נירנברג

העיר נירנברג נמצאת במדינת בוואריה שבדרום גרמניה, ויש המשערים כי ההתיישבות הראשונה בה החלה כבר בשנת 1040 לספירה. לחלקנו מוכרת העיר בעקבות ההיסטוריה שלה והסיפורים המקושרים לה, אך מסתבר שנירנברג היא עיר תיירותית לכל דבר, עיר שמושכת אליה המוני מבקרים לאורך השנים ובשנים האחרונות גם ישראלים רבים שגילו את סוד קסמה. 

נירנברג היא עיר עתיקה מאד, כאמור, שעברה לא מעט תהפוכות ושינויים לאורך ההיסטוריה. בתקופת מלחמת העולם השנייה שימשה העיר כמרכז השלטון הנאצי ונערכו בה לא מעט כינוסים של המפלגה. לאחר ניצחון בנות הברית, נערכו בעיר משפטם של פושעי מלחמה רבים, לרבות משפטי נירנברג המפורסמים. עם השנים הצטרפו לעיר לא מעט תושבים וכיום מתגוררים בה למעלה מחצי מיליון איש, ביניהם קהילה קטנה של יהודים שמרביתם היגרו אליה ממדינות חבר העמים.

יש בנירנברג לא מעט נקודות עניין מרתקות, לרבות העיר העתיקה ששוחזרה בהצלחה לאחר שנחרבה כמעט כליל בתקופת מלחמת העולם השנייה. יש בה גם כנסיות מפוארות ומרשימות ומספר מוזיאונים מעניינים, המושכים אליהם מבקרים רבים. 

מלונות בנירנברג

בעשור האחרון הפכה נירנברג לעיר מתוירת מאד, אליה מגיעים תיירים מכל העולם וכמובן גם ישראלים. כיאה לעיר כזו, מספקת נירנברג פתרונות לינה מגוונים, ממקומות לינה פשוטים וזולים יחסית ועד לבתי מלון מושקעים ויוקרתיים. חלק ממקומות לינה אלה נמצאים ממש במרכז העיר ולא רחוק מאתריה השונים ומהאטרקציות שבה, וחלקם ממוקמים באזורים מרוחקים יותר. אפשר למצוא בנירנברג גם דירות Airbnb, שהפכו לפופולריות מאד לאחרונה ומספר גסטהאוסים לתיירים שתקציבם איננו גבוה כל כך.

מלונות מומלצים בנירנברג

⭐⭐⭐⭐⭐
מלון יוקרה במרכז העיר, סמוך לאתרי תיירות ושופינג. עם ספא, בריכה, מסעדה וחניה
9.1
מפנק ברמה בינלאומית!

מלונות בנירנברג לפי קטגוריות

מסעדות בנירנברג

בדומה לערים אחרות בגרמניה, גם בנירנברג ישנה התפתחות רבה מאד בכל הקשור לענף הקולינרי. בכל רחבי העיר נפתחות בשנים האחרונות לא מעט מסעדות טובות ומושקעות, המציעות בחלקן מהמטבח הגרמני המסורתי ובחלקן ממטבחים טובים אחרים. אפשר למצוא בנירנברג מסעדות ים תיכוניות, מסעדות צרפתיות, מסעדות אסייתיות אקזוטיות שונות ועוד. יש בעיר רשתות מזון מהיר מוכרות וזולות, דוכני מזון וגם מסעדות טבעוניות וצמחוניות שנחשבות למבוקשות מאד. 

אטרקציות בנירנברג

בנירנברג אפשר למצוא מגוון רחב מאד של אטרקציות ונקודות עניין, המצדיקות עצירה. העיר, עם ההיסטוריה העשירה שלה, מעמידה לרשות המבקרים בה מבחר של אפשרויות, שניתן לשלב בעת השהות הקצרה או הארוכה שבה. בעת השיטוט בה אפשר ללמוד רבות על ההיסטוריה של העיר, על ההיסטוריה של העם וגם על ההיסטוריה של גרמניה כולה. 

טיפ – למגיעים לנירנברג מוצע כרטיס הוזלות מיוחד – Nurnberg Card. הכרטיס עולה כ-28 אירו לאדם והוא מקנה כניסה חינמית ליותר מ-40 מוזיאונים ואטרקציות ברחבי העיר, נסיעה חופשית בכל שירותי התחבורה הציבורית באזור נירנברג, פירט וסטיין (Zone A) וכל זאת למשך יומיים רצופים (48 שעות). כדי לקבלו יש להוכיח שלנים בנירנברג או בפירט במקום רשמי. את הכרטיס ניתן לקבל בשדה התעופה דרך חברות התיירות השונות או בבתי המלון. מומלץ לדאוג להזמין אותו מראש.  

