טיולי יום באזור פוטסדאם

הגם שיש בה המון מה לעשות, פוטסדאם היא עיר קטנה יחסית ולעיתים נרצה לעשות הפסקה וללכת למקום אחר. יש הרבה מה לעשות בסביבתה של פוטסדאם, והדבר תלוי בעיקר בהעדפות שלכם. בין אם אתם חובבי טבע, בילויים או היסטוריה, תוכלו למצוא מה לעשות במסגרת טיול יום.

טיולי יום כאלה מתאימים למי שמגיעים לפוסטדאם למספר ימים עד שבוע, או למי שמתארחים בברלין הסמוכה, ומחפשים לגוון את הטיול, בין אם בחוויה פחות אורבנית ובין אם בשינוי הנוף והאווירה. 

day trips in potsdam

ברלין (Berlin)

רוב הסיכויים שהגעתם לפוטסדאם מברלין עצמה, אבל אם במקרה זה לא המצב, אל תוותרו על הבירה התוססת ובעלת האווירה הבינלאומית (יש שיגידו יותר מדי בינלאומית) של גרמניה. תמצאו כאן שפע של אתרים היסטוריים מכל התקופות, מועדונים מהמפורסמים ביותר באירופה, גלריות אמנות במספרים שלא תוכלו לתפוס, מהגרים מכל מדינה על פני הגלובוס ועוד המון חוויות שקשה לתמצת כאן.  נמליץ כאן על שלושה אתרים מרכזיים שהם בגדר חובה לביקור, אבל זהו אינו אפילו קצה הקרחון של הכמות העצומה של האתרים ונקודות העניין שפזורים ברחבי העיר.

חומת ברלין (Berlin Wall)

היוותה סמל של ממש למלחמה הקרה בין ברית המועצות במזרח לארצות הברית ושותפותיה במערב. אורך החומה בעבר היה כ-170 קילומטר, ורוחבה הגיע לעיתים עד ל-500 מטר. הפלתה (ב-1989) סימלה את איחודה של גרמניה, והייתה לאחד הסמלים החשובים של סיום המלחמה הקרה. כיום נשארו שלושה אתרים שבהם שרידי החומה עומדים, והם משומרים על מנת להוות אנדרטה להיסטוריה ולאנשים הרבים שקיפחו את חייהם לאורך החומה.

הרייכסטאג (Reichstagsgebäude)

מקום מושבו של הפרלמנט הגרמני (הבונדסטאג), ואחד המונומנטים החשובים ביותר בברלין. הוא אמנם מבנה צעיר יחסית, שכן בנייתו החלה רק בסוף המאה ה-19, אך ההיסטוריה שהוא אוצר בתוכו הופכת אותו לאחד המבנים החשובים במדינה. בעת בנייתו נחשבה הכיפה שלו, העשויה פלדה וזכוכית, לאבן דרך ארכיטקטונית של ממש. הוא שימש את אצילי גרמניה והמלכים האחרונים של שושלת פרוסיה עד להדחתם לאחר מלחמת העולם הראשונה ואת הפרלמנט הגרמני עד לעליית המפלגה הנאצית לשלטון, והיווה את המקום שבו נערך האיחוד של גרמניה לאחר נפילת החומה.

האנדרטה לזכר הרצח של יהודי אירופה (Denkmal für die ermordeten Juden Europas)

אחת האנדרטאות החשובות ביותר לזכר השואה, ואחד האתרים החשובים ביותר לביקור בברלין. היא יושבת במקום שבו ישב בעבר משרדו של היטלר, בסמוך לשער ברנדנבורג. האנדרטה מורכבת מ-2,711 קוביות בטון בגבהים משתנים, היושבות על מישור משופע ולא אחיד. כל מטרתה של האנדרטה הוא ליצור בלבול וחוסר התמצאות, כמו גם לדמות את עיצובו של בית עלמין. המיקום המרכזי שלה והגודל שלה מבטיחים שאיש לא יוכל להתעלם ממנה. מתחת לאנדרטה מוצגת תערוכה על השואה, וכן מוצגים שמותיהם של כל הקורבנות הידועים של השואה. 

סיור יום בוילה ואנזה (villa Am Großen Wannsee) ומחנה הריכוז זאקסנהאוזן (KZ Sachsenhausen)

גם כאשר מבקרים בגרמניה למטרות נופש וטיול, חשוב מאוד להקדיש זמן על מנת ללמוד על הזוועות שאותן ביצעה המדינה הזו במהלך מלחמת העולם השנייה והשואה. גרמניה של היום מכה על חטא, ומשקיעה מאמצים רבים בשימור האתרים החשובים להנצחת המעשים הללו. המטיילים בפוטסדאם יוכלו ליצור לעצמם יום של סיור בעקבות השואה ומעשיהם המחרידים של הנאצים, סיור שהוא חוויה חינוכית ראשונה במעלה, בייחוד אם מטיילים עם ילדים או תלמידים.

