגדולה. 

מעבר לגודלה והאפקט המרשים שהיא יוצרת, מה שכל כך מיוחד ומעורר פליאה ביצירה זו היא התהליך שבה נוצרה. מדובר בכ-25 אלף אריחי חרסינה, שציורו כל אחד בנפרד, נשרפו בתנורים מיוחדים ורק אז שובצו על הקיר כמו פאזל ענק באורך 102 מטר. למזלנו היצירה לא נפגעה בהפצצות במלחמת העולם השנייה ואנחנו יכולים לחזות בעבודת הנמלים הזו עד היום. עובדה נחמדה לגבי הציור היא שהדמויות שצוירו כשהן מביטות הצידה ולא אל הקהל הם הנסיכים ששלטו בצורה לא מוצלחת והאזרחים לא היו מרוצים מהם. אם אתם עוברים באזור בהחלט שווה לעבור בסמטה הזו ולעצור ליד תהלוכת הנסיכים, להתרשם מהעבודה הרבה שהושקעה בה ולזהות את הנסיכים שהיו הכבשים השחורות של חצר המלוכה הסקסונית.

מרפסת ברוהל (Bruhlsche Terrasse)

מרפסת ברוהל היא נקודת תצפית מקסימה הממוקמת על הגדה השמאלית של נהר האלבה וצופה אליו ואל "העיר החדשה" בצידו השני. בראשית דרכה היוותה המרפסת חלק מחומות העיר של דרזדן אך בהמשך, באמצע המאה ה-18 הפכה לגן ציבורי היפהפה שהיא כיום.

המרפסת-טיילת הזו מאפשרת הליכה רגועה וקסומה של כ-500 מטר לאורך הנהר, תוך התרשמות מהמבנים והגשרים היפים של דרזדן והפסלים המוצבים לאורכה.

ההמלצה הטובה ביותר בקשר למרפסת היא להגיע לקראת השקיעה, ברגעים בהם השמש צובעת את הנהר וקו הרקיע באדום מהפנט, להתמקם על אחד מהספסלים הרבים הפזורים לאורכה ופשוט להתענג על המראה היפה והמרגיע.

בית האופרה זמפר (Semperoper)

כמקום מושבם של הנסיכים לבית סקסוניה דרזדן חייבת להתהדר בבית אופרה מיוחד במינו. בתחילת המאה ה-19 הוטלה המשימה על האדריכל גוטפריד זמפר שיצר את המבנה המקורי ועל שמו הוא נקרא. שנים ספורות לאחר מכן נהרס בית האופרה בשריפה שפקדה את העיר ובנו של זמפר נקרא לחדש אותו בסגנון שונה. המבנה שאותו תפגשו כיום, דוגמא ומופת לארכיטקטורה בארוקית מצוינת שמאפיינת את דרזדן, הוא מבנה ששוחזר אחרי המלחמה.

האדריכלות המרשימה והאקוסטיקה הנהדרת יוצרים את אחד מבתי האופרה המוערכים והיפים בעולם. במבנה המרשים הזה הועלו לראשונה רבות מיצירותיהם של וגנר ושטראוס, וכיום היא ביתה של התזמורת הסקסונית הממלכתית של דרזדן שבראשה המנצח כריסטיאן תילמן.

בית האופרה ממוקם בכיכר התיאטרון (תאטרפלאץ – Theaterplatz) שמוקף במבנים היסטוריים ייחודיים. בחזיתו גן מטופח ופסלים. כדאי מאוד לבדוק את לוח המופעים בבית האופרה ולהגיע להתרשם מהאקוסטיקה, הפאר והביצועים המצוינים. 

בית הכנסת החדש

אחרי מאות שנים של הגבלות, איסורים ורדיפות, בתחילת המאה ה-19 הוטב מעמדם של יהודי דרזדן והותר להם לבנות בית כנסת. גם את המבנה הזה בנה זמפר, אך בית הכנסת הגדול והמפואר נחרב על ידי המשטר הנאצי בליל הבדולח יחד עם עוד אלפי בתי כנסת ברחבי גרמניה.

בשנת 2001 הוקם בצמוד למקום הזה "בית הכנסת החדש של דרזדן". אל תצפו לאחד מבתי הכנסת האירופאים המפוארים – מדובר במבנה מודרני ומינימליסטי בצורת קובייה, עם פיתול הדרגתי לכיוון מזרח. הכוונה היא שיזכיר את בית המקדש הראשון ובשער הכניסה נמצא השריד היחיד מבית הכנסת המקורי שנחרב – מגן דוד מזהב. אחד הקירות החיצוניים של בית הכנסת הוא זה שעמד בבית הכנסת הישן, שבמקום שעמד ניטעה חורשה. הייחוד והסימבוליות של המבנה אף זיכו אותו בפרס המבנה הארכיטקטוני האירופי הטוב ביותר בשנת 2002.

