אטרקציות בקלן

קלן (cologne), העיר הרביעית בגודלה בגרמניה, היא עיר מרתקת ומיוחדת, מודרנית ורב תרבותית. העיר, השוכנת על גדות נהר הריין, אוחזת ביותר מ-2,000 שנות היסטוריה ורחובותיה משובצים במבנים מהתקופה הרומית, מבנים גותיים מתקופת ימי הביניים המאוחרים ומבנים חדישים. במשך השנים היא הפכה למרכז חיים אורבני וייחודי של גרמניה, מטרופולין מודרני המאכלס כמיליון תושבים ומושך אליו כ-7 מיליון תיירים בשנה.

לעיר יש אופי ומנהגים ייחודיים ששווים היכרות – פסטיבלים, שווקים ססגוניים וחיי לילה תוססים בפאבים הרבים המגישים את הבירה המקומית "קלש". ברחבי העיר פזורים מוזיאונים מגוונים, ביניהם מוזיאונים תקופתיים, מוזיאון השוקולד ומוזיאון מי הקולון, שאולי כבר ניחשתם שהומצאו בעיר. אם יתמזל מזלכם להגיע בתקופת חג המולד תפגשו בה שווקים תוססים בכל פינה, המהווים מוקד משיכה לרבים, מקומיים ותיירים כאחד. קלן היא העיר התאומה של תל אביב ואם תחפשו מספיק טוב אפילו תוכלו למצוא את רחוב "תל אביב" בעיר.

אין ספק שקלן, כמו ערים אחרות בגרמניה, בהחלט מצדיקה עצירה (אם כי לא בהכרח ארוכה) ולו רק בזכות המגוון הרחב של האטרקציות שהיא מציעה.

cologne

אתרים היסטוריים ואתרי מורשת בקלן

קלן הוקמה כבירת פרובינציה של האימפריה הרומית בשנת 38 לפני הספירה, ובכך תופסת את מקומה כעיר העתיקה ביותר בגרמניה ומתהדרת ביותר מ-2,000 שנות היסטוריה. בימי הביניים המאוחרים הייתה העיר הגדולה ביותר בגרמניה ולכן משובצים בה מבנים גותיים רבים מהתקופה הזו (הגדול מבניהם – קתדרלת קלן). במלחמת העולם השנייה קלן הופצצה ונהרסה כמעט כליל ולאחר המלחמה שוקמה במהירות והביאה למרקם האדריכלי המיוחד שלה – כנסיות עתיקות לצד קניונים חדישים, מבנים מחודדים מהתקופה הגותית לצד בנייה מודרנית בבטון וזכוכית.

קתדרלת קלן (Kölner Dom)

שני הצריחים של הקתדרלה המעטרים את קו הרקיע של קלן כבר מאות שנים ללא ספק הפכו את הקתדרלה לסמלה המובהק של העיר, ולאחד המבנים המפורסמים בגרמניה. אם הייתם מבקרים בקתדרלה בשנת 1880, הייתם זוכים לחזות בבניין הגבוה בעולם דאז – 157 מטרים. מדובר בכנסייה הגדולה ביותר בצפון אירופה.

הקתדרלה נבנתה לאורך כ-600 שנה. האדריכלים המקוריים, מתקופת ימי הביניים, תכננו מבנה שאפתני ומפואר בסגנון גותי שיעלה את קרנה של העיר ויתאם לעובדה שמדובר במקום מגוריו של הארכיבישוף. הבנייה החלה במאה ה-13 והסתיימה רק במאה ה-19, אך הקו האדריכלי נשמר.

הקתדרלה מלאה באוצרות תרבותיים והיסטוריים ומושכת אליה קהל צליינים נוצרים רחב בשל המסורת שבהיכל שלשת המלכים – מקדש מוזהב בתוך הקתדרלה, נמצאים שרידי שלשת האמגושים – מלכים שהגיעו לחזות את ישו בלידתו.

