תכנון חופשה בגרמניה

על קצה המזלג: גרמניה היא מדינה מגוונת מאד. יש בה ערים גדולות, תוססות ומתוירות מאד, יש בה טירות מפוארות בנות מאות שנים וגם כפרים קטנים וציוריים בצידי הדרך. יש לגרמניה היסטוריה עשירה, שמספרת, בחלקה, סיפורים טרגיים לא פשוטים, ובמקביל הרבה מאד יופי, הניכר בנופים המרהיבים שבה. גרמניה נפלאה לטיול עם ילדים בזכות שלל האטרקציות הנהדרות, שיש לה להציע, וגם מושלמת לצעירים או למבוגרים, המחפשים יעד נעים לבלות בו מספר ימים (או יותר). בתוך פחות מחמש שעות טיסה אפשר להגיע אליה ובזכות הטיסות הסדירות הרבות היוצאות אליה לאורך כל השנה, יכולים המוני הישראלים להגיע אליה, וכבר בחופשה הקרובה. 

תכנון חופשה בגרמניה מצריך התייחסות לפרמטרים שונים, ועל אחת כמה וכמה כאשר מדובר בביקור בה בפעם הראשונה או בטיול עם הילדים. זוהי מדינה גדולה ויש בה לא מעט מה לראות וגם לעשות ולכל עונה יש את הקסם ואת הייחודיות שלה. אמנם, יש לגרמניה הרבה מאד משותף, ומבחינות רבות, עם מדינות אירופאיות אחרות, אלו שהיא גובלת איתן ואלו שלא, ובכל זאת – גם לה יש את אותם דברים מיוחדים, כמותם רואים אך ורק בה. אלה, באים לידי ביטוי בתרבות המקומית שלה, במטבח, בנקודות העניין שבה ואפילו במסלולי הטיול, המפגישים את המטיילים עם משהו שהוא קצת אחר. משהו שהוא בלעדי וייחודי לגרמניה. 

planning a trip to germany

מזג האוויר

תכנון חופשה בגרמניה מצריך התייחסות גם לתנאי מזג האוויר, העשויים להכתיב, לא אחת את המסלול שבו בוחרים, את קצב הטיול וכמובן גם את האטרקציות, שאותן משלבים בחופשה, כמו גם נקודות העניין השונות שבהן עוצרים. מזג האוויר בגרמניה נחלק, ובדומה לישראל, לארבע עונות עיקריות. קיץ, סתיו, חורף ואביב. גרמניה היא מדינה צפונית יחסית, ולכן החורף בה מורגש מאד ובא לידי ביטוי באזורים רבים בטמפרטורות נמוכות מאד וגם בשלגים. יחד עם זאת, היא ערוכה לתנאים קיצוניים כאלה ולכן, גם אם בוחרים לטייל בחורף, אפשר ליהנות מחופשה נפלאה וקסומה. עונות המעבר בגרמניה, הסתיו וגם האביב, הן עונות הפכפכות. הטמפרטורות אינן גבוהות ואינן נמוכות, ובעוד שישנם ימים נעימים ויבשים, עשויים להופיע גם ימים קרירים וגשומים. באופן כללי מזג האוויר בהחלט סביר וגם מתאים לטיולים ברוב המקרים. הקיץ הוא עונה מושלמת לטיול בגרמניה, אך יש לקחת בחשבון שאתרים מסוימים עשויים להיות צפופים ועמוסים מאד (היער השחור, למשל, וגם הערים הגדולות, ברלין ומינכן, והאטרקציות המרכזיות בהן). אולם, בזכות החמימות הזו אפשר לעצור באתרי הטבע השונים ולשלב טיולים רגליים ועצירות בנקודות עניין יפות ומיוחדות. 

