מזג האוויר בגרמניה

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
שיתוף ב google
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

גרמניה היא המדינה השביעית בגודלה באירופה, ואחת המדינות המתוירות ביותר בה. היא משתרעת מהאלפים בדרום ועד לים הבלטי והים הצפוני בצפון, וגובלת במדינות רבות אחרות. בין אלו ניתן למנות את פולין, צ'כיה, דנמרק, הולנד ועוד. ההיסטוריה העשירה של המדינה הזו, שהיוותה ומהווה גורם כה משמעותי בהיסטוריה של העולם בכלל ואירופה בפרט, היא זו שמושכת את מירב התיירים המבקרים בה מדי שנה. תרבות העשירה, ארכיטקטורה המשלבת ישן וחדש ומבט על המדינה שפעמיים במשך מאה שנה ניסתה לערער את יציבות העולם הקיים, ושמנסה מאז לשקם את התדמית שלה.

על אף גודלה, העובדה שגרמניה נמצאת בליבה של היבשת הופכת את מזג האוויר בה  ליציב יחסית. הקיץ בה חם, החורף לא קשה מדי ועונת התיירות בה נמשכת לאורך השנה כולה. כמובן שיש הבדלים בין האזורים השונים, אך הפערים ביניהם אינם כה גדולים כמו במדינות אחרות באירופה.

weather in germany

תנאי מזג האוויר באזורים השונים

בחלוקה של גרמניה לאזורים גאוגרפיים, נוכל למצוא ארבעה אזורים מרכזיים. לכל אחד מהאזורים הללו מזג אוויר אופייני, ועונת טיולים מתאימה לו.

רצועת החוף הצפונית של גרמניה

הרצועה גובלת בים הצפוני בחלקה המערבי, ובים הבלטי בחלקה המזרחי. מזג האוויר בשני חלקי החוף דומה, אם כי החוף של הים הצפוני סובל יותר מרוחות חזקות, מאשר אחיו לחוף הים הבלטי. בין שתי רצועות החוף מפריד הגבול הגרמני-דני, ובו תמצאו את העיר החשובה המבורג. באופן כללי, מתאפיין החוף הצפוני של גרמניה במזג אוויר קר, לח ובעל רוחות חזקות. בחודשי החורף יכולות הטמפרטורות כאן לצנוח משמעותית, ובשיאם היא יכולה להישאר מתחת לאפס גם במהלך היום עצמו. עם זאת, חודשי הקיץ מתאפיינים בטמפרטורות נעימות מאוד, אם כי זוהי גם העונה הגשומה ביותר.

מבחינת אפשרויות רחצה בים, קחו בחשבון שהן הים הצפוני והן הים הבלטי הם ימים קרים ביותר. גם בשיא הקיץ, מגיעים הימים לטמפרטורה של כ-18 מעלות צלזיוס (לשם השוואה, הים התיכון מגיע לכ-30 מעלות בקיץ).

מערב גרמניה

זהו אזור המתאפיין במזג אוויר מתון במיוחד, המשתנה מעט לאורך הגבול המערבי, בציר מצפון לדרום. צפון הגבול הדרומי של גרמניה מתאפיין במזג אוויר נעים במיוחד בקיץ וקר בחורף (אם כי לא קר מדי), אך הקרבה לאוקיינוס הופכת אותו ללח ומושפע מרוחות לעיתים. תמצאו כאן ערים מפורסמות רבות, וביניהן דורטמונד, דיסלדורף ועוד. באזור הזה הטמפרטורה המקסימלית בקיץ מגיעה לאזור 23 מעלות צלזיוס, בעוד שבחודשי החורף היא נעה סביב האפס מעלות. בחלק הדרומי של הגבול המערבי הטמפרטורות חמות מעט יותר, שכן כאן גרמניה גובלת עם צרפת. נוסף על כך, המרחק של האזור הזה מהים הופך אותו לגשום פחות, ולכן נוח יותר לטיולים בחודשי הקיץ.

צפון מזרח גרמניה

האזור שבעבר היה גרמניה המזרחית, מתאפיין במזג אוויר מזרח אירופאי משהו. בחודשי החורף הטמפרטורות יכולות לצנוח לכמה מעלות מתחת לאפס, והחורף נוטה להיות קשה יותר באופן כללי מאשר בחלקים דרומיים יותר של המדינה. עם זאת, גם כאן המרחק של חבל הארץ הזה מהים הופך אותו לגשום פחות, כאשר המבורג (בצפון) מקבלת בממוצע כ-50% יותר משקעים מאשר ברלין (במזרח).

דרום גרמניה

החלקים הדרומיים ביותר של גרמניה (כולל בוואריה והאלפים) מתהדרים בהיותם גבוהים מעל לפני הים, מה שמוריד מאוד את המעלות בהם. ערים כמו מינכן נמצאות מאות מטרים מעל לפני הים, ולכן החורף בהן יכול להיות קשוח יותר מאשר בערים אחרות. בנוסף, הקרבה להרים מובילה לעושר של משקעים בחלק הזה של המדינה, עובדה שצריכה גם היא להילקח בחשבון.