בשל האדריכלות פורצת הדרך, החשיבות ההיסטורית ויופייה של הקתדרלה היא הוכרזה על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמי. 

העיר העתיקה וכיכר העירייה

העיר העתיקה של קלן היא מקום קסום ששווה ללכת בו לאיבוד. למרות שנהרסה כמעט לחלוטין במלחמת העולם השנייה, העיר העתיקה שוחזרה כולה והקסם שלה נשמר. הסמטאות הצרות, המבנים ההיסטוריים המסורתיים, מבשלות הבירה ודוכני הבוטיק יוצרים אווירה מיוחדת. כדאי להתחיל את הסיור בבית העירייה ההיסטורי הנמצא בין כיכר העירייה לכיכר השוק הישן. המבנה הזה מפורסם בזכות הארכיטקטורה המרשימה שלו  ובעיקר בשל האכסדרה החיצונית היפהפייה הבנויה בסגנון הרנסאנס.

כאן גם תוכלו לפגוש בחיים היהודיים שהתנהלו בעיר ובפרט ברובע זה שבו עמד הגטו היהודי. הקהילה היהודית של קלן היא מן העתיקות בצפון אירופה, וממש ליד בית העירייה נמצא רחוב היהודים וגם השריד היחיד לחיים אלה שהוחרבו – המקווה. 

ההמלצה הטובה ביותר לגבי העיר העתיקה של קלן היא פשוט לפנות אחר הצהריים אחד וללכת בה לאיבוד. 

המוזיאון הרומאנו-גרמני

רק כמה דקות הליכה מהקתדרלה של קלן נמצא המוזיאון הארכאולוגי הזה שמאפשר הצצה מרתקת למורשת ההיסטורית של העיר. המוזאון מציג פרטי אמנות וממצאים ארכאולוגיים מהתקופה בה קלן הייתה בירת הפרובינציה ונקראה "קולוניה אגריפנה". אין ספק שאחד הדברים שהכי מייחדים את קלן הוא העבר העשיר שלה המשתרע על פני אלפי שנים, וכאן תוכלו לגעת בתקופות הקדומות ביותר שלה.

אחד ממוקדי העניין המרכזיים במוזיאון היא ריצפת פסיפס יפהפייה מהמאה השנייה שהתגלתה בחפירות שערכו בעיר במלחמת העולם השנייה. למעשה הבניין כולו נבנה סביב שריד זה שהיה שייך לווילה רומית. חוץ ממנו תוכלו למצוא במוזיאון תכשיטים עתיקים – רומים וגרמניים, כלי זכוכית, פסיפסים, כלי חרס, פסלים עתיקים ועוד.

יצירות עתיקות נוספות המציגות את מעמדה המכובד של קלן בתקופת ימי הביניים מוצגות במוזיאון שנטגן (Schnütgen Museum).

חובבי ההיסטוריה וגם אלה שרוצים לחוות את העבר של קלן – אלה המקומות בשבילכם.

מרכז התיעוד הנאצי (NS Documentation Center)

ביקור במרכז התיעוד הנאצי יחזיר אותנו לאחת מהתקופות העגומות בעברה של קלן, אבל כזו שאי אפשר להתעלם ממנה. מרכז התיעוד של הנציונל-סוציאליזם ממוקם במבנה ששימש כמפקדה של המשטרה החשאית של הגסטפו. הוא עוסק בתיעוד ותיאור החיים תחת המשטר הנאצי בעיר קלן והשפעותיה ארוכות הטווח של התקופה הזו. המוזיאון משמש גם כאתר זיכרון של השורשים העתיקים של הקהילה בעיר והתעמקות בחייהם העשירים והתוססים בה במשך כ-2,000 שנה עד המלחמה. מרכז התיעוד הנאצי כולל מכון מחקר של יהדות קלן והאנטישמיות הגרמנית בשואה, מוזאון קבוע שבו מסמכים משוחזרים וצירי זמן מפורטים ותערוכות מתחלפות. 

