אטרקציות בגרמניה

גרמניה נחשבת ליעד תיירותי מוביל ברשימת המדינות האירופאיות (ואף ברשימת היעדים מכל העולם) ולא בכדי. טיול בגרמניה, קצר או ארוך, יפגיש אתכם עם ערים גדולות, תוססות וצבעוניות מאד, עם מבנים עתיקים והיסטוריה עשירה (וגם לא פשוטה, לעיתים), עם דרכים צדדיות מקסימות שבסמוך אליהן נמצאים כפרים ציוריים וגם טירות ענק ועם תרבות מקומית מיוחדת במינה, ששומרת, ובהצלחה רבה, על מסורת עתיקת יומין. יש אינספור אטרקציות בגרמניה, הפזורות ברחבי המדינה. חלקן מושכות אליהן בעיקר משפחות עם ילדים, חלקן מתאימות יותר למבוגרים שבחבורה, יש את האטרקציות שמיועדות בעיקר למתעניינים באמנות, בתרבות ובהיסטוריה שלה ויש גם את הטבע הנהדר, שמושלם לחובבי הטיולים הרגליים.

ברלין וסביבתה

העיר שאין שנייה לה בגרמניה ואולי גם בין הערים המתוירות ביותר בעולם. ברלין היא נקודת עצירה שהיא בגדר חובה וזו גם הסיבה מדוע רבים בוחרים להתחיל את טיולם בגרמניה דווקא בה. ישנם אלה המקדישים לה את כל הטיול המתוכנן, בעוד אחרים משלבים אותה לצד ביקור ביעדים נוספים. יש בברלין ובסביבתה הקרובה מגוון עצום של אטרקציות, המתאימות לכל סוג וסגנון של חופשה ולטווח רחב של גילאים. 

ברשימת האטרקציות המרכזיות בעיר אפשר למצוא את כיכר פריז ואת שער ברנדנבורג המפורסם, את שרידיה של חומת ברלין עם ציורי הקיר, הגרפיטי, המרהיבים עליה, את בניין הרייכסטאג – מבנה מרשים שבו שוכן הפרלמנט, את בית התיאטרון קונזרטהאוס, את כיכר פוטסדאם שמושכת אליה המונים, את מגדל הטלוויזיה הגבוה של ברלין – מריאנקירש, את צ'קפוינט צ'ארלי – נקודה היסטורית חשובה ואת שלל המוזיאונים שבעיר, שהמרכזיים והחשובים שבהם מתמקדים בשני אתרים: בפורום התרבות – Kulturforum שבסמוך לכיכר פוטסדאם ובאי המוזיאונים, שבו חמישה מוזיאונים מרתקים, כמו הגלריה הלאומית הישנה, מוזיאון פרגמון, המוזיאון החדש והמוזיאון הישן ומוזיאון בודה. 

גם מחוץ לעיר עצמה אפשר למצוא מבחר של אטרקציות ונקודות עניין המצדיקות יציאה מהעיר. במרחק של 60 ק"מ בלבד מברלין עומד לו מבנה ענק באזור כפרי מקסים, בשם "האיים הטרופיים" – הוא מדמה כפר תאילנדי אמיתי, המוקף בצמחייה טרופית, מפלים וחופים חוליים יפהפיים. יש במקום מבחר של פעילויות לילדים, מתחם ספא מפנק ולעיתים נערכות בו גם הופעות שונות. אפשר לעצור באחת מהמסעדות שבו וליהנות מיום טיול נפלא מחוץ לעיר הגדולה. ברנאו היא עיירה קטנה, שצמודה לברלין (במרחק של 20 ק"מ ממנה). זוהי עיירה ציורית מומלצת מאד לביקור, שהצליחה לשמור לאורך השנים על המראה המיוחד שלה ועל המבנים הגותיים שבה. אפשר להגיע אליה ברכב או ברכבת. העיר דרזדן היא מקום נוסף שכדאי לבקר בו. היא אמנם נמצאת במרחק של 190 ק"מ (כשעתיים נסיעה עם הרכב או פחות אם בוחרים לנסוע ברכבת), אך רבים משלבים אותה לצד ביקור בבירה. דרזדן נמצאת בסמוך לנהר האלבה והיא כוללת מבנים ארכיטקטוניים מקסימים ואווירה ממלכתית מיוחדת במינה.

