אטרקציות בנירנברג

נירנברג (Nuremberg) היא העיר השנייה בגודלה בחבל בוואריה, וכיאה לעיר גרמנית ותיקה ראשיתה מתוארכת לימי האימפריה הרומית. בהיסטוריה המודרנית היא ידועה בעיקר כמקום שבו נחקקו חוקי נירנברג הגזעניים של גרמניה הנאצית, וכן כמקום שבו נערכו משפטי נירנברג, לראשיה של אותה מדינה עצמה. עם זאת, עברה האפל של העיר לא משתלט על ההוויה שלה, ואוצרות התרבות וההיסטוריה הארוכה שלה מציגות למבקר בה פסיפס מרתק ההופך אותה לאחד מיעדי התיירות הנחשקים בגרמניה, ואולי אפילו באירופה כולה. המבנה המרכזי, הנמצא בטבורה של העיר וקשור אליה קשר היסטורי הדוק ובלתי ניתן להתרה הוא טירת נירנברג, הידועה גם בשם קייזרבורג. 

אם אתם מתעניינים במקום שבו מתערבבות ההיסטוריה העתיקה והמודרנית, מקום שבו תוכלו לפגוש תרבות בווארית מקורית יחד עם קוסמופוליטיות הנובעת משלל התיירים המבקרים בה ומהמוני המהגרים החיים בה, הרי שנירנברג היא המקום עבורכם.

Kaiserburg Castle
טירת קייזרבורג

היסטוריה ואתרי מורשת

כאמור, לנירנברג עבר היסטורי עשיר ומגוון, כזה שמאפשר לכם להתרשם מההיסטוריה של אירופה בכלל וגרמניה בפרט, והכל בעיר אחת. מומלץ להקדיש זמן מספק לביקור באתרים ההיסטוריים של העיר, הן בשל ההיסטוריה העתיקה שלה והן בשל זו המודרנית.

טירת קייזרבורג (Kaiserburg Castle)

אין ספק שאחד האתרים התיירותיים המשמעותיים בעיר היא טירתו של הקיסר, או קייזרבורג בגרמנית. מדובר במבנה מונומנטלי מימי הביניים, שכבר במבט ראשון יבהיר לכם מה היה מעמדה של נירנברג, כבירה הבלתי רשמית של הקיסרות באותה התקופה. הטירה, הממוקמת בחלקה הצפוני של העיר, משקיפה עליה במבט פנורמי שלא תמצאו כמותו בשום נקודה אחרת. היא בנויה סביב מגדל בן המאה הארבע עשרה, וזהו המקום שבו כל קיסר חדש היה מחויב לערוך את הסעודה הראשונה שלו.

מסביב לטירה נמצא הארמון, שבעבר שימש כמרכז העצבים של הטירה בפרט ושל העיר בכלל. הארמון עבר מספר שיפוצים לאורך השנים, והוא כולל בתוכו היום מספר נקודות עניין, כולל מוזיאון של ההיסטוריה המקומית. אתר מעניין נוסף במקום הוא הבאר העמוקה של הטירה (Tiefer Brunnen), שנחפרה לעומק של חמישים מטרים אל תוך האדמה, על מנת לספק מים למקום בכל מצב.

אם אתם בעניין, אולי תשמחו לדעת שבאורווה (לשעבר) של הטירה נמצא כיום הוסטל שבו תוכלו לבלות את הלילה. זו אולי לא הרמה שאליה אתם רגילים, אבל אין ספק שלעשות לילה בטירה ימי ביניימית (ועוד במחיר שפוי) זה לא דבר שבא ברגל.

מרכז התיעוד במגרש התהלוכות של המפלגה הנאצית (Documentation Center Nazi Party Rally Grounds)

בשל מעמדה החשוב של נירנברג בקיסרות הגרמנית העתיקה, היא קיבלה מעמד של כבוד אצל המפלגה הנאצית בגרמניה גם לפני עלייתה לשלטון בשנת 1933. כנסים ותהלוכות נערכו ברחובותיה, והיה זה אך טבעי שאת ועידותיה החשובות ביותר תערוך המפלגה בנירנברג, גם אחרי עלייתה לשלטון. 