גם הבניין עצמו שומר ומשמש כמוזאון, על תאי הכלא שבו שקירותיהם מלאים בשריטות וכתובות שהשאירו שם האסירים.

ערב מלחמת העולם השנייה חיו בקלן כ-20,000 יהודים שרובם נספו בשואה. הם היו חלק אינטגרלי מהתעצבות העיר והתפתחותה וביקור במרכז התיעוד והתעמקות באירועים הללו הם חלק בלתי נפרד מחוויית העיר.

מגדל Romerturm

עוד מונומנט שמשמש תזכורת לתרבות הרומית העשירה שהייתה פה פעם הוא המבנה העתיק הזה שהיווה חלק מביצורי העיר. המגדל הזה הוא הצפוני ביותר מבין תשעה מגדלים זהים שביניהם חומה, שהקיפו את העיר העתיקה. מבנה האבן המסיבי הזה מעוטר להפליא בדפוסים גאומטריים מיוחדים וכמעט 2,000 שנה אחרי בנייתו הוא עוד עומד איתן. כיום המגדל מוקף בניינים חדישים וגבוהים, מה שהופך אותו לבולט עוד יותר ומהווה נקודה מיוחדת בה המאפיין העיקרי של העיר – תערובת של ישן וחדש – בא לידי ביטוי בצורה החזקה ביותר.

בזיליקת סנט גרון (St. Gereon's Basilica)

ברחבי קלן פזורות 12 כנסיות רומנסקיות יפהפיות אך ללא ספק בזיליקת סנט גרון היא המיוחדת ואולי אפילו המוזרה שבהן. הסיבה לכך היא שבנייתה של הבזיליקה נמשכה על פני ארבעה שלבי בנייה שונים, מצב שיצר קו מאוד לא אחיד ואף מעורר פליאה בחלק מהמקרים. החלק התחתון והעתיק ביותר נבנה כבר במאה ה-12, ועליו התווספו חלקים מאוחרים יותר שיצרו יחד אכסדרה נהדרת. אם תתקרבו אל הקירות תוכלו ממש להבחין בנקודה שבה התחלפה צורת הבנייה, לזהות את השלבים בהם התחלפו השיטות, ורק אפשר לדמיין את הדרך בה התקבלה ההחלטה לבנות קשת ענקית על בסיס קיר רומי.

יסודות רומים, קשתות, ויטראז'ים, עמודים וסממנים תקופתיים מהמאות הבאות שחתומים כולם בכיפה נפלאה בעל עשר צלעות – יוצרים מבנה ייחודי, מוזר, נפלא ובהחלט שווה ביקור.

cologne flights

אטרקציות ונקודות עניין בקלן

כמובן שעל אף ההיסטוריה העשירה שלה, קלן היא לא רק היסטוריה. העיר משופעת במוזיאונים עכשוויים, פאבים תוססים, גנים ופארקים, ועוד המון. מומלץ לראות גם את האספקט הזה בפניה של העיר, ולא להתמקד אך ורק באתרי המורשת. אין ספק שאחרי לגימה הגונה של בירה קלש, הכל יראה לכם טוב יותר.

מוזיאון לודוויג (Ludwig Museum)

זהו מוזיאון אידאלי עבור חובבי אומנות מודרנית וזו של המאה העשרים. המוזיאון הוקם בעקבות תרומת אוספיהם של משפחת לודוויג, אוספים הכוללים יצירות בנות המאה העשרים. המבנה עצמו, ששוכן קרוב מאוד לקתדרלה של קלן, נבנה בשנות השמונים והוא בולט למרחוק בעיצובו המודרני. בתוכו תוכלו למצוא מבחר של יצירות מופת מהמאה הקודמת, כולל ציורים של פיקאסו, אומנות אוונגארד, אומנות אקספרסיוניסטית ועוד. בין האמנים הרבים שאת יצירותיהם ניתן למנות כאן הם מארק שאגאל, אנדי וורהול (האמן המזוהה ביותר עם אמנות הפופ ארט), קזימיר מלביץ' ועוד.