Brandenburger Tor
שער ברנדנבורג בברלין

מינכן ובוואריה

בחלקה הדרום מזרחי של גרמניה נמצא אחד האזורים היפים של המדינה, הלא הוא חבל בוואריה, שבירתו היא מינכן העיר הגדולה. בדומה לברלין, גם מינכן מושכת אליה המונים ולמעשה נחשבת גם כשער הכניסה הרשמי והראשי לחלק הזה של המדינה. בכל חודש אוקטובר נערכות בה חגיגות גדולות במסגרת האוקטוברפסט (חגיגת בירה ענקית), המושכות אל העיר המוני אנשים וגם לא מעט ישראלים, המעוניינים לחוות את החוויה החד פעמית הזו, הייחודית לעיר עצמה. מעבר לכך, יש במינכן לא מעט נקודות עניין שמצדיקות אף הן עצירה, כמו העיר העתיקה שלה עם המבנים הארכיטקטוניים המרשימים, כמו הפארק העירוני שלה שנחשב לבועה ירוקה יפה ממש במרכז העיר, כמו כיכר מריאן, הלא היא הכיכר המרכזית ואחת מנקודות התיירות המוכרות שלה וכמובן בניין העירייה החדש שקשה להתעלם ממנו. הגנים האנגליים של מינכן הם אטרקציה שמוכרחים לשלב אותה במהלך השהות בעיר וגם ארמון Nymphenburg עם הפארק הצמוד לו ששימשו את בני המלוכה הבווארית בחודשי הקיץ. 

בחבל בוואריה עצמו, מלבד מינכן, אפשר למצוא מבחר של אטרקציות ובעיקר – טבע מרהיב ביופיו. האלפים הבוואריים הם חלק מהעניין, כאשר תחת פסגתם הגבוהה ביותר שוכנת עיירה מקסימה בשם גרמיש פרטנקירשן (Garmisch Partenkirchen). הדרך הרומנטית המפורסמת גם היא שייכת לחבל הזה ולאורכה, מלבד הכפרים הקטנים הציוריים והדרכים הקסומות, המצדיקות עצירה קצרה לפיקניק, אפשר למצוא גם מספר טירות, הנחשבות כאטרקציה בלתי רגילה, כמו: טירת נוישוואנשטיין (Neuschwanstein) וטירת נימפנבורג (Nymphenburg). אפשר לצאת בכל אחת מהן לסיור מודרך ולהתרשם מהחדרים המפוארים המושקעים, המספרים את סיפורם של הדיירים. כדאי מאד להקדיש לדרך הרומנטית כולה לפחות שלושה ימים (מומלץ כמובן יותר, אם ניתן) ולעצור בדרך בעיירות העתיקות מתקופת ימי הביניים. מומלצת במיוחד היא העיר רוטנברג אוב דר טאובר (Rothenburg ob der Tauber) עם הרובע העתיק שבה והמגדלים הגבוהים המציעים תצפית יפה על העיר ועל סביבתה הקרובה.

אגם קונסטנץ – על הגבול עם אוסטריה ושווייץ

הוא אטרקציה תיירותית בולטת מאד בגרמניה, כזו הכוללת סביבה לא מעט אפשרויות, למתכננים עצירה בה. אגם קונסטנץ, הידוע כאחד משלושת האגמים הגדולים ביותר במרכז אירופה, משותף לשלוש מדינות: גרמניה, אוסטריה ושווייץ. אפשר להקדיש לטיול בו כמה שעות או יום טיול אחד בלבד ואפשר גם יותר. התקופה המתאימה ביותר לביקור באזור זה היא באביב ובחודשי הקיץ, אם כי יש לקחת בחשבון שבין יוני לאוגוסט עשוי להיות עמוס באזור זה בלא מעט תיירים. אחת הדרכים לחוות את האזור היא בטיול אופניים במסלול המקיף אותו. ביקור בטירה העתיקה שבמירסבורג הוא בגדר חובה, ולו כדי להתרשם ממספרם הרב של החדרים המפוארים וגם מהחדרים המוזרים, בלשטון המעטה (כמו חדרי העינויים וגם הצינוק). 

נקודות עניין נוספות באזור הן: עולם המים שבקונסטנץ, שבו מגוון של בעלי חיים ימיים ורכבל פפנדר שבעיר ברגנץ (בצד האוסטרי של האגם). האי מינאו (Mainau Island) הוא אטרקציה תיירותית פופולרית מאד למגיעים עד לאגם, והוא מוכר גם בשם אי הפרפרים ואי הפרחים. הוא כולל שטח של 45 דונם, שבו גנים יפהפיים, בית פרפרים מרהיב ומדשאות גדולות ומרשימות. המעבורות שחוצות את האגם הן אמצעי התניידות נוח ומהנה מאד ואפשר לעלות עליהן הן כדי להגיע לאי מינאו והן כדי ליהנות משייט חוויתי, העובר לצד נקודות יפות בסמוך לאגם. העיר קוסנטנץ עצמה גם היא מצדיקה עצירה והיא נמצאת בגרמניה, בסמוך לגבול עם שווייץ. חלקה העתיק הוא אחד האזורים היפים שבה וגם הנמל שלה. קרוב לגבול עם אוסטריה נמצאת העיירה הציורית לינדאו (Lindau), שהעיר העתיקה שבה מחוברת אל היבשה באמצעות גשר, המיועד אך ורק להולכי רגל. 