מתי כדאי לנסוע לאן?

בשל העובדה שמזג האוויר משתנה בחלקים שונים של המדינה הגדולה הזו, וכן בגלל אורך היום השונה בצפון בהשוואה לדרום, יש משמעות רבה לחבל הארץ שבו בוחרים לטייל כאשר מגיעים לגרמניה. באופן כולל, הטיול בגרמניה מומלץ בין אמצע מאי לספטמבר, כאשר מדברים על מזג האוויר. אלו הם החודשים שבהם הטמפרטורות במדינה גבוהות יותר באופן גורף, מה שמאפשר לכם לטייל בנוחות במהלך היום וללבוש מעיל קליל בערבים. עם זאת, חשוב לזכור שזוהי גם העונה הגשומה יותר, כך שחשוב שתהיה לכם מטרייה בהישג יד.

אם לדבר באופן ספציפי יותר, חודשי החורף הם הזמן שלכם לבקר בקצה הדרום מערבי של גרמניה (אזור היער השחור), כמו גם בחלקים האלפיניים של המדינה אם אתם חובבי סקי. גם בברלין ושאר מזרח גרמניה תמצאו סצנה מרשימה במהלך החורף, בדגש על אזור חג המולד והשנה האזרחית החדשה.

חודשי האביב הם החודשים המתאימים לטייל הן בדרום מערב גרמניה (באזור הגפנים) והן לכל אורך הגבול המערבי של המדינה. זוהי התקופה שבה המעלות עולות כאן, ותוכלו להסתדר גם עם בגדים חמימים. בנוסף, המשקעים כאן לא רבים כל כך במהלך האביב כמו בחודשי הקיץ.

את הקיץ כדאי לנצל על מנת לטייל בצפון הרחוק של גרמניה, לאורך רצועת החוף. חודשים אחרים יכולים להיות קשוחים יחסית לטיול באזור, ולכן הטמפרטורות הנוחות יותר של יוני עד אוגוסט יכולות להתאים לתיירים, בטח בהרכב משפחתי. עם זאת, חשוב לזכור שרוב המשקעים מגיעים בתקופה הזו, אז כדאי לבדוק את התחזית מראש.

עונות טיול בגרמניה

בכל אירופה, באופן גורף, שיא עונת התיירות מגיע בחודשי הקיץ (יוני עד אוגוסט). בגרמניה, עונת התיירות מתחילה באמצע – סוף מאי, ומסתיימת באזור אמצע ספטמבר. הסיבות לכך הגיוניות בסך הכול. מזג האוויר חם יותר, הימים ארוכים יותר (משמעותית) והחופשות ממוסדות הלימוד מאפשרות למשפחות שלמות לצאת לטיולים ברחבי היבשת, ובגרמניה בפרט. אפילו המשקעים הרבים המאפיינים אזורים נרחבים בגרמניה בחודשים הללו לא מרתיעים את המטיילים שמגיעים בהמוניהם. ישנם אזורים ספציפיים שבהם העומס התיירותי מורגש אפילו יותר מאשר במקומות אחרים, דוגמת היער השחור בדרום מערב המדינה שמהווה יעד נופש מועדף על משפחות מכל העולם.

בכל מקרה, בשל המספר הרב מאוד של התיירים הפוקדים את גרמניה במהלך החודשים הללו, העלויות של טיול במדינה בזמן הזה יכולות להיות גבוהות מאוד. מחירי הטיסות המלונות ובתי ההארחה וכן מחירי האטרקציות, כולם עולים בצורה משמעותית בשיא עונת התיירות. אי לכך, אם גם עבורכם (כמו רבים אחרים) זהו הזמן היחיד בשנה שבו אתם יכולים לטייל בגרמניה, ההמלצה היא לתכנן את הטיול זמן רב מראש ולהזמין מלונות וטיסות מוקדם ככל האפשר. בכל מקרה תשלמו יותר על חופשה ביולי – אוגוסט, ככה שעדיף כבר לצמצם את העלות הגבוהה עד כמה שאפשר.

אם יש לכם את האפשרות, העונות הטובות ביותר לביקור הן כנראה הסתיו (אמצע ספטמבר עד סוף נובמבר) והאביב (מרץ עד אמצע מאי). בחודשים הללו הימים ארוכים מספיק כדי לאפשר טיולים נינוחים, מספר התיירים לא עצום כמו בקיץ, ומזג האוויר ידידותי יחסית וגשום פחות. בנוסף, הירידה במספר התיירים מאפשרת לכם למצוא דילים משתלמים על מלונות וטיסות, דילים שיהיה לכם קשה מאוד למצוא בחודשי הקיץ.

פשוט מדריכים

כל מה שרציתם לדעת על גרמניה