גורד השחקים "משולש קלן" (KölnTriangle)

מהצד השני של נהר הריין, ממש מול הקתדרלה ומוזיאון לודוויג, נמצא גורד השחקים הזה שגובהו מעט מעל ל-100 מטר. הסיבה לגובה הזה היא שלאף בניין בקלן לא מותר לעבור בגובהו את זה של הקתדרלה, שעומד על 157 מטר. גורד השחקים הזה לא היה מעניין אף אחד שלא עובד בו, אלמלא התצפית המרהיבה שיש מראשו על קלן כולה, ועל הקתדרלה בפרט. 

העלייה לתצפית היא באמצעות מעלית ייעודית, והכניסה עולה כ-3 אירו. ממנה תוכלו לצפות על נהר הריין, על הקתדרלה, על מגדל התקשורת הענק שמאחוריה ועל העיר העתיקה. מומלץ להגיע מוקדם יחסית, על מנת שלא תעמדו בתור יותר מדי. למי שיש זמן, מומלץ להגיע לתצפית בזמן השקיעה. זהו אחד המראות הרומנטיים ביותר בקלן.

הרובע הבלגי (Belgian Qaurter)

זהו האזור המומלץ ביותר לבילוי של ערב. הרובע הבלגי נקרא על שם הרחובות הרבים שבתחומו הנושאים שמות של ערים בלגיות, והוא נוסד לאחר הניצחון של גרמניה במלחמה בחצי השני של המאה התשע עשרה.

כיום, זהו הרובע הטרנדי ביותר בעיר. הוא משופע בבתי קפה, ברים, פאבים עם הופעות חיות, בתי קולנוע ותיאטראות ומה לא. אם אתם מחפשים ערב מהנה, תוסס ובינלאומי, זהו המקום עבורכם. זהו גם המקום שאליו מגיעים צעיריה של קלן, ככה שאתם יכולים להיות בטוחים שהאווירה פה תהיה קלילה בהרבה מאשר זו שתפגשו במוזיאונים, הקתדרלה, הכנסיות ושאר המבנים ה"כבדים" יותר שבעיר.

מוזיאון הבשמים (Fragrance Museum)

זו בהחלט חוויה ייחודית לטיול שלכם בקלן, כזו שלא תחוו בשום מקום אחר. קלן היא המקור למי הקולון המפורסמים, שהיוו תחליף זול ואיכותי לבשמים היקרים שבהם השתמשו עד להמצאתם במאה ה-18. הם הומצאו על ידי האיטלקייה ג'ואן פרינה (Farina) באותו מבנה עצמו שבו נמצא כיום מוזיאון הבשמים.

במהלך הסיור בן 45 הדקות במבנה ובמעבדות, תחשפו לשיטות העבודה, לכלים ולחדרים שבהם השתמשו על מנת לייצר את הבושם. נוסף על כך, תוכלו לצפות בתהליך הייצור המודרני של מי הקולון, וכן להשוות בין המוצר המקורי למתחרים שלו, שנופלים ממנו באיכותם (או כך לפחות טוענת היצרנית המקורית). חוויה מרתקת ולא שגרתית, שלא תרצו לפספס.

מוזיאון השוקולד (Imhoff – Schokoladenmuseum)

עוד חוויה שתמצאו בקלן (אם כי כאן היא לא ייחודית רק לה), שמאתגרת את המוניטין המשמים שיוצא לעיתים למוזיאונים. המוזיאון הזה נוסד על ידי חברת השוקולד המפורסמת לינדט (Lindt), שיצרה עבורכם את המפעל של ווילי וונקה מ"צ'רלי בממלכת השוקולד" (או לפחות את ההעתק הכי קרוב אליו). במוזיאון הזה תוכלו ללמוד על תהליך הייצור של השוקולד, החל משלב הגידול של פולי הקקאו וכלה בשילוב של חומרי הגלם המובילים ליצירת המאכל האהוב. 

