אטרקציות בשטוטגרט

העיר שטוטגרט (Stuttgart) נמצאת בחלקה הדרומי של גרמניה ובדומה לערים אחרות בה, מופיעה גם היא ברשימת היעדים המתויירים של גרמניה. היא ידועה בעולם, בין היתר, כביתן של שתי יצרניות רכב ענקיות ונחשבות: פורשה ומרצדס בנץ והיא מציעה למבקרים בה מגוון רחב של אטרקציות שאפשר לשלב במהלך הביקור בה. כמו ברחבי גרמניה כולה גם היא מביאה אתה אל חזית הבימה את ההיסטוריה, את העבר העשיר והמפואר שלה ושל סביבתה הקרובה וגם נותנת מבט מרתק על ההווה עם המבט אל העתיד. 

זוהי עיר מודרנית, אירופאית קלאסית, עיר שנמצאת במרחק נסיעה של שעה בלבד מאחת האטרקציות היותר בולטות ואהובות בגרמניה בקרב משפחות – היער השחור. זו גם הסיבה שרבים בוחרים לעצור בה ואפילו ללון בה כמה ימים במהלך ביקורם במדינה, על מנת שיוכלו לעצור בנקודות קרובות שמצדיקות ביקור, כמו גם לחוות וללמוד לא מעט על העיר עצמה. 

יש בשטוטגרט למעלה מ-600 אלף תושבים, מה שהופך אותה לעיר השישית בגודלה (מבחינת מספר התושבים) בגרמניה. היא גם חלק ממטרופולין ענק המונה כמעט 3 מיליון תושבים ונחשב לרביעי בגודלו במדינה. איכות החיים בה נחשבת לגבוהה והיא ידועה כעיר אהובה ואטרקטיבית מאד. לאורך השנים עברה וחוותה שטוטגרט לא מעט מאז שהיתה חלק מאזור בולט, שנכבש על ידי האימפריה הרומית בשנת 83 לספירה לערך. העיר התפתחה מאד ושגשגה למרות הקשיים. כיום נמצא בה מרכז כלכלי פועם, חזק וחשוב מאד וגם עולמות התעשייה, הפרסום והתיירות מצליחים בה מאד. 

Schlossplatz
כיכר Schlossplatz (צילום: Julian Herzog)

אתרים היסטוריים ואתרי מורשת בשטוטגרט

בעת השיטוט בעיר קשה שלא לשים לב לבניינים מפוארים ומבנים עתיקים, שהם חלק מהיסטוריה ארוכת השנים של שטוטגרט. אל מרביתם אפשר להיכנס ולהסתובב בהם באופן עצמאי או במסגרת של סיור מודרך ואת חלקם אפשר לראות מבחוץ. אם חשוב לכם ללמוד ולהכיר, דרך הרגליים, את העיר, צאו לסיבוב של כמה שעות (או יותר) ועצרו בכמה מהאתרים ההיסטוריים ומאתרי המורשת של שטוטגרט.

כיכר Schlossplatz

כבכל עיר שמכבדת את עצמה (בעיקר באירופה), גם לשטוטגרט יש כיכר גדולה, מרכזית מאד, שמלווה אותה לא מעט שנים. השלוספלאץ היא הכיכר הגדולה ביותר בעיר והיא נבנתה בין השנים 1746 ל-1807. מאז שהוקמה ועד לאמצע המאה ה-19 שימשה הכיכר כמקום למצעדים צבאיים ולא היתה פתוחה לשימוש ולשהיית הציבור הרחב. שלוספלאץ נמצאת לצד שתי כיכרות פופולאריות אחרות בעיר: קרלספלאץ (Karlsplatz) בדרום ושילרפלאץ (Schillerplatz) בדרום מערב. קניגשטראסה (Konugstrasse) חוצה את הרחבה מצפון לדרום. עד לשנות השישים היתה תנועה של רכבים ומשאיות לאורכו של הרחוב אך לאחר בניית רכבת תחתית ומנהרות שנועדו לפנות את התנועה מאותה רחבה, הפסיקו לעבור בו רכבים והמקום הפך למותאם להולכי רגל בלבד. הכיכר כולה שופצה בפעם האחרונה בשנת 1977 לציון תערוכה שהתקיימה בה ואילו המדשאות וערוגות הפרחים שבה חודשו בשנת 2006 לכבוד הקמת בימת המונדיאל בשנת 2006. 

הטירה העתיקה (Old Castle)

הטירה העתיקה הזו, שנבנתה עוד בראשית המאה העשירית, היתה מקום מגוריהם של הרוזנים ומאוחר יותר של כמה מדוכסי וירטמברג. היום היא משמשת כמוזיאון בעיר ונקודת עצירה פופולארית מאד בשטוטגרט. לאורך השנים, מאז שנבנתה הטירה, עברו עליה לא מעט תהפוכות ושינויים ובשנת 1931 נהרסו כתוצאה משריפה שני המגדלים שלה. גם בתקופת מלחמת העולם השנייה ידעה הטירה שריפה ובשנת 1971 שופצה וחודשה. החצר המקושטת של הטירה מציגה מוטיבים אדריכליים מיוחדים המאפיינים את תקופת הרנסנס האיטלקי הקדום ומתחת לכנסיית הטירה קבורים המלך צ'ארלס הראשון מווירטמברג ואשתו אולגה. בחצר הפנימית אפשר למצוא מוזיאון, המוקדש לזכרו של קלאוס פון שטאופנברג, תושב העיר לשעבר, שניסה להתנקש בחייו של אדולף היטלר ביולי 20, 1994. בתערוכת מוזיאון הטירה מוצגים חפצים מתקופת האבן והרומאים וציורים המספרים את ההיסטוריה ארוכת השנים של האזור כולו. 

