השכרת רכב בברלין

מרבית המטיילים מוצאים את הנסיעה בגרמניה, כמו גם בברלין, ובהשוואה למדינות ולערים אחרות בעולם, כנוחה יחסית. ברלין היא עיר קלה מאד לניווט וכמעט כל מי שביקר בה ושכר רכב היה מרוצה מבחירתו ודיווח כי ההתניידות בעיר היתה קלה ובהחלט אפשרית לו. בין אם מתכננים ביקור קצר בברלין ובין אם ארוך, בין אם כזה המתמקד כולו בעיר עצמה ובין אם כזה הכולל ביקור בערים סמוכות או רחוקות ממנה, השכרת רכב בברלין היא פתרון נהדר לכל מי שהעצמאות חשובה לו ורוצה ליהנות מהפינוק האמיתי שמציע פתרון התניידות כזה. 

ישנן חברות השכרת רכב רבות מאד בגרמניה, המציעות רכבים שכורים לכל המגיעים אל העיר, כאשר מרביתן מחזיקות משרדים בעיר עצמה, מהם אפשר לאסוף את הרכב אם רוצים. יחד עם זאת, רוב המטיילים אוספים את הרכב השכור ישירות בשדה התעופה לאחר הנחיתה, בעיקר בשל הנוחות הרבה המאפשרת להם הגעה ישירה ומהירה. מכיוון שישנו ביקוש רב מאד לרכבים שכורים בברלין ובהיותה עיר מתוירת במיוחד וגם כזו הנחשבת לאחד משערי הכניסה הראשיים לגרמניה, מומלץ מאד לדאוג להזמין רכב שכור מבעוד מועד וגם לערוך השוואת מחירים וסקר שוק כדי למצוא את הדיל המשתלם ביותר. 

car rental in berlin

חנייה

יש, ובכל רחבי העיר, פתרונות חנייה נוחים וזמינים מאד. החנייה החינמית נפוצה מאד בברלין ואפשר למצוא אותה אפילו במרכז העיר. את החניה בתשלום, בתוך ברלין עצמה, נראה בעיקר באזורים כמו Unter den Linden, Friedrichstrasse, כמו Gendarmenmarkt ו-Alaxanderplatz. מי שמתכנן לחנות באזורים אלה, יידרש לשלם עבור החנייה בימים שני עד שבת בין השעות 09:00 בבוקר ועד 22:00 בלילה, ולעתים גם עד חצות (תלוי באזור עצמו). במקומות מסוימים יידרש גם תשלום בימי ראשון. העלות עבור החניה הזו היא 75 סנט ל-15 דקות, שווה ערך ל-3 אירו לכל שעה. 

באזורים אחרים בברלין התשלום עבור החנייה נדרש בימים שני עד שישי בין השעות 09:00 בבוקר ועד 20:00 בערב ובימי שבת בין השעות 09:00 בבוקר ועד 14:00 בצהריים, כאשר במקומות מסוימים עד השעה 18:00 לפנות ערב. עלות החניה באזורים אלה היא בין 25 סנט ל-50 סנט לכל 15 דקות. במקומות שהינם מחוץ לאזורים האלה, כמו Mitte-Tiergarten-Wedding, אפשר למצוא לא מעט חניות ללא תשלום (בחינם) והיתרון בהן הוא מיקומן המרכזי יחסית (לא רחוק ממרכז העיר). 

יש בברלין מספר חניונים תת קרקעיים, שגם בהם ניתן לחנות, כמו Alexanderplatz, שנמצא בסמוך למלון Park Inn Hotel. עלות החניה במקרה זה היא 24 אירו ל-24 שעות. אפשרות נוספת היא לחנות ב-Prenzlauer Berg, כאשר גם כאן עלות החניה היא 24 אירו ל-24 שעות. באתר האינטרנט הרשמי של ברלין תמצאו רשימה מפורטת של כל החניונים שבה, אלה שבתשלום ואלה שלא. 

חשוב לדעת – ישנם מספר אזורים בברלין בהם החניה עם הרכב השכור אסורה. באזורים אלה יימצא שלט שעליו כתוב "Parken Verboten" שמשמעו – אין חנייה, או "Durchfahrt Freihalten" שמשמעו – "אנא שמור על גישה זמינה לחניה". מקומות נוספים, שגם הם אסורים לחנייה בעיר, יהיו בכל נקודה שהיא קרובה לחצייה (או לפחות כ-3 מטרים ממנה), בנתיב אופניים או במקום החוסם שביל גישה או כניסה לאזור פרטי. בנוסף, אסורה החנייה על המדרכות, אלא אם כן יש שלט עם תמונה של מכונית שעושה זאת או שרואים במקום עצמו רכבים חונים כך וכמובן גם אסורה החניה על שטחים ירוקים (מדשאות וכדומה). 

התקן חנייה מיוחד על הרכב

בדרך כלל משתמשים בהתקני חניה מיוחדים (כמעין דיסק המוצמד אל הרכב) בכל רחבי גרמניה, כמו גם בברלין, כדי לפקח על משך חניית הרכב באותו מקום חנייה. את ההתקן הזה ניתן לרכוש בתחנות המשטרה, בחנויות מכולת או בחנויות טבק, אך אם מתניידים באמצעות רכב שכור, אין צורך ברכישתו. הרכבים השכורים מגיעים עם ההתקן עצמו (יש לוודא שאכן זה כך, לפני השכרת הרכב וגם במועד ההשכרה וקבלתו). יש להגדיר בהתקן החנייה את מועד ההגעה אל אותה חנייה ולהציב אותו על לוח המחוונים של הרכב. חשוב להקפיד לחזור בהתאם לזמן המוקצב בהתקן כדי להימנע מחיוב לא הכרחי. 

ניווט בעיר

השלטים המצוינים והסימון על הכבישים בתוך ברלין מסייעים בניווט בה ומאפשרים לכל מי שמגיע אליה בפעם הראשונה להתמודד בהצלחה רבה במשימה. יחד עם זאת, מומלץ להיעזר בפתרונות ניווט חדשניים ועדכניים, כמו אפליקציות ניווט למיניהן, המסייעות בכך, ובעיקר לנהגים הססנים. כדאי מאד, ולפני היציאה לדרך, ללמוד מעט את מפת הכביש וגם להשיג את כתובותיהם של המקומות בברלין שאליהם מתכננים להגיע. אם יוצאים מברלין ליעדים אחרים, יש להיערך לכך מראש ולתכנן כהלכה את מסלול הטיול כדי למנוע טעויות של ניווט או קשיים אחרים, שעשויים לצוץ תוך כדי הנסיעה.