זוהי חוויה חינוכית וקולינרית ראשונה במעלה, שתגרום לכם (ולילדיכם) לרוץ לקנות חטיף שוקולד איכותי מיד ביציאה מהמוזיאון.

שייט על נהר הריין

כמו בערים רבות אחרות שיושבות על הנהר, גם בקלן תוכלו להפליג בסירות וספינות לסיור לאורך הנהר, סיור שגם יספק לכם תצפית ייחודית על העיר שלגדותיו וגם יביא אתכם לכפרים, עיירות ונופים שנמצאים מחוצה לה. יש מספר חברות המספקות את השירות הזה לגדות נהר הריין, ושלל סוכנויות התיירות יוכלו למכור לכם את הכרטיס לכל סוגי השיט. 

רבים בוחרים את השיט שכולל את כפר הדייגים רודנקירכן (Rodenkirchen), וכמובן את שלל המבנים המפורסמים של קלן (והקתדרלה בראשם). הסיורים מלווים במדריך שיספק לכם פרטים מעניינים על המקומות שאותם תעברו בדרך.

בירה קלש (Kölsch Beer)

מלבד מי הקולון, קלן מפורסמת במיוחד בבירה שלה, הקלש. מלבד הבירה עצמה, שהיא בירה מצוינת וקלילה בכל מובן, חשוב שתדעו שטקס ההגשה שלה חשוב לא פחות מהבירה עצמה. את הקלש תוכלו למצוא בכל בר ופאב ברחבי העיר, ובכולם יגישו לכם אותו באותה הצורה הטקסית. אז איך זה עובד?

ראשית, למגיש של הקלש קוראים קבש (Köbes), כך שהוא לא סתם ברמן. הוא מסתובב ברחבי הבר עם מגש ועליו "זר" (Kranz) של כוסות ארוכות של 200 מ"ל בדיוק שנקראות Stange (עמוד), מלאות בנוזל הענברי והקר. הקבש יחליף לכם את כוס הקלש (הסטנגה) ברגע שסיימתם אותה, גם אם לא תבקשו, ויסמן על התחתית שלכם את מספר הסטנגה ששתיתם. חשוב לדעת שאם אתם לא רוצים שימלאו לכם את הסטנגה מחדש, עליכם לשים את התחתית על הסטנגה שלכם.

סוג אטרקציה

פארק, תרבות

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

נווה מדבר ירוק פנורמי בקלן, המציע אטרקציות מגוונות, אירועי תרבות, והוא מושלם לכל הגילים

סוג אטרקציה

גן בוטני

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

אטרקציה שחובה לבקר בה בקלן – שילוב יוצא דופן של המגוון של הטבע, הקסם ההיסטורי והפאר הארכיטקטוני

סוג אטרקציה

כנסייה היסטורית

רמת מחיר

ללא תשלום

על האטרקציה

נקודת ציון היסטורית של קלן המארחת את קהילות ירושלים ומציעה אירועים מרתקים למבקרים

סוג אטרקציה

גן חיות, אקווריום

רמת מחיר

$$

על האטרקציה

הזדמנות ייחודית לחזות במגוון רחב של בעלי חיים מקרוב, ללמוד על בתי הגידול הטבעיים שלהם ולהבין את חשיבות השימור

סוג אטרקציה

מוזיאון אומנות

רמת מחיר

$$

על האטרקציה

מוזיאון לודוויג בקלן מציע אוסף אמנות מודרנית נרחב, כולל פיקאסו, בחלל ייחודי מבחינה ארכיטקטונית.

סוג אטרקציה

מוזיאון, קולינריה

רמת מחיר

$$

על האטרקציה

חוויה סוחפת לתוך העולם הקסום של השוקולד, ומסע בלתי נשכח מלא בהיסטוריה, בטעמים ובקסם הנצחי שלו