הנה סקירה קצרה על אטרקציות בנירנברג שמצדיקות עצירה:

טירת נירנברג (Nuremberg Castle) – הטירה המרשימה הזו נחשבת לאחת האטרקציות המעניינות של נירנברג, זו המושכת אליה המונים תיירים לאורך כל חודשי השנה. היא קיימת עוד מתקופת ימי הביניים, אז היא שימשה בתחילת דרכה כמקום המשכן לקיסר ולפמלייתו בזמן שיצאו למסעות ברחבי האימפריה וכן כמקום שבו התכנס המונרך. בהיותה ממוקמת בין דרכי המסחר הראשיות של אירופה ושל האימפריה כולה, זכתה הטירה למקום של כבוד והפכה לבעלת חשיבות רבה מאד. עם השנים ידעה הטירה תהפוכות ושינויים רבים ואף הוחזק בה אוצרם של בני המלוכה, לרבות הכתרים המקוריים, עד שאלה עברו לווינה. כיום, בעת הביקור בטירה, ניתן לראות במתחם את הקפלה האימפריאלית, אחד מהמבנים היותר קדומים שלה, הכוללת שתי קומות, את האורוות ואת מגדל הלוגיסלנד, המגדל המזרחי שלה שנבנה בשנת 1377. יש במתחם גם את הקייזרסטאלונג – האסם האימפריאלי, את שער הטירה, הלא הוא הכניסה הראשית אל המקום ואת הארמון שנבנה במאה ה-13. 

ביתו של אלברכט דורר (Albercht-Durer-Haus) – המקום המיוחד הזה, אטרקציה בולטת בעיר, הוא ביתו של אלברכט דירר, אמן רנסאנס גרמני, בו הוא התגורר בין השנים 1509 ועד למותו בשנת 1528. הבית נמצא בחלקה הצפון מערבי של העיר, לא רחוק מחומותיה והוא נבנה בשנת 1420, כך משערים. בבית חמש קומות ולאחר שנרכש בשנת 1501 עבר שיפוץ ונוספו לו חלונות קטנים לגג, כך שיוכל לתפקד גם כמצפה כוכבים. לאחר שבעליו נפטר בשנת 1504 רכש אותו דירר בשנת 1509 והפך את המקום לבית הקבע שלו. מאז שנת 1871 משמש המקום כמוזיאון המוקדש לחייו וליצירותיו של דירר. לאחר שניזוק בשל הפצצות בעלות הברית בזמן מלחמת העולם השנייה, נבנה מחדש הבית בשנת 1949 אך נפתח כמוזיאון רק בשנת 1971, יום הולדתו ה-500 של דירר. אפשר להצטרף כיום לסיור מרתק במוזיאון, אותו מעבירה שחקנית המגלמת את אשתו של האמן, אגנס דורר. 

מרכז התיעוד של המפלגה הנאצית (Dokumentationszentrum Reichsparteitagsgelände) – זהו אחד המוזיאונים המעניינים בעיר, כזה המספר רבות על ההיסטוריה ומאפשר למבקרים בו ללמוד לא מעט על שאירע באותן שנים חשוכות בעיר, בזמן עליית הנאצים לשלטון ובמשך כל תקופת המלחמה. מרכז התיעוד של המפלגה הנאצית בנירנברג מציג כיום תערוכה קבועה העוסקת בגורמים לעליית הנאצים, בקשרים של המפלגה וגם בהשלכותיה של גרמניה הנאצית, תוך התייחסות ספציפית, בין היתר, גם לנירנברג עצמה. בשנת 1994 החליטה מועצת העיר להקים את מרכז התיעוד החשוב הזה ותכנונו הוטל על האדריכל האוסטרי גינטר דומינג, שעיצב את המוזיאון וזכה על עיצוב זה בתחרות בינלאומית בשנת 1998. התערוכה בנויה בסדר כרונולוגי. חדרי התצוגה משתנים בגודלם ובמבנה שלהם והמסדרונות, כמו גם האולמות, משמשים כמקום להצגת האלמנטים השונים. 