תרבות מקומית

כמדינה מערבית מודרנית גדולה מאד, וכן גם כזו המאוכלסת ביותר ביבשת אירופה, נחשבת גרמניה לאומה תרבותית בולטת במיוחד, הידועה בכל העולם. בגרמניה נולדו כמה מהמלחינים, מהמשוררים וגם מהפילוסופים המפורסמים ביותר וכל אחת מ-16 מדינותיה תרמה רבות את חלקה להיסטוריה המקומית, כמו גם לתרבות של גרמניה. זו, עוצבה הן על ידי דתיים והן על ידי חילוניים וזכתה להכרה בכל העולם. כיום, משקיעה הממשלה הפדרלית של גרמניה סכומי כסף גבוהים ומשאבים נוספים על מנת לקדם את התרבות במדינה ואת מוסדותיה השונים, הידועים בחלקם כבעלי חשיבות לאומי. יש בגרמניה כיום עשרות בתי קולנוע, המסובסדים על ידי המדינה, המוני תזמורות סימפוניות וגם פילהרמוניות, יש בה אלפי מוזיאונים מרתקים המתמקדים, כל אחד בנפרד, בתחומו וגם עשרות אלפי ספריות, הפזורות בשטחה. הגרמנים, תושבי המקום, ידועים כצורכי תרבות וכך גם מיליוני המבקרים שבה, הפוקדים את שלל המוזיאונים שהיא מציעה וצופים ומאזינים לקונצרטים המתנגנים בה. 

גרמניה היתה מפולגת תקופה ארוכה ועברה משברים קשים מאד (בין הבולטים שבהם – בזמן מלחמת העולם השנייה), אך כיום היא ידועה כארץ רב תרבותית ויצירתית מאד, שרבות מכך בזכות המהגרים הרבים שבחרו בה את ביתם ואת המשכילים שבה, צעירים ומבוגרים כאחד, התורמים גם הם לכך. גרמניה נותנת דגש רב מאד לשוויון מגדרי וגם ידועה ככזו המקדמת מאד את זכויות להט"בים. היא מצליחה בענפי הספורט השונים, במיוחד בכדורגל ורבים מתושביה עוסקים באמנות. יש לגרמניה היסטוריה ארוכת שנים בתחום האמנות החזותית וכמה מאמני הרנסאנס הבולטים בתחום הגיעו מגרמניה. גם בתחום האדריכלות ידועה גרמניה כבולטת ומגוונת מאד, דבר הניכר במבנים הארכיטקטוניים המפוארים והמרשימים שבה. חלקם עוד מתקופת ימי הביניים, אז התגוררו בהם בני נסיכויות וממלכות וחלקם בעלי סגנונות אדריכליים אחרים, שהושפעו לא מעט מסגנונות האמנות ששלטו באותן השנים. הבאוהאוס הוא סגנון אדריכלי שצמח בגרמניה, וקיבל את שמו מבית הספר (באותו השם) שפעל בגרמניה בין השנים 1919 ל-1933. סגנון אדריכלי זה ידוע כסגנון אדריכלי מודרני וככזה השייך לאחת מאסכולות האדריכליות החשובות ביותר. 

גם במדע ובטכנולוגיה גרמניה בולטת מאד והיא ביתם של כמה מגדולי הממצאים, המהנדסים והמדענים. אלברט איינשטיין, מגדולי הפיזיקאים, נולד בגרמניה, קונראד צוזה, שבנה את המחשב הראשון הוא יליד גרמניה, הגנרטור החשמלי הומצא על ידי ורנר פון סימנס ומדענים וממציאים רבים נוספים שתרמו גם הם לעולם המודרני נולדו בה. 

