כסף ועלויות בגרמניה

אז, לכמה כסף תזדקקו בעת הטיול בגרמניה? זו, כפי שכולנו יודעים, שאלת השאלות שתשובה אחת, חד משמעית, אין לה. יחד עם זאת, ניתן להשיב עליה באופן כללי, תוך התייחסות כמובן לפרמטרים שונים, התלויים במטיילים עצמם, באופי הטיול וגם בעונה בשנה שבה הם בוחרים להגיע לגרמניה. באופן כללי, יידרש מהמטיילים להוציא, בממוצע כמובן, בסביבות 150-120 אירו ליום (לאדם), שזה המחיר הממוצע המבוסס על הוצאותיהם של מבקרים אחרים. ארוחות (במסעדה ממוצעת סבירה) תעלנה לכם בסביבות 40-30 אירו ליום וההוצאות עבור התחבורה הציבורית תעמודנה על 25-20 אירו לכל יום. המחיר הממוצע לחדר במלון בגרמניה לזוג הוא בין 130-125 אירו למלון טוב, כאשר גם כאן הדבר תלוי כמובן במיקומו של המלון ובמתקנים שבו. 

למשפחות עם ילדים החופשה עשויה להיות יקרה יותר, אם כי העלות לכל אדם נמוכה יותר, שכן ישנם מקומות בהם כרטיסי הכניסה לילדים זולים, בהשוואה לאלה, של המבוגרים. יחד עם זאת, ככל שמשך החופשה ארוך יותר, כך העלות לכל יום נמוכה ולזוג תהיה העלות ליום טיול נמוכה מהעלות ליום עבור המטייל היחיד. יש בגרמניה פתרונות רבים, המסייעים בצמצום ההוצאות, כמו רשתות מזון מהירות, המוזילות את עלות הארוחה ומצרכי המזון שקונים, דוכני אוכל רחוב וגם תחבורה ציבורית, שתהיה זולה בהרבה מנסיעה במונית למשל. בחישוב כולל, השכרת רכב תהיה פחות ריאלית למי שמתכנן שהות בעיר עצמה בשל עלויות גבוהות יותר, הן על הדלק והן על החניות ברחבי המדינה, אולם אם יוצאים מהערים הגדולות ומטיילים עצמאית בין האתרים, ייתכן והדבר יהיה נוח ובמקרים רבים גם יותר משתלם כלכלית.

כאשר מתכננים את ההוצאה הכוללת עבור החופשה, יש לקחת בחשבון גם את עלות הטיסה. טיסות לגרמניה יוצאות משדה התעופה בן גוריון לאורך כל השנה והן מוצעות על ידי מגוון רחב מאד של חברות תעופה. כיום, בניגוד לעבר, אפשר למצוא טיסות במחירים זולים יותר ואפילו פחות מ-200 דולרים. טיסות במחירים זולים כאלה ידועות כטיסות Low Cost, בעוד שטיסות סדירות סביר שתעלנה בסביבות 300, 400 או 500 דולרים (ואפשר למצוא גם בפחות). 

money and costs in germany
קרדיט: Marco Verch Professional Photographer and Speaker

סוגים שונים של טיול, עלויות שונות

סוג ואופי הטיול, כאמור, משפיעים לא מעט על העלויות הכוללות ויכולים, פעמים רבות, לעשות את כל ההבדל בין טיול זול יחסית, לטיול שעלותו גבוהה מאד. טיול תרמילאים לגרמניה נחשב, וכבר תקופה ארוכה, לטיול המועדף על מטיילים צעירים וגם מבוגרים, המשלבים עצירה ביעדים רבים (גרמניה ומדינות נוספות באירופה). טיול מסוג כזה יהיה ארוך יותר בדרך כלל (יותר מחודש לרוב) ויכלול לינה במקומות לינה פשוטים וזולים, כמו אכסניות נוער או הוסטלים. באירופה, מקומות אלה נחשבים כנקיים, מסודרים ונוחים מאד והם עומדים בסטנדרטיים גבוהים. העלות היומית למטיילים תרמילאים דלי תקציב נעה בין 50 ל-80 אירו ליום (בממוצע כמובן) ואפשר אף להוזיל זאת עוד יותר אם יוצאת אל הטיול קבוצה של מספר מטיילים. במקרים כאלה השכרת דירה מאובזרת יכולה להיות פתרון נהדר, הרלוונטי, אגב, גם למשפחות עם ילדים. 

המטיילים הממוצעים, אלה שמגיעים לגרמניה ומשלבים גם פינוקים ואיכות גבוהה יותר של מקומות לינה, ייפרדו בממוצע מ-100 אירו ליום לאדם, שכן עלותם של פתרונות הלינה בגרמניה, הנחשבים לטובים יותר מאכסניות ומדירות פשוטות, איננה גבוהה כל כך בהשוואה למדינות אחרות באירופה. מי שדואג להכין לעצמו את האוכל ומוותר על אכילה במסעדות או במזנונים, יוכל לחסוך לא מעט. יחד עם זאת, האוכל המהיר בגרמניה ודוכני המזון מציעים אפשרויות זולות מאד ובפחות מ-10 אירו אפשר ליהנות מארוחה משביעה. העלות הממוצעת להשכרת רכב בגרמניה ליום עומדת על 45-40 אירו, תלוי בדגם הרכב וגם בעונה בשנה. לקבוצה של כמה מטיילים או למשפחה עם ילדים זהו פתרון אטרקטיבי, נוח וגם זול באופן יחסי. 

למי שבוחר לטייל בגרמניה ויכול להרשות לעצמו טיול ברמה גבוהה, עלות יומית ממוצעת של טיול כזה יכולה לנוע בין 300 ל-500 אירו לכל יום. מלונות ברמה של חמישה כוכבים ובתנאים מצוינים יבקשו בין 150 ל-300 אירו ללילה, כאשר ישנם גם מלונות מושקעים, מפוארים ויוקרתיים מאד שיבקשו הרבה יותר. הדבר תלוי באופיו של המטייל וגם בצרכיו וברצונותיו. ארוחות במסעדות מפנקות יכולות לעלות מעל ל-100 אירו לכל סועד, אלא אם כן בוחרים להגיע אליהן בשעות הצהריים, אז המחירים נמוכים יותר בהשוואה לאלה של שעות הערב. 

אז מה היה לנו עד עכשיו?