המרכז בולט במיוחד בחלק הצפוני של העיר, שכן הוא מתאפיין באולם הקונגרסים, מבנה מתכתי עצום שנבנה על ידי הנאצים, וזאת כדי להקנות משנה תוקף למעמדה של העיר ברייך השלישי. במבנה מוצגת באופן קבוע התערוכה Fascination and Terror, שהופכת את מרכז התיעוד לאחד האתרים החשובים ביותר לניתוח עלייתה של המפלגה הנאצית לשלטון בגרמניה, כולל ניתוחים במבט לאחור, ראיונות מרתקים ועדויות נדירות.

ממש בסמוך למרכז התיעוד, תוכלו להגיע ל"שדה הצפלין (ספינת אוויר)", שבו נשאו המנהיגים הנאציים את נאומיהם להמון העם. מדובר במגרש עצום בגודלו, המסוגל להכיל עד כ-200 אלף איש.

כתובתו של מרכז התיעוד – Bayernstraße 110, 90478 Nürnberg, Germany

אולם ההנצחה למשפטי נירנברג (Nuremberg Trials Memorial)

אולם 600 בהיכל הצדק בנירנברג (Justizpalast) הוא המקום שבו נערכו, בין השנים 1945–1949 משפטיהם המפורסמים של הגנרלים ואנשי התעשייה הבכירים ביותר בגרמניה הנאצית, על ידי שופטי בעלות הברית. המשפטים הללו היוו את יריית הפתיחה לרדיפתם של מבצעי הפשעים נגד האנושות, שנמשכת עד ימינו אנו. 

ניתן לבקר באולם המשפט, אם כי די קשה למצוא זמן פנוי לסיורים מודרכים באנגלית. מומלץ לברר מראש את האפשרויות לביקור, כשפעמים רבות הזמן הנוח ביותר לביקור הוא בסופי השבוע. זהו אתר חובה לביקור עבור כל מי שמורשת השואה ומלחמת העולם השנייה בראש מעייניו, שכן זהו המקום שבו נחשף רוב העולם לזוועות שבוצעו על ידי גרמניה הנאצית ושלוחיה.

כתובת היכל הצדק – Bärenschanzstraße 72, 90429 Nürnberg, Germany

המוזיאון הלאומי של גרמניה (Germanisches National Museum)

לגרמניה היסטוריה עשירה, מגוונת ומפוארת, והעבר האפל של נירנברג משכיח לעיתים את היותה עיר כה חשובה באימפריה שעיצבה רבות את פניה של אירופה. במוזיאון הלאומי של גרמניה תמצאו למעלה מ-25 אלף מוצגים, כאלה שיתנו לכם נקודת מבט כוללת ושלמה יותר על ההיסטוריה של המדינה העתיקה והחשובה הזו. בין הפריטים תמצאו יצירות אומנות (חלקן עוד מימי הביניים), ספרים, כלי נשק, פריטים ארכאולוגיים ופרה – היסטוריים, מכתבים ועוד ועוד. אלא אם תערכו תכנון מדוקדק מראש, הסיכויים שלכם להקיף את כל המוזיאון (או אפילו את רובו) ביום אחד נמוכים מאוד. 

עם זאת, ישנן כמה יצירות שממש לא מומלץ לפספס, בטח אם אתם חובבי אמנות. בין אלו ניתן למנות את פורטרט האם של הצייר הגרמני המפורסם אלברט דיורר, הפורטרט העצמי של רמברנדט ודיוקן של מטין לוטר, שצויר על ידי לוקאס קראנאך הזקן.