ובל נשכח את המטבח המקומי, את המטבח הגרמני, שהינו מקבץ של מספר מטבחים אזוריים, המאפיינים אזורים וחלקים שונים בגרמניה. האוכל הגרמני המסורתי הוא אוכל מנחם ומפנק מאד, המתאים, לא אחת, לימים קרים וגשומים. חלק מהמנות הגרמניות מושפעות מאד מהמטבח הסקנדינבי והמטבח ההולנדי (בעיקר אלו המגיעות מחלקה הצפוני של גרמניה) וחלק מושפעות רבות מהמטבח הצרפתי (בחלק המערבי שלה). דרום גרמניה, אזור בוואריה, למשל, מושפע מהמטבח השוויצרי והאוסטרי ובמזרח יש השפעות רבות של המטבח הסלאבי. לאור הנהירה הגדולה של מהגרים אליה, אפשר למצוא בגרמניה גם מטבחים ממקומות רחוקים, כמו המזרח, אפריקה וכמובן אזור הים התיכון. לבירה הגרמנית יש מקום של כבוד במטבח המקומי וגם לנקניקיות (Wurst), שהן מאכל מסורתי אהוב. ברשימת המאכלים הפופולאריים, האהובים על המקומיים, אגב, ומלבד הנקניקיות, אפשר למצוא גם: קציץ בשר (Boulette), רגל חזיר (Eisbein), נקניק כבד (Leberwurst), כרוב כבוש (Sauerkraut) וצ'יפס (Pommes) כמובן. בכל הקשור לקינוחים, יופיעו ברשימה: הסופגניות (Berliner Pfannkuchen), עוגת היער השחור (Schwarzwalder Kirschtorte) ומאפה תפוחים (Apfeltasche). 

ההתניידות במדינה

כמדינה מערבית ומודרנית מאד, מציעה גרמניה, הן למקומיים והן לתיירים המגיעים אליה לחופשה קצרה או ארוכה, פתרונות התניידות נוחים, גמישים ונגישים מאד. קל להגיע למרבית המקומות שבה באמצעות תחבורה ציבורית והערים הגדולות עצמן מעמידות לרשות השוהים בהן אמצעי תחבורה זולים, הפעילים כמעט לאורך כל שעות היממה. מי שרוצה לבקר בגרמניה, יימצא מגוון רחב של טיסות, היוצאות מישראל ונוחתות בשדות התעופה הראשיים שבה. טיסות לגרמניה הן טיסות קצרות יחסית (בנות פחות מחמש שעות), חלקן ישירות וחלקן עם עצירות ביניים. מי שמחפש דרכים מיוחדות יותר, יכול לבחור בשייט חווייתי, המשלב גם עצירה ביעדים נוספים בסביבה הקרובה או הרחוקה. 

בתוך גרמניה עצמה ישנם פתרונות תחבורה רבים. הרכבות הבינעירוניות פועלות על תשתית מודרנית מפותחת מאד והן ידועות כיעילות ונוחות. אפשר, באמצעותן, להגיע לנקודות שונות בתוך גרמניה עצמה וכן לצאת ממנה אל יעדים נוספים, אל מדינות אחרות. הרכבות העירוניות, הפועלות בתוך הערים, הן רכבות חשמליות בדרך כלל (U-Bahn ו-Stadtbahn). ניתן לרכוש כרטיס נסיעה מיוחד, המשלב נסיעה בהן ובאמצעי תחבורה נוספים, כמו אוטובוסים מקומיים. גם האוטובוסים הם פתרון ריאלי עבור מטיילים רבים והם נחשבים לפופולריים מאד. המוניות מספקות מענה בייחוד בשעות שבהן אמצעי התחבורה האחרים אינם פועלים (שעות הלילה למשל) וגם כאשר רוצים להגיע לנקודה מסוימת ללא עצירות והמתנה. מטיילים רבים בגרמניה בוחרים לשכור רכב, שיטת התניידות מבוקשת ונוחה. אף על פי שהדלק בגרמניה ידוע כיקר יחסית, העצמאות הרבה שמציעה שיטה זו, עולה על החסרונות וזו גם הסיבה מדוע היא אהובה על משפחות ישראליות רבות. ישנן לא מעט חברות להשכרת רכבים בגרמניה וניתן לבצע את ההזמנה מבעוד מועד, לפני היציאה אל החופשה. 