מוזיאונים וגלריות בעיר

כמו בכל עיר, למוזיאון ולגלריות תפקיד חשוב. אלה, מלמדים רבות אודות התרבות המקומית ומספרים את סיפורה של העיר, בה הם נמצאים. מוזיאונים לאמנות של אמנים מקומיים או בינלאומיים, מוזיאונים מיוחדים שמפארים או מקדשים תחומים נוספים וגם גלריות יפות שמציעות מבט על הפן האסתטי והיותר קישוטי של העיר. בין אם אתם חובבי מוזיאונים ובין אם לאו, בין אם אתם מגיעים לשטוטגרט למספר מצומצם של ימים ובין אם מתכננים להישאר בה תקופה ארוכה, מומלץ לכם בחום להקדיש כמה שעות לחלק מהם, לפחות לבולטים שבחבורה.

מוזיאון מרצדס-בנץ (Mercedes-Benz Museum)

אם אתם חובבי מכוניות, אל תפספסו את המוזיאון הבא. מוזיאון מרצדס-בנץ מציג את ההיסטוריה ארוכת השנים של אחד ממותגי הרכבים היוקרתיים בעולם. אחד ממוקדי העניין היותר בולטים במוזיאון הזה הוא הבניין עצמו, היכן שנמצא המוזיאון. הוא ניצב מחוץ לשערו הראשי של המפעל והוא מזכיר, בעיצוב שלו, את צורתו של מנוע וואנקל. המקום נפתח לראשונה לציבור הרחב בשנת 2006 והוא, ללא ספק, אחד הבולטים בשטח. שטח התצוגה הוא גדול מאד ובמקום ישנה אפשרות לקחת חלק בסיורים מעניינים, העוצרים בנקודות שונות בו. הוא מכיל למעלה מ-160 כלי רכב שונים, חלקם ישנים במיוחד. המעוניינים בכך יכולים לערוך סיור במפעל המנועים הסמוך, שמייצר רבים ממנועי הדיזל של החברה. 

מוזיאון פורשה (Porsch Museum)

כדי להשלים את חוויית הרכבים שלכם, אם החלטתם לעצור לביקור במוזיאון מרצדס-בנץ, מומלץ לכם להגיע גם למוזיאון פורשה, שמפאר ומקדש את מותג הרכבים הידוע שעל שמו הוא נקרא. מוזיאון פורשה המקורי, שנפתח לראשונה לקהל המעריצים בשנת 1976, היה ממוקם בסמוך למפעל פורשה עצמו והיה יחסית קטן. מוזיאון פורשה החדש, המושקע והמפואר יותר נפתח בשנת 2009 לאחר השקעה לא קטנה. הוא מציג את דגמי הפורשה השונים לאורך השנים, תערוכות קבועות וגם מתחלפות. 

הגלריה הממלכתית של שטוטגרט (Staatsgalerie)

זהו מוזיאון לאמנות בעיר, שנפתח לראשונה בשנת 1848, ומאז מהווה מוקד משיכה לרבים. בזכות התכנון הייחודי שלו, הפך המוזיאון לאחד המובילים באירופה כולה ולכזה המושך אליו לא מעט חובבי אמנות. במקור היה המבנה עצמו בית הספר המלכותי לאמנות. לאחר שנפגע קשות במלחמת העולם השנייה נבנה מחדש בין השנים 1945 ל-1947. בשנת 1948 נפתח שוב לציבור הרחב. במוזיאון עצמו מוצגים מגוון רחב של ציורים, עבודותיהם של ציירים גרמנים, איטלקיים וגם הולנדיים (בין השנים 1300 ל – 1900). 

קונסטמוזיאום (Kunstmuseum)

מוזיאון אמנות נוסף בעיר הוא הקונסטמוזיאום, מוזיאון לאמנות עכשווית ומודרנית שנפתח בשנת 2005. הבניין שבו נמצא המוזיאון הוא יצירה בפני עצמה והוא נראה כמעין קוביית זכוכית גדולה. בלילות, קירותיו החיצוניים של המבנה מוארים בשלל של אורות, מה שמוסיף לא מעט אווירה וייחודיות למקום כולו. המוזיאון מציג אוספי אמנות חשובים של אמנים מקומיים שונים ומספר רבות אודות האמנות, בעיקר בימינו אנו. 