סיבה נוספת לבקר במוזיאון היא הקשר הישראלי שלו והאמירה שלו בנוגע לזכויות אדם. ב-1988 נבחר האדריכל הישראלי דני קראוון לבנות את המעבר שיחבר בין האגף הישן של המוזיאון לזה החדש. הוא בנה את המעבר כאנדרטה לציון זכויות האדם, מה שהעניק לו את השם "דרך זכויות האדם (The Human Rights Way). במעבר הזה תמצאו קשת גדולה, ומתחתיה סדרת עמודים המציינים את הסעיפים השונים של מגילת זכויות האדם של האו"ם.

כתובת המוזיאון – Kartäusergasse 1, 90402 Nürnberg, Germany 

מוזיאון הרכבות הלאומי של גרמניה (German National Railways Museum)

גם אם אתם לא מזדהים עם דמותו של שלדון מהסדרה "המפץ הגדול", רכבות ותשתיות תחבורה הן עדיין נושא מעניין מאוד. נירנברג הייתה העיר הראשונה שבה נבנתה מסילת רכבת בגרמניה, שחיברה בינה ובין העיר Furth, מה שהוביל לכך שבעיר נפתח מוזיאון הרכבות הראשון במדינה, בשנת 1899. 

במוזיאון תמצאו מספר מוצגים מרתקים, לדוגמה הרכבת המלכותית של המלך לודוויג השני. ישנם מוצגים רבים המתארים את התשתיות, הגשרים והמנהרות שנבנו במערכת הרכבות הגרמנית במהלך השנים, כמו גם מודלים מוקטנים של רכבות וקרונות שהיו בשימוש החל מתחילת שנות השבעים של המאה התשע עשרה. זהו מקום מרתק עבור חובבי הז'אנר, כמו גם עבור כל ילד ומי שעדיין מרגיש ילד.

כתובת המוזיאון – Lessingstraße 6, 90443 Nürnberg, Germany

חומות העיר (Nuremberg’s City Walls)

כיאה לעיר במעמדה, אין זה פלא שנירנברג צוידה בביצורים מרשימים עוד בתחילת ימיה כעיר מרכזית. חומות העיר נבנו לראשונה בתחילת המאה ה-11, עם ייסודה של העיר, וקיבלו את עיצובן וצורתן הנוכחית במהלך המאה ה-16. רק כדי להמחיש את יעילותם של הביצורים הללו, נציין שהעיר הייתה תחת מצור רק פעם אחת בהיסטוריה. זה קרה ב-1945, כשהאמריקאים צרו על העיר טרום כיבושה. 

כיום נותרו כארבעה קילומטרים של חומה, כולל מעל לשישים מגדלי שמירה וכמובן טירת העיר, המחוברת אליה. תוכלו לבקר ברוב חלקיה של החומה, ולהתרשם הן ממראה העיר העתיקה והן מהיצורים המרשימים שתרמו רבות ליציבותה של נירנברג ולהפיכתה לעיר כה מרכזית בתולדותיה של גרמניה.

Schöner Brunnen

המזרקה המדהימה הזו, שבנייתה בסוף המאה ה-14 ארכה כ-11 שנה, היא אולי אחת ההמחשות הטובות ביותר לעוצמתה של האימפריה הגרמנית של אותה התקופה. המזרקה, שבדומה למזרקות רומאיות נבנתה בשוליה של הכיכר המרכזית של העיר העתיקה, מתפרשת על 19 מטרים וכוללת בתוכה מיצגים רבים המסמלים אספקטים שונים בגדולתה של האימפריה.

החל מתחתית המזרקה, המסמלת את חשיבותה של הפילוסופיה והאומנויות, עבור באמצעה על דמויות המדינאים שהועלו לדרגת גיבורים לאומיים וכלה בחלק העליון הכולל את משה ושבעת הנביאים שלצידו, כל אלה מהווים יחד ריכוז סמלים מרתק. למזרקה חשיבות היסטורית כה רבה בעיני תושבי נירנברג (ולא רק), עד שבמהלך מלחמת העולם השנייה היא הוקפה בחומת בטון ששמרה עליה מההפצצות התכופות של בעלות הברית את העיר. לאחר המלחמה הוסר המגן, והמזרקה נגלתה תחתיו שמורה וללא שריטה.