מטבע ועלויות

המטבע המקובל בגרמניה הוא אירו. במרבית המקומות ישנה עדיפות לתשלום במזומן, אם כי אפשרי כמובן לשלם באמצעות כרטיס אשראי. כרטיסי האשראי, שלהם תינתן עדיפות, במקרים אלה, הם וויזה ומאסטרכארד, ופחות דיינרס קלאב ואמריקן אקספרס (שגם כך פחות שמישים על ידי הישראלים). אפשר למשוך כסף מזומן ממכשירי הכספומט הפזורים ברחבי המדינה וכמותם רואים לא מעט בערים הגדולות, אם כי יש לקחת בחשבון עמלות (חשוב לבדוק זאת מראש הן מול חברת כרטיסי האשראי והן מול הבנק בישראל). ניתן לקבל החזרי מע"מ לפני העזיבה ועל מרבית המוצרים שנרכשו בגרמניה במהלך החופשה. כדי לקבל את ההחזר יש לצרף לטופס מיוחד, שאותו יש למלא, את כל הקבלות המעידות על הרכישה. באשר לטיפים ("תשר"), ברוב המקומות, בבתי הקפה, במסעדות ובברים, דמי השירות כלולים בתשלום הנדרש ועומדים על 10 אחוזים. גם נהגי המוניות מעגלים בדרך כלל את הסכום המתקבל כלפי מעלה, כך שיכלול את דמי השירות. בכל הקשור לעלות הטיול – הדבר תלוי בפרמטרים רבים ולכן משתנה בין המטיילים. אופי הטיול, מספר המטיילים, מקומות הלינה שבהם בוחרים, המקומות שבהם אוכלים והאטרקציות שבהן עוצרים, כל אלה ועוד משפיעים על העלות הסופית של הטיול

