השכרת רכב בלייפציג

עוד מימי קדם היתה ידועה העיר לייפציג כעיר הירידים והשווקים המרכזית של גרמניה. היא נמצאת בצומת שבין ויסה אלסטר ונהרי הפלייס שבאזור סקסון, ולאור מיקומה הייחודי והמרכזי, ששימש כתחנת מעבר לסוחרים ומוכרים, היא צברה הרבה כוח מסחרי, שנתן לה מעמד גבוה בימי הביניים. לייפציג היא מרכז התרבות של אזור סקסון, עם דגש מיוחד על למידה ואקדמיה. היא מארחת את יריד הספרים הגדול והחשוב ביותר בגרמניה (ויש שיגידו בעולם), יש בה המון ספריות, כולל הספרייה המרכזית של גרמניה, וכמה מבתי הדפוס וההפצה הגדולים בגרמניה נמצאים בעיר. מדובר בעיר תרבותית במיוחד, גם בנושא מוזיקה קלאסית, עם מורשת של יוצרים כמו באך ומנדלסון, והיא אף אירחה בעבר את מרטין לות'ר קינג, לאחד מנאומיו חוצבי הלהבות.

לייפציג צוברת תאוצה כעיר תיירות מעניינת במיוחד, ולבטח הפופולרית ביותר במזרח גרמניה, שכן מעבר למורשת שלה, יש בה המון מסעדות ברמה גבוהה, מונומנטים מעניינים ואטרקציות מגוונות. היא נבחרת באופן עקבי לאחת הערים שהכי נעים לגור בהן באירופה, והיא ידידותית מאוד לתיירים, עם מגוון דברים לחוות באזור ה"עיר העתיקה". למרות שהאטרקציות המרכזיות שלה קרובות באופן יחסי אחת לשנייה, אל תחשבו שאתם יכולים לסגור את הפינה ביום אחד, כי יש בה יותר מדי מה לראות, החל מקונצרטים, מוזיאונים, כנסיות ואפילו בתי קפה בעלי שם כלל ארצי בגרמניה, אשר פרוסים במגוון מקומות בעיר. לכן, כדי לחוות את העיר עד הסוף, יש לשקול לשכור רכב בעיר.

car rental in leipzig

כמה זה עולה לנו?

המחיר של השכרת רכב בלייפציג הוא מעט גבוה מהממוצע לערים באותו סדר גודל בגרמניה. כל חברות הרכב הגדולות עובדות בלייפציג, ומציעות רכב פרייבט לזוג ושני מזוודות במחיר שנע סביב 28 אירו ליממה, לא כולל דלק. בערים אחרות תוכלו למצוא פרייבטים במחירים סביב ה-20 אירו. לגבי נקודת הקיצון השנייה – רכב סטיישן וואגן מרווח, תוכלו למצוא מחירים שחוצים את 50 האירו ליממה, ומגיעים אפילו ל-60. המחיר יקר משמעותית ממקומות אחרים בגרמניה, שם הסטיישנים מגיעים לאזור ה-45 אירו ליממה. מרבית הרכבים להשכרה נעים בין 30 ל-40 אירו ליממה, כשגם כאן, יש התייקרות של כמה אחוזים מעל לסטנדרט הנהוג בגרמניה. כמובן שיש הרבה מאוד פרמטרים שמשפיעים על המחיר, כמו סוג הרכב, גודלו, ותוספות כאלו ואחרות שמתאימות בעיקר לטיולים ארוכים. בנוסף, הזמנה ארוכה יותר ככל הנראה תביא לסוג של הנחה, וזאת כמובן בלי קשר למועד ההזמנה, שכן בעונות התיירות המחירים עולים.

מתי להזמין?

לייפציג מארחת המון פסטיבלים וירידים במהלך השנה, כאשר יריד הספרים הבינלאומי, המתקיים באמצע מרץ הוא כמובן האירוע הבולט ביותר. בניגוד למרבית הערים באירופה, התקופה החמה בלייפציג היא דווקא באזור האביב, ולכן מחירי הזמנת הרכבים עולים באופן הדרגתי עד למרץ ואפריל, נשארים באותה רמה במאי ויוני, ומתחילים לרדת בסוף הקיץ. החכמה בהזמנת רכב היא להזמין אותו כמה שיותר מוקדם לפני ההגעה. לא כל חברות ההשכרה מחזיקות את כל הרכבים שברשותם בזמן נתון ולכן, שווה לשריין את הרכב שלכם, לבטח אם הוא אינו רכב סטנדרטי וכזה שכולל תוספות, חודש ואפילו חודשיים מראש. יש אנשים שמגדילים ואף מזמינים את הרכב מיד אחרי הזמנת הטיסה והמלונות, אפילו אם מדובר בכמה חודשים לפני מועד ההשכרה. ניתן ורצוי לדבר עם הנציגים של חברות השכרת הרכבים לפני שמגיעים, כדי לוודא שהרכב שהזמנתם אכן מחכה לכם ואולי אפילו לבקש הנחה.