אטרקציות ונקודות עניין

בנירנברג האטרקציות וההיסטוריה מתערבבות, עד כי קשה לעיתים להבדיל ביניהן. לדוגמה, ה-Nürnberger Felsengänge הוא גם מיצג מדהים על המורשת של העיר והחפירה אל תוך ההר, אך גם אטרקציה מרתקת לחובבי בירה ולמתעניינים במבשלות. ככה זה כשמבקרים באחת הערים העתיקות באירופה, עבר והווה מתערבבים.

Nürnberger Felsengänge

זהו באמת פלא ארכיטקטוני ותרבותי. לאורך השנים, חפרו אנשי נירנברג אל תוך אבן החול, ויצרו בה גומחות שבהם השתמשו בתור מרתפים לאחסון, לאגירת מים ועוד. במהלך השנים הפך המקום, יותר מ-20  דונם(!) גודלו, למרכז העיקרי למבשלות הבירה של העיר. בתקופות העתיקות יותר של העיר, לדוגמה בימי הביניים, פעלו בעיר יותר מארבעים מבשלות בירה, כשכל אחת מהן חוצבת לעצמה מרתף לאחסון החביות. עם השנים אוחדו המרתפים, ואפילו כיום ישנן משלות המשתמשות במקום לאחסון חביות הבירה שלהן )דוגמה לכך היא מבשלת  Hausbrauerei Altstadthof המקומית. 

תוכלו להגיע למקום לסיורים ולטעימות של בירה לאורך כל השבוע, אם כי מומלץ לברר מראש באילו ימים מתקיים סיור באנגלית.

גן החיות של נירנברג (Nuremberg’s Zoo)

גודלו של גן החיות בנירנברג הוא כ-280 דונם, מה שהופך אותו לאחד מגני החיות הגדולים ביותר באירופה. גורם נוסך המייחד אותו היא העובדה שכלובים רבים בו נמצאים בתוך חללים שנחצבו באבן החול (בדומה למבשלות הבירה שהוזכרו לעיל), מה שיוצר סביבה טבעית יותר עבור החיות המוחזקות בהם. גן החיות בנירנברג שותף במאמצי השימור של מגוון חיות בר, שנמצאות בטבע בסכנת הכחדה.

נוסף על הכלובים הטבעיים החצובים באבן החול, תמצאו בגן החיות שטחים פתוחים, סמי – ספארי שבו משוטטת מגוון חיות סוואנה אפריקאיות (דוגמת זברות, ג'ירפות ועוד), בחופשיות כמעט מוחלטת, מיצגים של מגוון נחשים ודו – חיים ארסיים, ועוד רבים. זו יכולה להיות חוויה מדהימה הן עבור חובבי טבע, והן עבור ילדים המגיעים לנירנברג ועייפים מהקדרות ההיסטורית שלעתים מאפיינת אותה.

כתובתו של גן החיות – Am Tiergarten 30, 90480 Nürnberg, Germany

ביתו של אלברכט דיורר (Albrecht Durer’s House)

אלברכט דיורר היה אחד הציירים הגרמניים המפורסמים ביותר בהיסטוריה, ואולי הגדול שבהם. הוא חי בין השנים 1471–1528 , וחי ופעל בביתו שבנירנברג החל ב-1506 ועד מותו. זהו הבית היחיד באירופה של אמן בן המאה החמש עשרה, ששרד עד ימינו אנו. המבנה ניזוק אמנם במהלך מלחמת העולם השנייה, אך עבר שיפוץ מדוקדק ונפתח מחדש למבקרים בתחילת שנות השמונים של המאה הקודמת.