כנסיית גבירתנו (Frauenkirche Nürnberg – Church of Our Lady) – לא להתבלבל עם הכנסייה בדרזדן בעלת השם הזהה! הכנסייה המרהיבה הזו נמצאת מזרחית לשוק המרכזי בעיר והיא דוגמה לסגנון האדריכלות הגותי שהיה מקובל מאד במאה ה-14. כנסייה גבירתנו נבנתה בין השנים 1352 ל-1362 והיא מכילה מספר גדול מאד של פסלים, שחלקם שוחזרו לאחר שנהרסו. בכנסיה שמורות לא מעט יצירות אמנות מימי הביניים ומונומנטים שנוצרו בשנת 1498. הכנסייה נבנתה במקור במקומו של בית הכנסת היהודי לשעבר, שנהרס בזמן הפוגרום של שנת 1349. היא כוללת אולם כניסה עם שני מעברים ומכילה תשעה מפרצים, הנתמכים על ידי ארבעה עמודים. 

המוזיאון הלאומי (Germanisches National Museum) – זוהי הזדמנות נפלאה ללמוד הן על האמנות והן על התרבות הגרמנית. המוזיאון הלאומי המרתק הזה נוסד בשנת 1852 ואפשר למצוא בו כיום אוסף גדול של פריטים הנוגעים לתרבות ולאמנות הגרמנית מהימים הפרהיסטוריים ועד לימינו. זהו המוזיאון הגדול ביותר להיסטוריה התרבותית של גרמניה והוא מחזיק 1.3 מיליון חפצים, כולל ספרים, הדפסים ורישומים. המוזיאון נמצא בדרום מרכז העיר ההיסטורי ולא רחוק מחומת העיר. אולם הכניסה שלו תוכנן ועוצב מחדש על ידי הפסל הישראלי דני קרוואן בהשראת נושא זכויות האדם. 

מוזיאון הצעצועים (Nuremberg Toy Museum) – האטרקציה המיוחדת הזו היא אחת המעניינות בעיר וזו המתאימה גם לכל הגילאים, למבוגרים וגם לצעירים. מוזיאון הצעצועים של נירנברג הוא מוזיאון עירוני שנפתח לראשונה לציבור בשנת 1971. הוא נחשב לאחד ממוזיאוני הצעצועים הידועים ביותר בעולם, המתאר את ההיסטוריה של הצעצועים עוד מימי קדם. הבניין עצמו, היכן שפועל המוזיאון, הוא בניין ישן מאד, שנבנה, כפי שמשערים, בתחילת המאה ה-16 ושימש כביתו של וילהלם הלר, בן למשפחה פטריאכלית. בשנת 1611 נרכש המקום על ידי פול קנדלר, יוצר התכשיטים, ובהמשך עבר לידיים נוספות. הוא נפגע קשות בזמן מלחמת העולם השנייה אך נבנה מחדש בשנים שלאחר מכן. המוזיאון כולל כיום אוסף של כ – 12,000 צעצועים שנאספו במשך עשרות שנים על ידי לידיה ופול באייר (לכן גם שמו השני של המוזיאון הוא "מוזיאון לידיה באייר"). הוא כולל שטח של 15,000 מ"ר והוא בעל הכרה בינלאומית.

גן החיות של נירנברג (Nuremberg Zoo) – גן החיות הגדול הזה כולל למעלה מ-300 מינים שונים של בעלי חיים והוא מתבסס על מסורת עתיקת יומין, החוזרת רחוק רחוק לתקופת ימי הביניים, אז החזיקו האצילים בעלי חיים וגן חיות פרטי. גן החיות עצמו נוסד בשנת 1912, אך לאחר עליית הנאצים לשלטון נאלץ לפנות את מקומו לצבאותיו והוא נסגר בפברואר 1939. כחודשיים אחרי, בחודש מאי, נפתח גן חיות חדש במקום אחר, אך נהרס כמעט לחלוטין בעקבות הפצצות שהוטלו על העיר. הוא נבנה מחדש בסוף שנות החמישים. כיום הוא מהווה אטרקציה בולטת מאד בעיר, כזו המושכת אליה לא מעט משפחות עם ילדים. 