אתרים ירוקים בעיר ואטרקציות קרובות לשטוטגרט במסגרת טיול יום

מי שמחפש לברוח מעט מהמולת העיר אל פינות ירוקות ושלוות, יגלה בשטוטגרט עצמה לא מעט אפשרויות, כמו פארקים וגם גנים יפים. ואם רוצים להקדיש גם יום אל האתרים שנמצאים בסמוך לעיר, אפשר למצוא שלל של אפשרויות ונקודות עצירה מיוחדות. 

וילהלמה (Wilhelma)

מדובר בגן זואולוגי-בוטני שנמצא בחלקה הצפוני של שטוטגרט, גן חיות ותיק מאד בעיר ובגרמניה בכלל. הוא נחשב לאחד מהיעדים התיירותיים ביותר באזור באדן-וירטמברג ובכל שנה מבקרים בו למעלה משני מיליון מבקרים. הן גן החיות והן הגן הבוטני נוסדו בשנת 1846 ויש בהם יותר מ-1,200 מינים שונים של בעלי חיים וכ-6000 צמחים מכל רחבי העולם ומאזורי אקלים שונים. למרות שהמקום נפגע קשות בזמן מלחמת העולם השנייה בעקבות פשיטה של בעלות הברית באוקטובר 1944, ולמרות הנזק הרב שנגרם לו, הוא שוקם, עבר "מתיחת פנים" וחזר לעבוד ולהיות אטרקציה בולטת בעיר. 

ארמון לודוויגסבורג (Ludwigsburg Palace)

ביתן של ארבע ממלכות וירטמברג, מתחם ענק בן 452 חדרים, הפזורים ב-18 מבנים שונים בלודוויסבורג, שבבאדן-וירמברג נחשב לאחד המקומות היותר מיוחדים שכדאי להגיע אליהם כשנמצאים באזור שטוטגרט. מדובר באחוזה הגדולה ביותר במדינה עם גנים מרהיבים ומושקעים מאד. לארמון עצמו ארבעה אגפים, כאשר הצפוני הוא גם העתיק ביותר והוא שימש כמגורים לדוכסים. האגפים המזרחיים והמערביים, לעומת זאת, שימשו לצרכי בית משפט וגם שיכנו אורחים. האגף הדרומי שימש מאוחר יותר כבית מגורים וקודם לכן שימש לצרכים משפטיים. עבודות הבנייה על הארמון החלו בשנת 1704 ועברו לא מעט תהפוכות ושינויים לאורך הדרך. בשנת 1707 הושלמה חלקית בניית הארמון והגנים שסביבו והוא נותר כאשר כמה מהחללים שבו נותרו לא שלמים. רק לאחר זמן מה הושלמה הבנייה ושופצו חלק מהאזורים בו, אם כי גם אלה עברו שינויים בהתאם למתגוררים בו. הארמון נפתח לציבור בשנת 1918 ושרד את מלחמת העולם השנייה ללא פגע כלל. הוא עבר שיקום בשנות החמישים, השישים וגם התשעים ולרגל יום השנה ה-300 שלו בשנת 2004 עבר שיפוץ נוסף. הארמון מארח, מאז שנת 1947, את פסטיבל לודוויגסבורג ומבקרים בו עשרות אלפי מבקרים בכל שנה. 

היער השחור

זהו, אולי, אחת מנקודות העצירה המתויירות ביותר באזור, ולמרות שהוא נמצא במרחק של כמעט שעתיים נסיעה משטוטגרט (לכיוון דרום), רבים נוהגים לשלב עצירה בשני היעדים. הוא מושך אליו משפחות עם ילדים בעיקר (אך לא רק) ומציע שלל של אטרקציות ופעילויות לכל הגילאים. נופים ציוריים, כפרים קטנים, פארקים מרהיבים ואינסוף של אפשרויות ביער השחור, שבירתו היא העיר פרייבורג (Freiburg), המצדיקה אף היא עצירה. 

לקריאה בהרחבה על היער השחור לחצו כאן

סוג אטרקציה

היסטורי, ארמון

רמת מחיר

$$

על האטרקציה

ארמון בארוק מהמאה ה-18 בשטוטגרט, המציע תובנות היסטוריות ויופי ארכיטקטוני

סוג אטרקציה

אתר היסטורי

רמת מחיר

$$$

על האטרקציה

הפנינה ההיסטורית של שטוטגרט, מציע יופי ארכיטקטוני, היסטוריה עשירה ואירועי תרבות למשפחות

סוג אטרקציה

גן זואולוגי-בוטני

רמת מחיר

$$

על האטרקציה

הגן הזואולוגי-בוטני ההיסטורי של שטוטגרט, ביתם של מינים מגוונים, וחורשת המגנוליה הגדולה באירופה.

סוג אטרקציה

מוזיאון

רמת מחיר

$$

על האטרקציה

הצצה נדירה אל תוך המורשת העשירה של המותג, וגם חוויה אינטראקטיבית בשיתוף הקהל

סוג אטרקציה

מוזיאון

רמת מחיר

$$

על האטרקציה

ביקור חובה במוזיאון מדהים – מסע בהיסטוריה העשירה של המותג דרך תערוכות אינטראקטיביות ומוצגים מכל הזמנים