מול בית הכנסת נמצא המרכז היהודי הנוכחי. ניתן לתאם סיורים במקום.

Dresden

אטרקציות, מוזיאונים ונקודות עניין בדרזדן

דרזדן חודשה ושוחזרה כמעט כולה לאחר ההפצצה במלחמת העולם השנייה, וממשיכה להתחדש עד היום. מלבד אתרים היסטוריים, דרזדן מלאה באתרים ומוזיאונים מעניינים, חדישים ומלאי אופי. חלקם ממוקמים במבנים בארוקיים יפהפיים שכל כך מאפיינים את דרזדן, ובחלקם תפגשו גם בארכיטקטורה המודרנית והמעניינת שהחלה להופיע בעיר.

האלברטינום (Albertinum)

אוצרי מוזיאון האלברטינום לאמנות מודרנית מקבילים את הביקור בו לעיון בעבודת מחקר בגודל מוזיאוני על הנושא. טווח הזמנים של היצירות משתרע על כ-200 שנה, מהתקופה הרומנטית ועד ימינו. המוזיאון אוצר ומציג שתי תערוכות קבועות; הראשונה היא "גלריית המאסטרים המודרניים" (Gemäldegalerie Neue Meister) – גלריית אמנות מהחשובות בגרמניה, בה תוכלו ליהנות מיצירותיהם של אמנים אירופאים מהתקופה הרומנטית, דרך התקופה האימפרסיוניסטית (ואן גוך ומונה הם רק חלק מהשמות שתמצאו בחלק זה של הגלריה), ועד לאקספרסיוניסטים והיצירות העכשוויות מהמאה ה-20 ועד היום. התערוכה השנייה היא אוסף הפסלים, ה-skulpturensammlung, שמציג ממצאים ויצירות מהעת העתיקה ועד היום.

גם מבנה האלברטניום עצמו שווה ביקור – מדובר במבנה מוארך ומרשים בסגנון הרנסנס, שקומת הקרקע שלו היא אולם מקושת שהיה בעבר נשקייה. הוא פונה אל מרפסת ברוהל על הנוף היפהפה שלה, ממש במרכז החלק ההיסטורי של העיר. 

חובבי האמנות שביניכם יופתעו ממגוון היצירות הרחב שיש לאלברטינום להציע, על האומנים המוכרים והפחות מוכרים שבו. אל תפספסו את המוזיאון הזה!

שיט על נהר האלבה

אחת הדרכים הקסומות ביותר לחוות את המרחבים הירוקים והאורבניים של דרזדן היא בשיט על נהר האלבה, שבעצם "הצמיח" את העיר על שתי גדותיו.

נהר האלבה, הנובע בצ'כיה וחוצה את גרמניה, שימש בעבר נתיב מסחר חשוב מאוד ובעצם הוא זה שהפך את דרזדן לעיר רלוונטית וחשובה בתעשייה הגרמנית. כיום מדובר בעמק ציורי, בעל נופים מרהיבים ששובים את לב המקומיים והתיירים כאחד. מרחק הליכה קצר ממרפסת ברוהל נמצא מרכז העגינה "Terrassenufer" שבו ניתן למצוא שיט להצטרף אליו. השיט עובר לצד השכונות היקרות של העיר, הווילות והאחוזות היפהפיות באזור, וכמובן הארמונות המפוארים, המבנים הבארוקיים, כרי הדשא והכרמים המעטרים את גדות האלבה.

הסיור יכול להשתנות לפי בחירתכם – בחלק מההפלגות משובצות עצירות, ביניהם ביקורים בארמונות, סיורים ביקבים או אתנחתא לטובת אוכל ושתייה (שבחלק מהסיורים כלולים בכרטיס) באחד מכרי הדשא הקסומים על גדת האלבה. תוכלו לשוט על סירת עץ ישנה ששומרה, או באוניית קיטור מודרנית. פנו לכם את אחר-הצהריים באחד הימים שלכם בעיר, והתכוננו לחוויה קסומה ומיוחדת.