המבנה עצמו הינו בן חמש קומות, מה שהופך אותו לאחד המבנים הגדולים הבודדים ששרדו את תקופת הזוהר של נירנברג במאה החמש עשרה. תמצאו בו מגוון של ריהוט עתיק, כמו גם תערוכות מתחלפות של יצירותיו של דיורר. נוסף על כך, במקום נמצא הסטודיו המשוחזר של אומן הרנסנס הזה, שמאפשר הצצה נדירה לצורת העבודה של האומנים באותה התקופה. זהו אתר חובה עבור כל חובב אומנות, ולמרבה המזל הוא נמצא ממש צמוד למבצר קייזרבורג.

כתובת ביתו של אלברכט דיורר – Albrecht-Dürer-Straße 39, 90403 Nürnberg, Germany

מוזיאון הצעצועים של נירנברג (Nuremberg’s Toy Museum)

הרי לכם מוזיאון שבו יוכלו ליהנות מאוד מבוגרים וילדים כאחד, כי מי לא רוצה לראות, להרגיש ולשחק בצעצועים מכל השנים והסוגים? 

מוזיאון הצעצועים של נירנברג הוקם בה בשל העובדה שהיא נחשבת ליצרנית הצעצועים הגדולה ביותר בגרמניה, והוא נחנך בשנת 1971 (יחד עם ביתו המשופץ של אלברכט דיורר). המוזיאון עצמו נמצא במבנה בן חמש קומות, שנבנה בראשית המאה ה-16. עם העלייה בקומות תתקדמו בהיסטוריה של ייצור הצעצועים, כששלוש הקומות הראשונות מוקדשות לצעצועים שיוצרו לפני המלחמה, והקומות העליונות מוקדשות לצעצועים שיוצרו אחריה. בין הצעצועים תוכלו למצוא בובות, בתי משחק, לגו ועוד רבים. בנוסף, אזור המשחקים הפעיל בקומה העליונה יבטיח שגם אם הילדים ישתעממו בשלב מסוים מצפיה במשחקים, הם תמיד יוכלו להרגיש אותם תחת ידיהם.

כתובת מוזיאון המשחקים – Karlstraße 13-15, 90403 Nürnberg, Germany

העיר העתיקה (Altstadt)

אם אתם רוצים לחוות את הקסם של העיר, את זה שאפיין אותה בתקופה שטרום מלחמת העולם השנייה ובמאות שקדמו לה, הרי הרובע העתיק הוא המקום בשבילכם. החזיתות הצבעוניות, שחלקן מעוצבות בסגנונות הבארוק והרקוקו משרות אווירה רגועה של כפר בווארי. הרחובות המרוצפים ירחיקו אתכם לשעה קלה מהמולת הרכבים ושאון העיר שסביבכם. בתי הקפה הבוטיקיים והשולחנות בחוץ נעימים לעין, לאוזן ולחך. בקיצור, מדובר בחוויה המושלמת לאחר הצהריים רגוע בנירנברג. 

גשר התליין (Henkersteg)

האתר הזה מתאים בחלקו לכל המטיילים בנירנברג, ובחלקו השני רק לאלו בעלי לב חזק במיוחד. גשר התליין מחבר בין העיר העתיקה לאי Trödelmark שנמצא במרכז נהר פיגניץ (Pigniz) והוא גשר פוטוגני להפליא. המבנה שלידו, מגדל Weinstadel, הוא המבנה העשוי עץ (או חצי-עשוי עץ, ליתר דיוק), הגדול ביותר בגרמניה.

אם אתם בטוחים באומץ שלכם, נגלה כי השם של הגשר, כמו שוודאי ניחשתם, ניתן לו בגלל שבמגדל הסמוך התגורר באופן מסורתי המוציא – להורג של נירנברג, במשך שנים רבות. יהיו כאלה שייחסו לאזור מזל רע, אך כיום הוא הפך למוזיאון המתאר את "העבודה" והאנשים שעשו אותה. לא לבעלי לב חלש.

