טיולי יום בחבל בוואריה

יש אמנם לא מעט אטרקציות מעניינות במינכן וגם שלל של פעילויות, שאפשר לשלב בעת הביקור בה, אך אם מגיעים עד אליה, מומלץ מאד לצאת גם מהעיר לטיולים חד יומיים ולעצור באתרים השונים, שנמצאים במרחק נסיעה לא רב ממנה. ארמונות וטירות מרשימות, כפרים ישנים ציוריים ונופי הרים יפהפיים, כל אלה ועוד הם חלק מממדינת בוואריה – הגדולה שבמדינות גרמניה הפדרלית – שמינכן היא בירתה, והם הזדמנות מצוינת לגוון מעט את הטיול ולהפוך אותו למיוחד עוד יותר. אפשר לעשות את הטיולים האלה ברכב שכור, להשתמש בתחבורה הציבורית המצוינת שמוצעת באזור זה או לקחת טיול מאורגן חד יומי של אחת מחברות הטיולים המציעות זאת. 

Neuschwanstein Castle
טירת נוישוונשטיין

טירת נוישוונשטיין – טירתו של לודוויג המשוגע (Neuschwanstein) – במרחק של שעה וחצי נסיעה לערך (עם הרכב) מתגלה טירה יפהפייה, שמוכרת לרבים מאתנו מסרטי דיסני המפורסמים ומהווה מקור להשראה לטירות פארק השעשועים הידוע של וולט דיסני. טירת נוישוונשטיין נבנתה בהנחייתו ובהוראתו של המלך לודוויג השני מבוואריה בסוף המאה ה-19. הוא כונה, בין היתר, לודוויג המשוגע בשל ההנחיות הכל כך משוגעות שהיו לו בכל הקשור לטירה, לעיצובה וגם לבנייתה, בשל תסביך הגדלות שלו ואופיו השונה. הטירה נועדה להגשים את חלומו הרומנטי עם צריחיה הגבוהים והמרשימים וקירות האבן החיצוניים שלה. גם למיקומה יש חלק גדול ומשמעותי מאד בהיותה בולטת מאד, שכן היא נמצאת על צלע ההר מעל האגם וקשה מאד לפספסה. אל הטירה אפשר להגיע במסגרת סיורים מודרכים הנערכים בה כדרך קבע. זוהי הזדמנות לראות מקרוב את החדרים המסוגננים שבטירה, עם העיצובים המיוחדים ואת העושר שבא לידי ביטוי בפריטים השונים. 

ארמון לידרהוף (Lindehof Palace) – אתר נוסף שניתן להגיע אליו ממינכן בנסיעה קצרה יחסית של שעה וקצת. ארמון לידרהוף המפואר נמצא דרומית מערבית למינכן, בסמוך לגבול עם אוסטריה והוא נחשב לאטרקציה תיירותית בולטת מאד באזור. כמו טירת נוישוונשטיין, גם הארמון הזה היה אהוב מאד על לודוויג השני, וזו גם הסיבה שהוא מושקע כל כך ומרהיב כל כך בעיצובו. הוא נבנה בשנת 1878, כאשר עיצובו הכללי הוא בסגנון הרוקוקו והוא נועד לשמש כאכסניה ליוצאים אל הציד. בעת הביקור בו, במסגרת סיורים מודרכים, אפשר לראות את חדר הקריאה של לודוויג המלך, את אולמות האירועים המסוגננים המכוסים במראות גדולות, את האלמנטים התלויים על הקירות ופזורים ברחבי הבית ובאופן כללי – להתרשם מהעושר הרב. מומלץ שלא לפספס גם את הגנים היפהפיים, הצמודים אל הארמון, שמושקעים לא פחות מהארמון עצמו.

Herrenchiemsee – במרחק של כ-60 ק"מ דרומית מזרחית למינכן נמצא אגם קטן בשם Chiemsee שבו אי קטנטן עוד יותר בשם Herreninsel. בשנת 1878, על פי הוראתו של המלך לודוויג השני, הוקם על האי ארמון מפואר, שנועד להתחרות בארמון ורסאי המפורסם, בכל הקשור לעיצובו ולשפע ולעושר שהוא מביא אתו. אולם, בנייתו של הארמון לא הושלמה, על פי הנחיות המלך, לאחר שלוודויג טבע בגיל 40. גולת הכותרת של הארמון הן המדרגות המלכותיות שבו וגם אולם האירועים הגדול המכוסה מראות. גם דירתו של לוודוויג עצמו שבתוך הארמון מפוארת לא פחות והיא מעוצבת בסגנון רוקוקו. בעשרות חדריו של הארמון, המשמשים כיום כמוזיאון, מוצגים חפצים שונים הקשורים לחייו של לודוויג, לרבות ריהוט ואלמנטים נוספים. הגנים הצמודים אל הארמון כוללים פסלים ומזרקות והם מטופחים ויפים. הביקור במוזיאון הארמון אפשרי אך ורק במסגרת סיור מודרך.