מפעל הזכוכית – מרכז פולקסווגן (Die Glaserne manufaktur)

מרכז פולקסווגן, או "מפעל הזכוכית", הוא אחד המקומות הכי מגניבים להגיע אליהם בדרזדן. מדובר במפעל להרכבת רכבי היוקרה של המותג פולקסווגן, והוא נקרא בגרמנית "מפעל הזכוכית" משתי סיבות; הראשונה היא שהבניין עצמו שקוף וניתן לראות דרכו פנימה, והשנייה והיותר משמעותית היא שקיפות פס ההרכבה. המבקר במרכז יוכל לראות את שתי הקומות של פס ההרכבה של הרכבים, משלב השלדה הראשוני ועד לשלב האחרון של התקנת הפנסים.

חברת פולקסווגן בחרה למקם את המפעל הייחודי הזה בעיר דרזדן בשל עברה האמנותי. אנשי חבל סקסוניה בכלל, ודרזדן בפרט, ידועים לאורך מאות שנים כבעלי מלאכה מדויקים ויצירתיים, מלאי השראה וחריצות. הארכיטקטורה, התרבות והאמנות של העיר הולמים את דגמי היוקרה של פולקסווגן. בפס ההרכבה המעגלי החדשני, ואפילו העתידני, מורכבים הרכבים בעבודת יד. במרכז המעגל מסתובבים רובוטים שמספקים לטכנאים את החלקים הדרושים להם, וגם רצפת הפרקט המעגלית עצמה זזה וכך משנעת את העובדים בין העמדות השונות.

בכניסה לבניין מוצב מרכז מידע בצורת כדור פורח, מחווה ל"קלוגלהאוז", מבנה מעוגל שעמד פעם בדיוק באותו מקום ושאותו עיצב אדריכל יהודי, ושנהרס בשל כך בזמן השואה. במרכז המבנה קיים מרכז תצוגה של כל דגמי הגולף שיוצרו במשך השנים, וכן דגמים עתידניים.

אז אתם יכולים להגיע למפעל, להרכיב את מכונית חלומותיכם ולצאת איתה משם חזרה הביתה, ואם עוד אין לכם תקציב לזה אתם יכולים פשוט לקבוע סיור (מראש) ולהגיע לחזות במפעל הזה, היחיד מסוגו בעולם.

העיר החדשה (Neustadt) ומעבר קונסטהוף (Kunsthofpassage)

העיר החדשה היא בעצם הרובע המשתרע על גדתה הצפונית של נהר האלבה. הרובע הזה נקרא "העיר החדשה" לא כי הוא כל כך חדש, אלא כי ה"עיר הישנה" שעמדה שם נשרפה בשנת 1685 וחודשה לאחר מכן. 

אל העיר החדשה מגיעים מהעיר העתיקה דרך "גשר המלך אאוגוסט" (Augustusbrücke) החוצה את נהר האלבה ומגיע לכיכר השוק הישן, שם עומד הפסל "הפרש המוזהב"(Goldener Reiter)  של מי אם לא אוגוסט החזק.

מדובר באזור היוקרתי והמודרני של העיר, מרכז ההתרחשות התרבותית. תמצאו כאן עשרות בתי קפה, ברים, חנויות ובוטיקים המציעים עבודות יד ייחודיות ופריטי וינטג'. תושבי העיר החדשה הם בעיקר סטודנטים, אמנים ויוצרים שגרים ופועלים שם.

ההמלצה הטובה ביותר בקשר לעיר החדשה היא לפנות מספר שעות כדי להסתובב בה, ליהנות מבתי הקפה והבוטיקים ולהתרשם מחזיתות הבניינים והפאסאז'ים הצבעוניים והייחודיים שמעוטרים בקונסטרוקציות מתכת מוזרות, קישוטים פסיכדליים וצמחייה מושקעת.

אחד המקומות ששווה להגיע אליהם, במיוחד אם במקרה מתחיל לטפטף, הוא הקונסטופפאסאז' (Kunsthofpassage), אוסף ה"החצרות בעיצוב אמנותי" – מקבץ סמטאות בין בניינים שדייריהם האומנים עיצבו בצורה לא רגילה. חפשו את "חצר האלמנטים" (Hof der Elemente) , שעל גבי אחת החזיתות שלה הותקנה מערכת אינסטלציה מוזרה, שבנוסף לניקוז המים מייצרת אפקט מוזיקלי כשיורד עליה גשם. עוד לכו ל"חצר האורות" (Hof de Lichts), שמלאה במסכים שמציגים מופעי מולטימדיה ומראות שיוצרות תבניות מעניינות על הקירות, ול"חצר היצורים המיתולוגיים" (Hod der Fabelwesem) שם האמן ניולה שופה עיטר את הקירות בציורים ופסיפסים. בקונסטופפאסאז' פזורים דוכנים, גלריות אמנות ובתי קפה בוהמיינים ומעניינים.