ואנזה הוא רובע דרומי של ברלין, הנמצא סמוך מאוד לפוטסדאם. הנסיעה בין שני היעדים הללו אורכת כחצי שעה בתחבורה ציבורית, אם כי ניתן להגיע לואנזה גם באמצעות שייט. ואנזה מהווה היום פרבר יוקרתי, והחוף של האגם שלו נחשב לאחד הפופולריים ביותר בברלין. עם זאת, במקום נמצאת גם וילה ואנזה (Villa Wannsee), זו שבה נערכה הועידה שהובילה לניסוחו של הפתרון הסופי, שתכליתו השמדת היהודים. החדר שבו התקיימו הדיונים של הועידה פתוח לסיורים, ובמקום תמצאו גם מוזיאון חינוכי וספרייה העוסקת בנושא. סמוך לווילה נמצא פארק ובו שוכן אתר זיכרון לאותה ועידה ארורה.

משם תוכלו לנסוע למחנה הריכוז זאקסנהאוזן, הממוקם צפונית לברלין, בפרבר אורניינבורג (Oranienburg, שהייתה ידועה כ"עיר האס אס"). הנסיעה מואנזה לזקסנהאוזן אורכת כשעה ברכב, וקרוב לשעתיים בתחבורה ציבורית. מחנה הריכוז הזה הוא אחד הראשונים שהוקמו על ידי המשטר הנאצי, והוא הוגדר על ידי הימלר כ"אבטיפוס אידיאלי של מחנה ריכוז". לאורך שנות פעילותו של המחנה נכלאו בו כמאתיים אלף אסירים, שמתוכם נרצחו כמאה אלף. היה זה גם המחנה המרכזי שבו הוצא לפועל מבצע ברנהרד, שמטרתו הייתה מיטוט הכלכלה הבריטית. החל מ-1961 פועל במחנה אתר הנצחה, והמילים המפורסמות Arbeit Macht Frei (העבודה משחררת) עדיין מתנוססת על שער המחנה (למרות מה שנוטים לחשוב, אלו לא היו ייחודיות לאושוויץ).

אי הטווסים (Pfaueninsel)

זהו בילוי לא שגרתי ביותר בקרבת פוטסדאם, כזה שגם ימלא לכם את היום וגם יקפיץ את הילדים שלכם לשמים. על אף גודלו הצנוע של האי, שאורכו המקסימלי רק 1.5 קילומטר, הוא מציג מבחר לא קטן של מבנים, וכמובן כמות עצומה של טווסים. האי עצמו הוא שמורת טבע ואתר מורשת עולמית, וכן אזור הגנה מיוחד לעופות בר. תמצאו בו את טירת אי-הטווסים (Pfaueninsel Schloss), בית אבירים (Kavaliershaus) ועוד. ניתן להגיע אליו באמצעות מעבורת, ובשל נגישותו הוא מהווה אתר תיירות פופולרי מאוד.

השמורה הביוספרית ספריוולד (Biosphärenreservat Spreewald)

בערוץ של נהר הספרי נמצא היער הזה, שעל אף יופיו וייחודו כאילו נעלם ממפות התיירים. זהו אחד המקומות הטובים ביותר לשייט בנהר, מסלולי הליכה וסינגלים של אופניים, שכולם נערכים בתפאורה המרהיבה של היער והמים. 

בנוסף, השמורה היפהפייה הזו היא בית לכ-50 אלף איש, שרבים מהם הם צאצאים של המתיישבים הראשונים באזור. אחת התופעות הייחודיות למקום היא הרשת של יותר מ-200 תעלות השקיה מסורתיות, שמובילות מים מהנהר לשדות של התושבים. זהו מקום מושלם להתרשם בו מתרבות גרמנית מקורית. דוגמה למקומות אידיאליים הם הכפר להדה (Lahde) שנמצא בלגונה בנהר, וכפר הדייגים לייפה (Leipe). קשה למצוא מקומות שלווים יותר מאלה, ויהיה לכם קשה להאמין שהשמורה השלווה הזו היא המקום שבו נערכו הקרבות הגדולים האחרונים בין הצבא האדום וזה של גרמניה הנאצית.

מוזיאון הרכב בוולפסבורג (Autostadt Wolfsburg)

זהו טיול יום מושלם אם אתם רוצים לצאת מסביבתה של ברלין, ובמיוחד אם אתם מטיילים עם ילדים קטנים. העיר וולפסבורג היא עיר הבית של יצרנית הרכב הענקית פולקסוואגן, ומוזיאון הרכב שלה (הידוע כ"עיר הרכבים" – Autostadt) הוא אחת האטרקציות הטובות ביותר, הן אם אתם חובבי רכב והן אם אתם מתחת לגיל 12. תמצאו כאן פארק ענק ובו מוצגים שלל דגמי החברה, כולל דגמים של חברות הבת שלה (כולל פורשה, למבורגיני ועוד). בנוסף, יש כאן סימולטורים לנהיגה, מוזיאון עם דגמי מכוניות שיוצרו לאורך ההיסטוריה, אולם קולנוע שבו מוקרנים סרטי מכוניות, ועוד אטרקציות רבות. 

הנסיעה בין פוטסדאם לוולפסבורג אורכת כשעתיים בתחבורה ציבורית, ואתם יכולים לעשות את הנסיעה הלוך וחזור ביום אחד. לחלופין, תוכלו לשלב עצירה בוולפסבורג במסגרת טיול מאזור ברלין מערבה, לדוגמה להנובר (Hanover), קלן (Cologne) או אפילו פרנקפורט (Frankfurt) הדרומית.

אז מה היה לנו עד עכשיו?