נופים וטבע בפוטסדאם – ברגל, ברכב (וגם באופניים)

אמנם פוטסדאם וארמונותיה מצוידים בפארקים וגנים יפהפיים, אבל יש בה גם לא מעט טבע שאינו קשור דווקא לשושלת הפרוסית או לממשיכה. חובבי הטרקים ישמחו לדעת שעובר בה אחד מהטרקים הארוכים ביותר באירופה (ובעולם), תוכלו לשכור אופניים ולעשות לכם יום מלא במים בפוטסדאם וברלין, או סתם לשוטט להנאתכם בפארק באבלסברג רחב-הידיים. הנה הדברים שכדאי להכיר בגזרת הטבע (המדהים) והנופים (המרהיבים) באזור פןטסדאם.

נופים וטבע בפוטסדאם

פארק באבלסברג (Park Babelsberg)

זהו פארק ענק, שנמצא דרומית לגשר המרגלים, על הגבול בין ברלין לפוטסדאם. הוא שוכן לחופו של אגם Tiefen See (מילולית – האגם העמוק), שהוא בעצם נקודה שבה מתרחב הנהר האפל. הוא משתרע על שטח של כ-500 דונם, וקיבל את שמו הודות לטירה המרשימה שבשטחו, שנראית כאילו שלפו אותה מסרט מצויר של דיסני. 

הפארק נבנה במהלך אמצע המאה ה-19, והגם ששמות אדריכלי הנוף שתכננו אותו לא יגידו לכם הרבה, היצירה שהם הוציאו תחת ידיהם מעידה על כשרונם כאלף עדים. הפארק מרושת בשבילים המתפתלים בין עצים וגינות קטנות, שיגרמו לכם לשכוך שאתם נמצאים בתוך עיר סואנת. הארמון שבפארק, שנבנה לכבודו של פרידריך הרביעי, נבנה בתקופה שבה נכנס לאופנה שוב הסגנון הגותי, מה שמסביר את המראה הייחודי שלה בהשוואה לארמונות האחרים של העיר. נוסף על הארמון, תמצאו בשטח הפארק את בית המשאבות המונע-בקיטור, שמעוצב כמו טירה ימי ביניימית ושכן פעם ממש בצמוד לחומת ברלין, ואת הארמון הקטן (Kleines Schloss), שתורם גם הוא לתחושה שנכנסתם לסרט פנטזיה. 

הגן החדש (Neuer Garten)

על אף שמו, הגן החדש איננו חדש כלל וכלל. הוא נקרא כך רק מפני שהוא נבנה על ידי פרידריך השני, בנו של פרידריך הגדול שבנה את גני סנסוסי. הגן החדש נבנה מעט צפונית להם, והסגנון שלו מוקפד הרבה פחות מזה המדויק של גני סנסוסי. יכול להיות שהסגנון האנגלי יותר של הגן הוא זה שגרם ליורשו של פרידריך השני לבנות את הארמון שלו (ארמון צציליינהוף), המעוצב בסגנון אנגלי כפרי, דווקא בשטחו.

כמו במקרה של פארק באבלסברג, גם הגן החדש משלב בין טבע, מים ומבנים שונים. יחד עם החוף הארוך של הפארק עם אגם הייליגר (Heiliger See), תמצאו במקום גם ארמון השיש (Marmaorpalais), בתים בסגנון הולנדי ששימשו את המשרתים, בית המעוצב כפירמידה וששימש בעבר כבית הקרח של הגן, ואפילו ספריה בסגנון גותי. 

מסלולי ההליכה E10 ו-E11 

שני המסלולים האלה הם מהארוכים ביותר באירופה, כשהראשון חוצה אותה מצפון לדרום, מהים הבלטי ועד לים התיכון (סה"כ 2,880 ק"מ), והשני חוצה אותה ממזרח למערב, ממערב הולנד ועד למזרח פולין (סה"כ 2,560 ק"מ). אם אתם חובבי מסלולי הליכה ונמצאים בפוטסדאם, תשמחו לשמוע שזהו המקום ששני המסלולים נפגשים בו (בצמוד לתחנת הרכבת של פוטסדאם, Potsdam Hauptbahnhof). 

תוכלו להתחיל בפוטסדאם וללכת כאוות נפשכם עד שתחליטו לעצור ולחזור, או לחלופין להתחיל במרחק כלשהו מהעיר וללכת את הדרך חזרה אליה. מומלץ במיוחד להתרחק מעט מהעיר על מנת לחוות את השדות הירוקים ואת הכפרים המסורתיים שנמצאים בסביבת פוטסדאם וברלין, ובסוף המסלול (או בתחילתו, תלוי מאיפה אתם מתחילים) לחוות את האורבניות הסואנת שלהם.

מסלול פונטנה (Fontane Trail)

ישנם כמה מסלולי פונטנה ברחבי מדינת ברנדנבורג, ואחד מהם נמצא בפוטסדאם. זהו מסלול שניתן לעשות באופניים או ברגל, אם כי ברגל רוב הסיכויים שתעשו רק חלק ממנו, שכן הוא באורך כולל של כשלושים קילומטר. המסלול מקיף למעשה את אגם טמפלינר (Templiner See), ומאפשר יציאה למרחבים הירוקים שמדרום לפוטסדאם. ירוק בעיניים ואגם לידכם לאורך כל ההליכה, מה צריך יותר מזה?

מסלול האופניים של 66 האגמים (66 Lakes Bike Trail)

זהו כנראה המסלול המומלץ ביותר עבור חובבי האופניים. המסלול הזה הוא באורך כולל של 416 ק"מ, אך כמובן שאתם יכולים לעשות גם חלקים ממנו. הוא מתחיל ונגמר בשער ברנדנבורג של פוטסדאם, מה שהופך אותו לנוח במיוחד אם אתם מתאכסנים בעיר. הדרך המומלצת ביותר לעשות את המסלול היא עם כיוון השעון, הן בגלל שהסימונים קלים יותר לאיתור, והן בגלל שרוב המדריכים מתארים אותו בכיוון הזה.

מומלץ לקחת איתכם מעיל גשם, על כל צרה שלא תבוא, ולתכנן את המסלול (בהינתן מזג אוויר נוח) בקצב של כארבעה קילומטר לשעת רכיבה (כולל עצירות). לשמחת אלו שאין להם שבועיים להשקיע בטרק השלם, הוא מחולק ל-17 מקטעים של 30-20 קילומטר, כך שאתם יכולים לבחור כמה מקטעים תרצו לעשות. המקטע הראשון (Tour 1, 20 km), שבו תרכבו בין פוטסדאם למרקארדט (Marquardt), מלא בפארקים, טירות וגנים, והוא אחד הקצרים ביותר במסלול כולו. זו הסיבה שהוא מתאים במיוחד לרוכבים מתחילים וכאלו שלא רוצים לעשות סינגל שטח של ממש.

אז מה היה לנו עד עכשיו?