מוזיאון התחבורה של נירנברג (Nuremberg Transport Museum) – מוזיאון זה כולל שני מוזיאונים: מוזיאון DB ומוזיאון התקשורת. זהו אחד מהמוזיאונים העתיקים ביותר באירופה בתחום ההיסטוריה של הטכנולוגיה והוא נחשב כאבן דרך בכל הקשור למורשת התעשייתית. מוזיאון DB, שנפתח בשנת 1899 הוא מוזיאון הרכבת העתיק ביותר בגרמניה והוא מתמקד, בין היתר, בתולדות הרכבות. הבניין הנוכחי שבו הוא נמצא נבנה בשנת 1925 והוא כולל תערוכות קבועות ומתחלפות. מוזיאון התקשורת מציג את 500 שנות שירותי הדואר והטלקומוניקציה שבמדינת בוואריה, מימי הביניים ועד ימינו. מוצגים בו ציוד טכני, מדפסות, טלוויזיות ישנות וגם לוויינים מודרניים וחדשניים.

הגנים הבוטניים (Botanischer Garten Erlangen) כל עיר צריכה בועה ירוקה לברוח אליה וגם העיר נירנברג זכתה באחת כזו בתצורת גנים בוטניים. הגנים הבוטניים של נירנברג מוחזקים ומתוחזקים על ידי האוניברסיטה של העיר והם פתוחים למבקרים לאורך כל השבוע, למעט בימי שני. מקורם עוד בשנת 1626, כאשר רק החל משנת 1828 הם במיקומם הנוכחי. כיום הם מכילים כ – 4,000 מינים שונים של צמחים, המאפיינים אקלימים שונים, לרבות אלה המוחזקים בחממות. 

השכרת רכב בנירנברג

למגיעים לנירנברג מוצעים פתרונות תחבורה נוחים, יעילים וגם זמינים. יחד עם זאת, ישנם מטיילים רבים הבוחרים באפשרות של השכרת רכב בנירנברג. השכרת הרכב היא הזדמנות מצוינת ליהנות מטיול עצמאי יותר ולשלב גם עצירה ביעדים נוספים, קרובים ורחוקים. את הרכב השכור ניתן לאסוף ישירות בשדה התעופה, לאחר הנחיתה, או במשרדיהן של חברות להשכרת הרכבים, שמולן סוגרים את העסקה. 

טיסות לנירנברג

ישנן כיום טיסות ישירות לנירנברג, טיסות Low Cost, המופעלות לרוב על ידי חברת התעופה ריינאייר ויוצאות משדה התעופה בן גוריון. טיסות אלו, בנות ארבע שעות ו-10 דקות בממוצע, מביאות אתן ישראלים רבים אל העיר, המעוניינים להתמקד בה או לשלב אותה לצד טיול בערים נוספות בגרמניה. חברות תעופה אחרות מציעות אף הן טיסות לנירנברג, אך אלו הן טיסות עם עצירות ביניים. מדובר בחברות: אל על, אייר פראנס, לוט, סוויס, KLM ועוד. שדה התעופה של נירנברג הוא שדה תעופה בינלאומי פעיל מאד, הנחשב לשני העמוס ביותר בבוואריה. הוא ממוקם כ-5 ק"מ צפונית לנירנברג ויוצאות וממריאות ממנו גם טיסות פנים וטיסות ליעדים קרובים. 

מתי כדאי לטוס לנירנברג

בנירנברג מתאים לטייל בכל עונה, אולם מרבית המבקרים בה בוחרים להגיע אליה בחודשי הקיץ, בין יוני לאוגוסט, אז מזג האוויר חמים ונעים או בסמוך לחג המולד בזכות הקסם החורפי והאווירה המיוחדת שבעיר. למי שבוחר להגיע בתקופות אלו מומלץ לדאוג להזמין כרטיסי טיסה מראש וגם מקומות לינה בשל הביקוש הרב. 

למי שבוחר לטוס לנירנברג, כדאי לקחת בחשבון אירועים מיוחדים, שמומלץ לשלב במהלך הביקור:

שוק חג המולד, ה-Christkindlesmarkt, של נירנברג הוא אירוע חשוב בעיר ואטרקציה בפני עצמה. הוא מתקיים בה בכל שנה בכיכר המרכזית שבעיר העתיקה ובכיכרות וברחובות הסמוכים לה, ומושך אליו המונים, מקומיים ותיירים כאחד. בכל שנה מבקרים בו למעלה משני מיליון מבקרים והוא ידוע כאחד משווקי חג המולד הגדולים בגרמניה וגם בין המפורסמים ביותר בעולם. השוק מסתיים ב – 24 בדצמבר, בערב חג המולד, אך עד אז במשך הימים הרבים שהוא פתוח הוא מציע אינספור דוכנים צבעוניים יפים, הופעות ואווירה חגיגית שאין כמותה.