היער השחור – הקצה הדרום מערבי

בחלקה הדרום מערבי של גרמניה נמצאת אחת הנקודות היותר פופולריות שבה – היער השחור, שמושך אליו המוני משפחות ישראליות ומשפחות מכל העולם, מציע למבקרים בו אינספור של אטרקציות נהדרות לאורך כל השנה. יחד עם זאת, מרבית המגיעים אליו בוחרים לבקר בו בחודשי הקיץ, בין יוני לאוגוסט או בעונות המעבר, באביב ובסתיו. בקיץ חמים ונעים, אם כי עשוי להיות עמוס מאד במטיילים ובעונות המעבר, למרות שקריר וגשום מדי פעם, כמות המבקרים קטנה משמעותית ופחות צפוף באטרקציות שבו. יש ביער השחור פתרונות לינה מגוונים, חוות ללון בהן, גסטהאוסים וכמובן בתי מלון בדרגות שונות. מקומות לאכול בהם פזורים באזור עצמו ואפשרויות ההתניידות מגוונות. מרבית המבקרים ביער השחור שוכרים רכב ומטיילים בו באופן עצמאי. 

אחד היתרונות הבולטים של היער השחור הוא היכולת לטייל בו גם רגלית ומבלי להיות תלויים בטיולים מאורגנים ובגורמים חיצוניים כלשהם, המכתיבים הם עצמם את קצב ואת אופי הטיול. ביער השחור אפשר למצוא המוני שבילים מסומנים, המיועדים להולכי הרגל, ומומלץ מאד להצטייד במפות מסלולים מפורטות לפני שיוצאים לדרך. רוכבי האופניים ימצאו ביער השחור מסלולים מסודרים נהדרים, ומשפחות עם ילדים תמצאנה שפע של אטרקציות וגם הפעלות המתאימות ברובן לקטנטנים. פארק אירופה (Europa Park) הוא פארק שעשועים מפורסם ביער השחור והוא ידוע כאחת האטרקציות הפופולריות שבו וכך גם פארק המים באדפרדייס (Badeparadies). מגלשות ההרים טודנאו (Todnau) הן אטרקציה נוספת שאסור לפספס וגם פארק החבלים שבהר פלדברג – Kletterwald. אגם טיטיזה (Titisee) הוא נקודת עצירה שהיא בגדר חובה ובמפלי טריברג (Triberger Wasserfalle), שמגיעים לגובה של 163 מטרים, מוכרחים לעצור כאשר מטיילים ביער השחור. 

Black forest
היער השחור

עמק הריין – מערב גרמניה

גבעות ירוקות מכוסות בכרמים, כפרים קטנים ועיירות ציוריות בצדי הדרך, פסטיבלי יין ומזג אוויר נוח ונעים מאד הן כל הסיבות מדוע כדאי שלא לפספס גם את עמק הריין, שנמצא בחלקה המערבי של גרמניה ונחשב לאזור תיירותי ואהוב על רבים. מדובר במקום מפגשם של שלושה נהרות: נהר הריין, נהר המוזל ונהר הסאר ואזור יפהפה עם טבע מרהיב. מקשטות אותו טירות רומנטיות ועיירות עתיקות מתקופת ימי הביניים ויש בו אפילו פארק שעשועים לילדים, מרחצאות מפנקים ואינספור אטרקציות שמתאימות למשפחות ולכל הגילאים. 

העיר הגדולה ביותר באזור הזה היא העיר פרנקפורט, שנמצאת בסמוך לנהר הריין. בעיר יש נקודות תיירותיות מעניינות רבות, מוזיאון לקולנוע, מוזיאון לארכאולוגיה וגם מוזיאון יהודי מרתק. מי שמוכרח לשלב גם קצת שופינג בטיול שלו, ימצא בפרנקפורט מדרחוב קניות הומה אדם ועמוס בחנויות, המציעות למכירה הכול מהכול. קלן, שגם היא עיר גדולה ובולטת מאד בגרמניה נמצאת אף היא בעמק הזה ובסמוך לנהר. הקתדרלה הגותית המרהיבה שבה היא אטרקציה מומלצת מאד לביקור וכך גם מוזיאון השוקולד. ערים נוספות בעמק הריין שכדאי לשלב עצירה בהן במהלך החופשה הן העיר העתיקה טריר (Trier), הידועה כאחת הערים העתיקות ביותר במדינה והעיר קובלנץ (Koblenz). בדיסלדורף חובה לבקר וגם היא שייכת לרשימת הערים הבולטות והמתוירות בגרמניה ולא בכדי. מינץ (Mainz) היא בירת חבל הריין שרבים עוצרים בה לטיול יום או במסגרת טיול כוכב באזור. 