אז מה היה לנו עד עכשיו?
מדריכים נוספים על גרמניה
26 למרץ, 2020
אי אפשר לרכז הכל בכתבה אחת אבל הנה רשימת אטרקציות מעניינות בגרמניה, על קצה המזלג
26 לנובמבר, 2020
מבתי סוהר מתקופת מלחמת העולם השנייה ועד העיירה שבה נולד ופעל מייסד הנצרות הפרוטסטנטית
26 למרץ, 2020
משווקי פשפשים עם הכל מהכל ועד שווקים המציעים יצירות אומנות – השווקים של ברלין
22 לספטמבר, 2020
לא רק אוקטוברפסט (למרות שעליו באמת אסור לוותר) – הפסטיבלים והאירועים הכי שווים בלוח השנה הגרמני
29 לאפריל, 2020
כל המידע שאתם צריכים כדי להגיע לברלין בראש שקט וליהנות מהטיול בה כמו שצריך
18 לנובמבר, 2021
מתכננים טיול לברלין עם ילדים? תנו לנו לעזור לכם – כל מה שצריך לדעת על חופשה משפחתית בברלין
26 למרץ, 2020
מתי, איך ומאיפה – כל המידע על טיסות מישראל לגרמניה, כולל טיסות לואו קוסט
27 למרץ, 2020
ההצעות הטובות ביותר לטיול יום בחבל בוואריה על הנופים הקסומים והאטרקציות שבו
26 למרץ, 2020
מפארקים ענקיים ועד סיורים היסטוריים חווייתיים – אטרקציות לילדים בברלין ששווה להכיר
26 למרץ, 2020
עלויות לטיול בגרמניה למי שלא רוצה להישאר עם חור בכיס, וגם למי שאוהב להתפנק ומוכן לשלם על זה
22 לנובמבר, 2021
כל מה שתצטרכו לדעת על שער הכניסה המרכזי לעיר ברלין ולגרמניה בכלל
1 לינואר, 2021
ממלונות פאר ויוקרה ועד גסטהאוסים בתקציב נמוך. מצאו את המלון שלכם בגרמניה
24 לנובמבר, 2020
עשרות שנים שהושמדה כמעט כליל, דרזדן מזמינה אתכם לטייל בסביבתה ולא להרגיש שהיתה פה פעם מלחמה
22 לנובמבר, 2020
בין אם הגעתם לפוטסדאם דרך ברלין ובין אם לא – קבלו כמה הצעות לטיולים באזור. כן, כולל גם את ברלין
26 לאוגוסט, 2020
גרמניה היא מדינה ענקית וגם מזג האוויר בה משתנה מאזור לאזור. מתי כדאי לטייל ולאן? התשובות פה
4 למאי, 2020
אם אתם כבר בפרנקפורט – שווה לכם לשכור רכב ולנסוע להתרשם מהאזור כולו. הנאה מובטחת
22 לנובמבר, 2021
קבלו כמה (וכמה) הצעות לחופשה בגרמניה, לבד, בזוג, בקבוצה או עם כל המשפחה
22 לנובמבר, 2021
בשונה מערים אחרות שהופכות בחורף למנומנמות ועצלות – ככל שצונחות הטמפרטורות ברלין פורחת!
23 לינואר, 2020
כדי להגיע לחופשה שלכם (ולחזור ממנה) בראש שקט – לא נוסעים לגרמניה בלי ביטוח נסיעות!
22 לנובמבר, 2020
המדריך השלם לאוכל טבעוני בברלין – כזה שגם טעים, גם מזין, גם בריא ואפילו לא יקר במיוחד
24 לספטמבר, 2020
התניידות בברלין עם תחבורה ציבורית פשוטה ונוחה הרבה יותר מאשר עם רכב פרטי. הנה כל הדרכים לעשות זאת
26 למרץ, 2020
רכב שכור היא הדרך הנוחה ביותר לטייל בגרמניה אם רוצים לראות כמה שיותר ממנה
26 לאוגוסט, 2020
רגע לפני שאתם עולים על המטוס בדרך לאחת הערים המהנות בעולם – אל תשכחו לסגור את הפינה של ביטוח נסיעות
26 לספטמבר, 2020
מנקניקייה במגש קרטון ברחוב ועד צלי בשר עם כרוב כבוש בצד – כך לא תישארו רעבים בגרמניה
22 לנובמבר, 2021
פסטיבל הבירה (והפסטיבל בכלל) הגדול ביותר בעולם! הכינו את עצמכם מראש לחוויה בלתי נשכחת
28 לנובמבר, 2020
כמו בכל עיר (כמעט) בגרמניה, גם פוטסדאם מתהדרת בטבע נפלא ומסלולים שנמתחים לאורכו ולרוחבו
22 לנובמבר, 2021
אז הגעתם לברלין – ברכות. מה עכשיו? ובכן, קודם כל צריך להגיע משדה התעופה ברנדנבורג למרכז העיר
22 לנובמבר, 2020
למרות שקלן היא ממש אחלה עיר, אם תרצו לצאת קצת ולחוות משהו אחר תמיד טוב שיהיו לכם כמה המלצות מוכנות
4 למאי, 2020
היער השחור הוא אחד המקומות היפים באירופה, וגם הדרך אליו שווה עצירה, ואפילו יותר מאחת
26 למרץ, 2020
כל הדרכים לטייל בגרמניה עם המשפחה והילדים מבלי להשתעמם לרגע אחד
מדריכים נוספים בנושא
18 לנובמבר, 2021
מתכננים טיול לברלין עם ילדים? תנו לנו לעזור לכם – כל מה שצריך לדעת על חופשה משפחתית בברלין
26 לספטמבר, 2020
מנקניקייה במגש קרטון ברחוב ועד צלי בשר עם כרוב כבוש בצד – כך לא תישארו רעבים בגרמניה
22 לנובמבר, 2021
כל מה שתצטרכו לדעת על שער הכניסה המרכזי לעיר ברלין ולגרמניה בכלל