יריד הספרים ידוע כאירוע שגורם לפקקים בעיר, וכך גם פסטיבל באך באמצע חודש יוני. אירוע כמו "חווית ואן גוך" שערך בתחילת שנת 2020, חסם גם הוא את כל העיר בצורה שהיא יחסית חריגה. הפסטיבל הגותי שנערך מדי שנה במאי גם הוא חוסם את העיר הישנה, וכך גם פסטיבל האורות באוקטובר. וכמו בכל עיר, שווקי חג המולד וראש השנה פופולריים מאוד, וגורמים לשיבושי תנועה בעיר. ללייפציג יש גם קבוצת כדורגל פופולרית, שהגיעה בשנת 2020 לחצי גמר ליגת האלופות. המשחקים באצטדיון גורמים גם הם לעומסי תנועה, לבטח אם מדובר במשחקים במסגרת ליגת האלופות או במשחקים מקומיים מול קבוצות גדולות. לייפציג היא אינה עיר פקוקה כלל בשגרה, היא ידידותית מאוד לנהג, וגם בזמני העומס, לא תיתקלו במצב בו אתם עומדים בכביש זמן רב. עם זאת, בימי חמישי, עדיף להימנע מנסיעה בשעות הצהריים המוקדמות ולחכות לאחר השעה 17:00 בערב. 

איזה רכב כדאי לבחור?

לייפציג היא עיר מתקדמת תחבורתית. היא, כאמור, ידידותית מאוד לנהגים, עם כבישים רחבים, תמרור נכון, שילוט ברור וכמעט אפס פקקים בימים רגילים. מרבית האנשים ירצו לקחת פרייבט ולדלג בין האטרקציות בקלילות יתר. מרבית האטרקציות הן די קרובות אחת לשנייה ורחוקות מהאזורים המיושבים, אך עדיין כאשר רוצים לחוות את כל העיר, וללכת לכל האטרקציות, רכב יכול להיות פתרון מצוין ונוח. הפרייבטים יספיקו, אך אנשים שרוצים לעבור דרך העיר בדרך לדרזדן או למקומות אחרים באזור הסקסוני, יכולים לקחת רכבים גדולים יותר ואפילו סטיישן וואגן, כדי לנסוע בנוחות מרבית ולקבל את כל המקום שהם צריכים עבור המזוודות והציוד שלהם. חשוב לחשוב היטב על הצרכים של הטיול ועל הציפיות שלכם מהנסיעות, כדי לבחור את הרכב הנכון, שיספק לכם את הפתרון האידאלי.

רישיון נהיגה בינלאומי

רישיון נהיגה בינלאומי בתוקף הוא הכרח עבור אנשים שרוצים לשכור רכבים בלייפציג, ולמעשה, בכל מקום אחר בגרמניה. חברות ההשכרה לא ימסרו את המפתחות לאנשים שלא מציגים את הרישיון, אז אל תשכחו את המסמכים שלכם בבית.

הנהיגה והניווט בעיר

לייפציג היא אחת הערים היותר ידידותיות לנהגים בגרמניה, עם תשתיות ברמה גבוהה, כבישים נוחים, ועם תרבות נהיגה מפותחת. הגרמנים אמנם מעט אגרסיביים, אך ודאי לא יותר מהישראלים, שלא מתקשים לרוב להשתלב. עם זאת, התרבות שונה ממקומות אחרים באירופה, ולכן חשוב לבצע את ההתאמות. הגישה לאוטובאנים מלייפציג היא קלה, ואפשר למצוא את הדרך לדרזדן ולברלין בקלות. האטרקציות בעיר הן די קרובות אחת לשנייה, וגם אזור העיר העתיקה הוא נוח ונגיש מאוד. עם זאת, חשוב להשתמש באפליקציות הניווט שידעו לכוון אתכם לאן שצריך, בכל זמן נתון ועם התחשבות בתנועה באותה שעה. לעיתים, עדיף לשים את הרכב בחניון, ליהנות מאטרקציות אזוריות, ולאחר מכן להמשיך לאזורים אחרים. לא תצליחו לכסות את כל העיר ביום אחד, ולכן התמקדו באזור מסוים בכל יום וסעו לשם עם הרכב.

החניה בלייפציג

הנסיעה בלייפציג מצריכה אישור מיוחד אותו מקבלים עם השכרת הרכב. יש אפשרות מרכזית של חנה וסע, עם כמה חניונים ייעודיים ברחבי העיר. אם אתם רוצים לחנות ברחבי העיר, תצטרכו מדבקה ייעודית אותה אפשר לקנות בכמה יעדים ברחבי העיר. כמו בכל גרמניה, אפליקציית EASYGO תעזור לכם למצוא את החניונים, לשלם בהם ואפילו לראות את הזמינות שלהם. קל יחסית למצוא חניה באזורים רבים בלייפציג, אם כי כאשר אתם מגיעים לאזור העיר העתיקה או אזורים עמוסים כמו השוק, העדיפות היא להיכנס לחניון, שכן החניונים גובים סכומים לגיטימיים ולא יקרים מדי – כ-2.5 עד 3 אירו לשעה.