נירנברג (Nuremberg) – העיר העתיקה של נירנברג נמצאת במרחק של קצת פחות משעתיים נסיעה ממינכן והיא בהחלט יעד מומלץ מאד לביקור. מתקופת ימי הביניים שמשה העיר כמרכז לאמנות ולתרבות והצליחה לשמור בקנאות על החומות הישנות שהקיפו אותה מאז המאה ה-14 וה-15. בעת הביקור בעיר מומלץ שלא לפספס את ההליכה לאורך שעריה ומגדליה. כך גם אפשר לראות את הטירה שבה, שנמצאת במרכז העיר העתיקה ולזהות גם כנסיות גותיות ומבנים ארכיטקטוניים מיוחדים במינם. אלה, שוחזרו בקפידה לאחר שנהרסו כמעט כליל במהלך ההפצצות בתקופת מלחמת העולם השנייה וכיום הם מושכים אל העיר רבים. לנירנברג יש גם עבר לא פשוט הקשור לנאציזם – העיר שמשה גם כמקום מפגש לחברי המפלגה הנאצית ובה קיים היטלר את מפגשי התעמולה שלו. אפשר כיום לבקר במרכז התיעוד המסקר את הנושא, תוך התייחסות לפעילות הנאצית והרייך השלישי שהתנהלה בעיר במהלך אותה תקופה רחוקה וחשוכה. 

קן הנשרים והעיירה ברכטסגאדן ( Berchtesgaden & Kehlsteinhause) – העיירה ברכטסגאדן, שנמצאת דרומית למינכן ובמרחק של שעה ו-40 דקות נסיעה לערך  ממנה, ידועה כאחד מאתרי הנופש האהובים ביותר באלפים הבווארים, כזו המושכת אליה רבים. היא מוקפת הרים, מציעה נופים מדהימים וגם שייכת לאזור, שבו נמצא הפארק הלאומי ברכטסגאדן, שהוא לכשעצמו אטרקציה המצדיקה ביקור. אולם, למרות כל זה, ידועה העיירה בעיקר בזכות קן הנשרים, אותו מקלט בהרים שבנה היטלר לעצמו בתקופת המלחמה. אל המקום מובילה דרך פרטית באורך של כ-6.5 קילומטרים שנבנתה במיוחד עבור היטלר ומעלית מיוחדת לוקחת את הנוסעים בה לפסגה בגובה של כ-1,834 מטרים. יחד עם מקום המגורים של היטלר, אפשר לראות בעת הביקור באתר גם פריטים מקוריים שונים הקשורים אליו וכמובן את הנוף המשגע, המתגלה בעת ההגעה אל הפסגה. 

Berchtesgaden
הנוף המדהים מהעיירה ברכטסגאדן

הדרך הרומנטית ורוטנברג (Romantic Road & Ruthenburg) – יש הבוחרים לנסוע לאורך הדרך הרומנטית המפורסמת שבוואריה, חלקה הדרומי של גרמניה, במסגרת טיול יום היוצא ישירות ממינכן ויש המעוניינים להקדיש לאזור קצת יותר מיום אחד, ובוחרים לעצור ללון, באמצע הדרך, באחד הכפרים או העיירות הציוריות. הדרך הרומנטית מחברת בין עיירות מקסימות ומוקפת בנופים מדהימים. לאורך הנסיעה מגלים שלוש ערים עתיקות מתקופת ימי הביניים, ערים מוקפות בחומה: רוטנבורג (Ruthenburg), דינקלצבול (Dinkelsbuhl) ונורדלינגן (Nordlingen). משלושתן, רוטנבורג היא זו שמצדיקה עצירה ממושכת והיא גם ידועה כאחת מעיירות הביניים השמורות ביותר באירופה. 

זלצבורג, אוסטריה (Salzburg) – בתוך פחות משעתיים נסיעה ממינכן תגיעו ישירות לאוסטריה, אל העיר היפה זלצבורג, שכדאי מאד לעצור גם בה. ההרים המכוסים בשלג בחורף, הטירה המפוארת והמבנים הארכיטקטוניים המיוחדים, זכר לתקופות רחוקות, כל אלה ועוד משמשים כתפאורה מושלמת לעיר המקסימה הזו, עיר הולדתו של המלחין הנועד – וולפגנג אמדאוס מוצארט. אל זלצבורג אפשר להגיע במסגרת טיול יום היוצא ממינכן ואפשר גם לשהות בה כמה ימים (מומלץ מאד). מגיעים אליה לא מעט חובבי מוזיקה, הנהנים מקונצרטים ומפסטיבלי מוזיקה שונים, הנערכים בה באופן תדיר, וגם כאלה המעוניינים ליהנות מאווירה נעימה ומעיר עם היסטוריה ארוכת שנים. כדאי מאד לטייל בחלקה העתיק של העיר, היכן שנמצאת הקתדרלה המרשימה שבה ואם נשאר זמן גם לצאת לשייט באגם וולפגנג (Wolfgang) הסמוך כדי להתרשם מהנוף האלפיני שסביב. 

אתר ההנצחה לזכר מחנה הריכוז דכאו (Dachau Concentration Camp Memorial Site) – הנה נקודה יהודית נוספת, שכדאי מאד לעצור בה לביקור אם נמצאים בקרבת מינכן. במרחק של 17 ק"מ בלבד מהעיר עצמה מגיעים לאחד המקומות היותר מצמררים באזור, מקום המסמל תקופה חשוכה מאד בגרמניה, כזו שמהווה חלק חשוב ומרכזי מאד בהיסטוריה של יהדות אירופה, ובייחוד – יהדות גרמניה. העיירה דכאו נוסדה במאה ה-18, וידועה לשמצה בעקבות מחנה הריכוז שהוקם בה, מחנה שבו מתו כ-41,000 איש במהלך השלטון הנאצי, בתקופת מלחמת העולם השנייה. בעיר ישנו אתר זיכרון עם צריפים ותאים משוחזרים וגם מוזיאון המציג ממצאים ומסמכים חשובים מאותה תקופה. אפשר להצטרף לסיורים מאורגנים בשפה האנגלית, הזמינים מדי יום ונערכים בו בין החודשים יולי עד ספטמבר. 

אז מה היה לנו עד עכשיו?