גני הבארוק האיטלקיים ב-Johannisstraße

את המקום הזה לא יהיה לכם קל למצוא, אך אם תשקיעו הרי שהדבר ישתלם לכם מאוד. הגנים האלה נחבאים מעין התיירים (והמקומיים), כך שאתם לא צפויים להיות בהם עם יותר מדי אנשים. זהו המקום המושלם לאחר הצהריים רגוע, כשאתם מוקפים בירוק ובצמחייה יפהפייה.

אז איך מגיעים לשם? אתם צריכים להגיע לרחוב Johannisstraße, שנמצא בצפון-מערב העיר. אחד הגנים נמצא במספר 43, והשני במספר 13. במבט ראשון זה יראה לכם שאתם עומדים בפני שטח פרטי, אך כל שעליכם לעשות הוא לפתוח את הדלת בשעות הפתיחה (בין 8:00 ל-20:00), והנה אתם בתוך הגנים המהממים הללו, שנוסדו במאה ה-17. 

henkersteg nürnberg
גשר התליין

בסביבת נירנברג

שוויץ הפרנקונית (Franconian Switzerland)

האזור הזה שווה מחקר בפני עצמו, אבל נציין אותו כאן ולו רק כדי שתוכלו להשתמש בשם כדי לחפש בעצמכם. עבור רבים מחובבי הטבע, יומיים ויותר בעיר הם יותר מדי, ולכן רבים מחפשים את הדרך להגיע אל הטבע ולחוות נופים, ירוק, מים ואת שאר הפנינים שאמא אדמה יצרה בשבילנו.

שוויץ הפרנקונית (פרנקוניה הוא השם העתיק של המחוז שבו נמצאת נירנברג, ואתם תמצאו אותו בכל מקום) נמצאת במרחק נסיעה קצר יחסית מנירנברג, מה שהופך את האזור לאידאלי לטיולי יום מהעיר. תוכלו למצוא מידע רב ברשת על האתרים, המערות, המסלולים, תצורות הסלע, הטירות ועוד, שכולם נחבאים בחבל הארץ הזה.

טרק בירה בשוויץ הפרנקונית

ניתן כאן דוגמה אחת לבילוי ייחודי מאוד, שאותו ניתן לעשות באזור. שוויץ הפרנקונית מפורסמת במבשלות הבירה שלה, כך שזהו האזור המושלם לחובבי בירה. אם אתם גם אוהבים לטייל בטבע, הרי שהרווחתם פעמיים. ישנם מספר מסלולים המשלבים מבשלות בתוכם, כשהקל ביותר מביניהם הוא "מסלול חמש המבשלות" (5 Seidla Steig). זהו איננו מסלול קליל, והוא בהחלט מיועד לכאלה שרגילים ללכת הרבה (אורך המסלול המעגלי הוא כ-18 קילומטר), אך הוא בהחלט משתלם. במהלכו תעברו בחמש מבשלות בירה מקומיות וייחודיות, וכמובן שתוכלו גם להרוות את צמאונכם מהדרך היפהפייה. 

טיול יום בפורת' (Fürth)

פורת' נמצאת ממש צמוד לנירנברג, וזה למעשה די קשה להבחין איפה נגמרת האחת והשנייה מתחילה. עם זאת, מדובר בעיירה נפרדת מנירנברג, עם היסטוריה, אתרים ואנשים ייחודיים לה. יש הרבה מה לעשות בפורת', בדגש על פעילויות מקורות בתוך מבנים (כך שהיא יכולה להיות מושלמת בתור טיול יום חורף גשום). 

תמצאו בו פארק המוקדש לחיות בר (Wildschweingehege), את ארמון Rathaus, את התאטרון האמנותי החדש Comödie Fürth ועוד. בנוסף, בהקשר היהודי תוכלו למצוא כאן את המוזיאון היהודי Jüdisches Museum, המתאר את מה שפעם הייתה הקהילה היהודית הגדולה ביותר בפרנקוניה. 

את המוזיאון תמצאו בכתובת – Königstraße 89, 90762 Fürth, Germany

_