מוזיאון ההיסטוריה הצבאית (Militärhistorisches Museum der Bundeswehr)

אין ספק שהעיסוק במלחמה ובצבא הוא עיסוק מורכב ולא פשוט, במיוחד בגרמניה לאחר מלחמת העולם הראשונה והשנייה, ואחרי השואה. זה בדיוק הייחוד של המוזיאון הזה ממוזיאונים אחרים העוסקים בהיסטוריה צבאית. המוזיאון המחודש שנפתח ב-2011 לא מוכן "לחגוג את המלחמה" בלשונם, והוא מתמקד בעיקר בשינוי הגישה להיסטוריה הצבאית המורכבת של גרמניה – בהשפעת הסכסוכים על בני האדם, חוויות אישיות ואנושיות של חיילים ואזרחים לצד ההתפתחות הטכנולוגית והצבאית הגרמנית.

המוזיאון מציג תערוכות לפי נושאים אנושיים במיוחד – צבא וחברה, חינוך צבאי, בעלי חיים וצבע, מלחמה וזיכרון ועוד. בתערוכות מוצגים כמובן כלי נשק, כלי רכב צבאיים, תחמושת, מדים ומדליות אך גם כלי נגינה, מסמכים היסטוריים וקטעי וידאו, תצלומים ויצירות אמנות. קיימת גם תערוכה קבועה שמציגה את ההיסטוריה של הצבא באזור סקסוניה בצורה כרונולוגית.

שתי הגישות האלה לגבי ההיסטוריה הצבאית מתבטאות גם באדריכלות של המוזיאון. המוזיאון המקורי ממוקם במחסן נשק לשעבר שנבנה ב-1870, אך עם החידוש ב-2011 התווספה קונסטרוקציה עצומה ומחודדת, עשויה זכוכית ופלדה שנראה כאילו התרסקה על גג המוזיאון. 

אמנם לא מדובר בבילוי פסטורלי במיוחד, אבל הגישה החשובה והייחודית של המוזיאון והעיסוק החשוב שלו במורכבות האנושית של המלחמה בהחלט הופך אותו לביקור חובה במסגרת השהות בדרזדן.

הגן הגדול (Grosser Garten)

במרחק לא רב ממרכז העיר נמצאת הריאה הירוקה של דרזדן – הגן הגדול. זהו המרחב הירוק הגדול ביותר בעיר ושווה להגיע לכאן לפיקניק או סתם לבלות כמה שעות נעימות ורגועות. במרכז הגן נמצא ארמון בארוקי יפהפה, שצופה לאגם שבמרכזו מזרקה מרשימה. הארמון, כמו הגן, נמצאים פה כבר מאות שנים.

הגן העצום מספק מפלט נהדר מהעיר למקומיים ותיירים כאחד, בייחוד בחודשי בקיץ הנעימים. פזורים בו פסלים וספסלים ומגוון פינות ישיבה פסטורליות. אם התעייפתם ואתם עדיין רוצים להסתובב ולראות את הפארק, חפשו את הרכבת המיניאטורית שיוצאת כל מספר דקות לסיבוב ברחבי הגן. אם אתם מגיעים עם ילדים, דעו שהם יכולים למלא תפקידי כבוד של כרטיסנים או עובדי רכבת אם רק יבקשו.

בקצה הדרומי של הפארק נמצא גן החיות של דרזדן (Zoo Dresden). מדובר בגן חיות גדול ומעניין, שם תוכלו לפגוש אלפי מינים של חיות. גן החיות יצר מספר מתחמים עם תנאים שמאפשרים להם להחזיק חיות נדירות ולא רגילות; אחד המתחמים הללו הוא "גן החיות התת – קרקעי" בו תוכלו לצפות בחייהם התת קרקעיים של העכברים, החולדות ומכרסמים נוספים. עוד מתחם כזה הוא ה"טונדרה" (Tundravoliere), שיוצר נוף וגם תנאי מזג אוויר של צפון אירופה וסיביר הקרה, ומחזיק (וכך גם מציל מסכנת הכחדה) ינשופי שלג, שועלים ארקטיים ומיני עופות סיביריים אחרים.

ביקור בגן הגדול מתאים לילדים ומבוגרים כאחד, והוא מספק בילוי אחר הצהריים רגוע ומקסים.

_