המבורג – צפון גרמניה

חלקה הצפוני של גרמניה הוא אזור מיוחד במינו שמוטב שלא להחמיצו במסגרת הטיול במדינה עצמה. למי שמזדמן אליו כדאי שלא לפספס את העיר המבורג, השנייה בגודלה במדינה. המבנים העתיקים שבה, הכנסיות המרשימות והקתדרלות היפות, האטרקציות הרבות שיש לה להציע והאווירה הנעימה שבה הניכרת בכל פינה כמעט, כל אלה הופכים אותה לעיר נפלאה לביקור, שכדאי לשלב לצד ביקור בערים האחרות שנמצאות אף הן בחלקה הצפוני של המדינה. למרות שמבנים רבים בהמבורג נהרסו כמעט כליל בזמן מלחמת העולם השנייה, שוקמה העיר ושוחזרו בה כמה מהעתיקים ביותר שבה. הנמל בהמבורג הוא נקודה מקסימה וגם מתוירת מאד ורחובות הקניות שבה הם בהחלט מקום מתאים לכל מי שרוצה לרכוש פריט לבוש או כל מוצר אחר לפני חזרתו לארץ. אגם אלסטר (Alster) שנמצא במרכז העיר מוסיף לה לא מעט יופי ושוק הדגים של המבורג, שפועל בה מאז שנת 1703, הוא אטרקציה בלתי רגילה. 

נקודות עניין נוספות בצפון גרמניה הן: העיר האנובר (Hannover), בירתו של מחוז סקסוניה תחתית, עיר שבה מתקיימים לאורך השנה לא מעט ירידים וגם כנסים וידועה כמרכז כלכלי בולט מאד בגרמניה, העיר ברמן (Bremen) שמוקפת בנהר הווסר ומציעה אווירה נינוחה וגם בניין עירייה עתיק שמוכר כאתר מורשת על ידי אונסק"ו, רכס הרי הרץ (Harz) הוא מקום נוסף בצפון גרמניה שעתיר בנהרות, באגמים ובצוקי ענק מרהיבים והעיר קיל (Kiel) שבסמוך לים הבלטי ובירתו של חבל שלזוויג הולשטיין היא נקודה נוספת צפונית מאד שמומלץ לעצור בה ולו בזכות הניחוחות הסקנדינביים המאפיינים אותה. 

אתרי סקי בגרמניה

גרמניה ידועה, בין היתר, באתרי הסקי המצוינים שבה, כאלה המושכים אליה רבים, מקצוענים וגם חובבנים. הידועים באתרי הסקי של גרמניה הם: Garmisch שנמצא למרגלותיו של הר הצוגשפיצה, הגבוה ביותר בגרמניה וחלק מהאלפים הגרמניים-בוואריים, Spitzingsee שבעמק טגרנסי שבוואריה ומיועד לכל רמות הגולשים, Sankt Englmar שגם הוא בבוואריה ומדרונות הסקי שבו מגיעים לגובה מרבי של 1,095 מטרים, Lenggries, הידוע כאחד מאתרי הסקי הגדולים והבולטים בבוואריה, אליו מגיעות לא מעט משפחות עם ילדים ו-Oberammergau בצפון בוואריה עם מדרונות המיועדים לכל הרמות ובגובה מרבי של 1270 מטרים. 

נקודות יהודיות חשובות

קשה שלא להזכיר גם את הנקודות היהודיות החשובות המתמקדות ברובן בערים הגדולות ובעיקר בברלין ובמינכן המתוירות. נקודות אלו מספרות את סיפורה של הקהילה היהודית הגדולה, שחיה בגרמניה במשך מאות רבות והיוותה חלק חשוב, מרכזי ובולט מאד בה. רבים מבני הקהילה נכחדו בזמן השואה ואלה ששרדו את התופת נותרו, בחלקם, להתגורר בה. חלק מהם עזבו למדינות אחרות, כולל לישראל, ואלה שנשארו המשיכו למנף ולפאר את המסורת היהודית גם על אדמת גרמניה. מבין מוקדי העניין החשובים בגרמניה הקשורים לקהילה היהודית, אפשר למצוא את: המוזיאון היהודי בברלין, את אנדרטת השואה בברלין, את בית הכנסת החדש בברלין, את הווילה של מקס ליברמן, את בית הכנסת שבפרנקפורט, את המוזיאון היהודי במינכן, את בית הקברות היהודי שבוורמס (Worms), שהוא העתיק ביותר באירופה וכן אתרים נוספים מוכרים יותר ופחות. 

אז מה היה לנו עד עכשיו?